sobota, 29 maja 2021

XX OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM: LUBIMY POLSKICH AUTORÓW- RENATA PIĄTKOWSKA



Dzisiaj zachęcamy wszystkich, którzy lubią przygody i uwielbiają zagadki  do przeczytania dwóch książek Renaty Piątkowskiej



Jest to książka dla tych dzieci, które lubią dreszczyk emocji i ciarki na plecach. Takich właśnie wrażeń dostarcza czytelnikom "Biuro detektywistyczne Dziurka od klucza". Nawet odporni na uroki literatury, kiedy zaczynają czytać tę książkę, nie mogą się oderwać. Muszą się przecież dowiedzieć, jak skończy się kolejne śledztwo! Czytają więc z wypiekami na twarzy, analizują, łączą fakty, wyciągają wnioski i świetnie się przy tym bawią. Wiadomo, w przypadku tej autorki, o nudzie nie może być mowy! Zresztą przekonajcie się sami. Czas przyłożyć oko do dziurki od klucza i zerknąć, co ciekawego dzieje się po drugiej stronie.




Rozalka przepada za podwórkowymi przygodami. Bo czy jest coś przyjemniejszego od podpatrywania robaków, urządzania domku w krzakach czy organizowaniem ślubu (koniecznie z welonem z firanki)? Razem z Julkiem z sąsiedztwa codziennie wymyśla nowe zabawy. I cieszy się, że jutro też jest dzień, w którym tyle może się wydarzyć.



piątek, 28 maja 2021

XX OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM : LUBIMY POLSKICH AUTORÓW - ELIZA PIOTROWSKA



Z
apraszam Was do lektury książek przeznaczonych dla maluszków i przedszkolaków. “Tupcio Chrupcio” to myszka w wieku przedszkolnym, która jak każde dziecko poznaje świat, zadaje mnóstwo pytań i uczy się na własnych błędach. Seria porusza różne tematy i problemy z którymi musi zmierzyć się każdy maluch.

                      Autorką polskiej wersji jest Eliza Piotrowska

Wydawnictwo Wilga wydało tą serię w ramach akcji „Wychowanie przez czytanie”.
Propaguje w ten sposób zarówno czytanie z dziećmi, jak i namawia do rozmowy o książce po jej przeczytaniu.
Każda książka ma przygotowany zestaw 5 pytań dzięki którym możemy zweryfikować, czy dziecko zrozumiało czytaną historię.
Zestaw pytań można zawsze rozbudować, a taka rozmowa pomaga w budowaniu więzi z dzieckiem.




Tupcio w tej książeczce znacznie wydłuża moment położenia. Okazuję się nagle, że musi posprzątać zabawki, jak najdłużej może myje zęby i bardzo chętnie słucha długiej opowieści, którą czyta mama. Po co właściwie spać ? Na te pytanie znajdziecie odpowiedź właśnie w tej książce. Noc jest potrzebna każdemu by odpocząć a przy okazji podczas snu, możemy przeżyć niesamowite przygody




Tupcio Chrupcio nie chce bawić się z młodszą siostrą, a w przedszkolu trzyma zabawki przy sobie, zamiast uczestniczyć we wspólnej zabawie. Kiedy odwiedza kolegę Gabrysia, który z przyjemnością dzieli się swoimi rzeczami, nie może zrozumieć, jak chłopiec może tak postępować, skoro ma tyle ciekawych zabawek.





Kiedy nadchodzi pierwszy dzień pójścia do przedszkola, Tupcio nie ma na to ochoty i zostaje z mamą w domu. Jednak mamusia często jest zajęta, więc mała myszka bardzo się nudzi. Zaglądając w przedszkolne okno, okazuje się, że jego koledzy i koleżanki świetnie się bawią, nie mają czasu na nudę. Tupcio nabiera ochoty na bycie przedszkolakiem.



XX OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM: LUBIMY POLSKICH AUTORÓW - RENATA PIĄTKOWSKA

Dzisiaj proponujemy kolejne książki Renaty Piątkowskiej.



Dzieci często marzą o tym, co będą robić, kiedy dorosną. Niejeden chłopiec chciałby zostać strażakiem, a niejedna dziewczyna gwiazdą filmową. Niektórym już w dzieciństwie zdarza się ugasić prawdziwy pożar, namalować prawdziwy obraz lub choćby wyleczyć chore lalki i misie. O takich planach, marzeniach i przygodach pisze Renata Piątkowska w swojej książce.



Na babcię, która poucza i poucza, na bałagan w pokoju, na zarazki na rękach i nawet na sąsiadkę, która chyba jest czarownicą – na wszystko jest sposób! Piotruś, choć mały, nieźle sobie radzi. Może dlatego, że nie boi się przygód? Że mama jest blisko? A może po prostu wie, że z każdym zmartwieniem można sobie jakoś poradzić!





Autorka zajmująco, dowcipnie i z werwą opowiada o przysłowiach. Skąd się biorą? Co tak naprawdę znaczą? Dlaczego czasami wydają się takie dziwne? Do czego mogą się przydać? Każda zabawna historyjka mówi o sytuacjach dobrze znanych z codziennego życia, które mogą się zdarzyć każdemu dziecku i w każdej rodzinie.

czwartek, 27 maja 2021

XX OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM: LUBIMY POLSKICH AUTORÓW - ELIZA PIOTROWSKA


 




Eliza Piotrowska urodziła się w Wyrzysku w 1976 roku. Popularność przyniosły jej przede wszystkim książki dla dzieci, ale również działalność krytycznoliteracka i translatorska (tłumaczy z języka włoskiego).Ukończyła studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (historia sztuki), studiowała także w Rzymie. Od 2001 do 2003 roku pracowała w Muzeum Narodowym w Poznaniu, gdzie była współinicjatorką projektu „Muzealna Akademia Dziecięca”. Od 2011 roku mieszka na terenie Brazylii. Jej talent na początku lat 80. Dostrzegła poetka Danuta Wawiłow – dzięki wsparciu koleżanki po fachu wiersze Piotrowskiej zaczęły się pojawiać w czasopismach i antologiach twórców młodego pokolenia. Eliza Piotrowska współpracuje z pismami takimi jak „Świerszczyk”, „Miś”, ale także „Ryms” i „Guliwer”.

MÓWI O SOBIE:

Urodziłam się w małym miasteczku otoczonym lasem. Byłam największym noworodkiem w historii szpitala, a potem najwyższą uczennicą w klasie. Bardzo chciałam być prawdziwą księżniczką, ale mówili na mnie „Wieża” i jedno do drugiego niezbyt pasowało. Potem chciałam być weterynarzem, pianistką, malarką i oczywiście pisarką. Miałam wtedy sporo czasu i wydawało mi się, że mogę robić wszystkie te rzeczy jednocześnie. Ale okazało się, że muszę coś wybrać. Skończyłam historię sztuki (najpierw w Poznaniu, potem w Rzymie). Na zajęciach pisałam prozą o obrazach (po polsku lub po włosku), a po zajęciach wierszem o uczuciach (zawsze po polsku).
Miałam wielkie szczęście, bo w szkole podstawowej poznałam Danutę Wawiłow, dzięki której zrozumiałam, że pisania też trzeba się nauczyć. Ta nauka była jednocześnie świetną zabawą i trochę mnie to zmyliło, „bo czy coś, co jest zabawą, może być jednocześnie pracą?” – myślałam. Dzisiaj już wiem, że może. Praca pisarza nie przykuwa mnie do jednego miejsca, dzięki czemu dużo podróżuję i mieszkam w różnych częściach świata. Teraz na przykład – w Brazylii.





Lubi wodę, śpiewać, chodzić na grzyby, kolorowe korale, dzieciaki, zachwyt nieudawany, Osiecką, pory roku, tulipany, szukać rymów (niekoniecznie w pojedynkę), pisać listy do K.G, Bacha, przebywać z siostrą, wydeptywać ślady na świeżym śniegu, uśmiech, dzielić życie z ukochaną osobą.

Nie lubi melona, zgorzknialców i zazdrośników. Ceni poczucie humoru, człowieka w człowieku, interesuje się wszystkim.

XX OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM: LUBIMY CZYTAĆ POLSKICH AUTORÓW- RENATA PIĄTKOWSKA.

W ramach Ogólnopolskiego Czytania Dzieciom  proponujemy dzieciom i ich rodzicom polską autorkę Renatę Piotrowską.



Literaturą dla najmłodszych interesowała się już od dziecka. Jej ulubionymi książkami dla dzieci były Mumunki autorstwa Tove Jansson oraz powieści Astrid Lindgren. Te lektury spowodowały, że kiedy dorosła została pisarką, spełniając tym swoje marzenie z dzieciństwa.

Jej debiutem literackim był zbiór opowiadań: „Opowiadania dla przedszkolaków” (2004), który rozpoczął cykl książek pod tym samym tytułem.

Dzisiaj zaprezentujemy trzy książki z tego cyklu dostępne w naszej bibliotece.

Oto one:







Każda książeczka to zbiór opowiadań dla dzieci, w których narratorem jest kilkuletni Tomek. 
Codzienne i niecodzienne zdarzenia widzimy jego oczami, a więc w sposób zwykle niedostępny dla dorosłych. 
Wszystkie wydarzyły się w całkiem zwyczajnych miejscach - w domu, w piaskownicy na podwórku, w kinie, w windzie, u fryzjera, w tramwaju, w sklepie i - oczywiście - w przedszkolu. 
Ciekawe przygody mogą się przydarzyć wszędzie, nie tylko daleko stąd, i nawet w najzwyklejszy szary dzień. Bo tak naprawdę żaden dzień nie jest szary i zawsze coś się dzieje. 
Zakładanie butów, wyprawa na basen czy gra w piłkę bywają niezwykle emocjonujące, a rozważania o tym, co śni się psu, a co tacie, i jak ukryć słodycze przed kolegą łakomczuchem albo plamę na obrusie przed wzrokiem babci, prowadzą do wielu zabawnych sytuacji.
Ciepłe, mądre i dowcipne opowiadania, których lektura sprawi wiele przyjemności dzieciom i dorosłym.


OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM 26.05 - O1.06

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to coroczna akcja przeprowadzana na przełomie maja i czerwca przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Misją OTCD jest promocja czytelnictwa wśród najmłodszych oraz wspieranie prawidłowego rozwoju emocjonalnego i psychicznego dzieci.





Głośne czytanie książek to jeden z najlepszych sposobów spędzania czasu z dzieckiem, rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, pozwala miło spędzić czas i zostawia dobre wspomnienia. Jest także dobrą okazją do poznania własnego dziecka.

Nasza biblioteka poleca książki Renaty Piątkowskiej i Elizy Piotrowskiej.

środa, 26 maja 2021

120 ROCZNICA URODZIN MIECZYSŁAWA FOGGA


  • Mieczysław Fogg, właśc. Mieczysław Fogiel
  • urodził się 30 maja w Warszawie, zmarł 3 września 1990 w Warszawie
  • polski piosenkarz śpiewający barytonem lirycznym, którego kariera artystyczna rozpoczęła się w okresie międzywojennym i trwała przez kilka dziesięcioleci po zakończeniu II wojny światowej
  • Jego najbardziej znane utwory to: Tango milonga, To ostatnia niedzielaJesienne róże, Pierwszy siwy włos, Mały biały domekJuż nigdyBo to się zwykle tak zaczyna, Pieśń o matce
  • legendarny artysta dawnych warszawskich kabaretów i teatrów rewiowych, śpiewał z Adolfem Dymszą, Hanką Ordonowną, Zulą Pogorzelską
  • znany z warsztatowej perfekcji i elegancji wykonywanych utworów
  • swą karierę zaczynał w roku 1928 w Chórze Dana
  • w 1938 zadebiutował jako solista
  • był pierwszym polskim estradowym artystą, którego występ nadała Telewizja Polska a było to 5 października 1938 roku oraz 26 sierpnia 1939 roku
  • w czasie wojny działał w konspiracji pod pseudonimem Ptaszek
  • wziął udział jako żołnierz AK w powstaniu warszawskim, za co został odznaczony Krzyżem Zasługi z Mieczami
  • w czasie okupacji Fogg wspierał również swoich żydowskich przyjaciół
  • w latach 1945-46 prowadził własną kawiarenkę o profilu artystycznym o nazwie Cafe Fogg
  • w latach 1946-51 kierował wytwórnią płyt gramofonowych Fogg Record
  • w trwającej ponad 60 lat karierze wystąpił na prawie 16 tysiącach koncertów
  • jego płyty  sprzedały się w zawrotnym nakładzie blisko 25 min sztuk


Tych, którzy chcieliby więcej się dowiedzieć na temat życia i twórczości Fogga zachęcamy do zapoznania się z biografią artysty autorstwa Dariusza Michalskiego.

 
 



wtorek, 25 maja 2021

25.05 - EUROPEJSKI DZIEŃ SĄSIADA

W ostatni wtorek maja świętujemy Europejski Dzień Sąsiada. Pierwsze obchody odbyły się w Paryżu w 2000 roku, z inicjatywy Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności. Jego celem jest zachęcanie do spotkań z sąsiadami i zawarcia trwałych więzi, jak też otwarcia się na inne osoby. Ma uczyć tolerancji, empatii, otwartości na drugiego człowieka, zamieszkującego w okolicy. 

Porzekadło mówi, że z  sąsiadem trzeba żyć dobrze, bo Pan Bóg wysoko, krewny daleko, a sąsiad tuż za płotem. W dzisiejszych czasach żyjemy w wielkim pośpiechu, anonimowo, nie znamy się a dobry sąsiad to skarb, miło mieć wokół siebie osoby ,które ą nam życzliwe i w razie czego ...

  • podleje kwiatki
  • popilnuje mieszkania, gdy wyjedziemy ( anioł stróż naszego lokum)
  • pożyczy - cukru ,octu, soli i innych przypraw, narzędzi a nawet trochę grosza gdy braknie do pierwszego
  • zrobi zakupy
  • wyprowadzi psa
  • zaopiekuje się nami lub naszymi dziećmi ( gdy zapomnimy klucza:-)
  • służy radą, podrzuci ciekawy przepis albo książkę
  • pomoże coś naprawić,
  • skosi trawę lub odgarnie śnieg
  • odbierze paczkę od kuriera


Nawet najspokojniejszy człowiek nie zazna spokoju, jeżeli ma złego sąsiada” – czytamy w „Wilhelmie Tellu


ABC DOBREGO SĄSIADA
  1. Bądź uprzejmy na co dzień.
  2. Nie hałasuj.








3. Bądź wyrozumiały.

4. Dbaj o miejsca wspólne.

5.Nie bądź wścibski.

6. Nie czyń drugiemu, co tobie nie miłe.

.



PAMIĘTACIE?










 






POLECAMY:



 



  
 

 

DZIECI:




 

590 ROCZNICA ŚMIERCI JOANNY D`ARC

 



  • Joanna d’Arc  znana jest  także jako Dziewica Orleańska
  •  urodziła się prawdopodobnie 6 stycznia 1412 roku  w Domremy-la-Pucelle
  •  zmarła 30 maja 1431 roku w Rouen
  • jest  francuską bohaterką narodową oraz świętą kościoła katolickiego i  patronką Francji
  •  podczas wojny stuletniej poprowadziła armię francuską do kilku ważnych zwycięstw, twierdząc, że działa kierowana przez Boga. 
  • pośrednio przyczyniła się do koronacji Karola VII 
  • została schwytana przez Burgundczyków i przekazana Anglikom, osądzona przez sąd kościelny i spalona na stosie w wieku 19 lat. 
  • w 1455 roku papież Kalikst III dokonał rewizji decyzji sądu kościelnego, uniewinnił ją i określił przeprowadzony w Rouen proces jako sprzeczny z prawem.
  • została beatyfikowana w 1909 roku i kanonizowana w 1920.

Polecamy powieści biograficzne o Joannie d`Arc dostępne w naszej bibliotece.


  • Niewiele osób wie, że Mark Twain jest autorem obszernej powieści o Joannie d'Arc, a jeszcze mniej, iż uważał to dzieło nie tylko za najważniejsze, ale i za najlepsze ze wszystkich, które napisał. Do wniosku, że Joanna zajmuje tak szczególne miejsce w naszych dziejach doszedł dopiero po szczegółowym zbadaniu przekazów pozostawionych przez obie zwaśnione strony: Francuzów i Anglików.
  • Praca nad powieścią trwała 12 lat. Miesiącami zgłębiał francuskie archiwa i podejmował szereg prób, by wreszcie nadać dziełu satysfakcjonujący go kształt. Jeden z największych gawędziarzy ofiarował nam zadziwiająco dokładny opis życia i posłania Joanny d'Arc.
  • Powieść pierwotnie była drukowana w czasopiśmie „ Harper’s Magazin” w 1896 r. i to do tego anonimowo, gdyż Twain, świadom swojej reputacji satyryka i prześmiewcy, nie chciał ryzykować zlekceważenia jej przez czytelników. W postaci książkowej ukazała się w Stanach dopiero w 1986 r. 



  • Keneally w powieści jak nikt uchwycił smak, zapach, wreszcie dotyk piętnastego wieku
  • Joanna d`Arc przedstawiona jest jako postać wielowymiarowa: twarda radykałka, kobieta-żołnierz, prorok oraz wzruszająco delikatna dziewczyna



  • powieść Dobraczyńskiego jest niemal dokumentem hagiograficznym
  • autor sięgnął do autentycznych materiałów, które pozostały z procesów skazującego i rehabilitującego Joannę
  • w powieści wszystkie szczegóły historyczne i postacie są prawdziwe 
  •  w książce Joanna, z małymi wyjątkami, mówi własnymi, autentycznymi słowami,
  •  Dobraczyński pragnął przede wszystkim dotrzeć do tajemnicy świętości bohaterki spod Orleanu.




poniedziałek, 24 maja 2021

MATKI ZNANYCH Z LITERATURY I HISTORII POLAKÓW


  •  Elżbieta Rakuszanka (od używanej dawniej nazwy Austrii: Rakuzy)  królowa Polski, żona Kazimierza Jagiellończyka, zwana „matką królów” Odebrała staranne wykształcenie, znała kilka języków (niemiecki, łacinę i węgierski) oraz historię Europy. Wpojono jej również posłuszeństwo i przywiązanie do religii .Urodziła 6 synów (4 było królami, 1 świętym, 1 kardynałem) i 7 córek. Małżeństwo z Jagiellończykiem przyniosło szczęście obojgu. Byli wyjątkowo zgodną i oddaną sobie parą .W ciągu kilku lat królowa nauczyła się języka polskiego i porozumiewała się z mężem w jego ojczystym języku, co z pewnością było mu miłe i wiele ułatwiło.





  • Bona Sforza d’Aragona Żona Zygmunta StaregoW młodości Bona zdobyła staranne wykształcenie. Nauczyła się wypowiadać w uczony sposób, posiadła również wiedzę z zakresu historii, prawa, administracji i teologii. Była osobą gospodarną, oszczędną, a jednocześnie potrafiącą wywierać wpływ na ludzi. Wykazywała przy tym ambicję we wszystkich swoich działaniach. Zapewniła swemu jedynemu synowi Zygmuntowi Augustowi dziedziczenie tronu Polski, poprzez koronację go na króla jeszcze za życia panującego władcy. . Bona zadbała o dobre zamążpójście córek. Jedna z nich - Anna Jagiellonka – została królową Polski i żoną Stefana Batorego, zaś trzy pozostałe były żonami królów Szwecji i Węgier oraz księcia Brunszwiku.


  • Teofila Zofia z Daniłowiczów (1607 – 1661), córka wojewody ruskiego Jana i Zofii z Żółkiewskich,  matka  króla Jana III Sobieskiego. Znana z mocnego, wręcz męskiego charakteru, Teofila Sobieska, pełna energii i przedsiębiorczości, pomagała mężowi w zarządzaniu ogromnym majątkiem.  Prowadziła dziennik, w którym notowała najważniejsze fakty z życia swojej rodziny. Znajdujemy tam zapis : "Urodził mi się syn Jan roku 1629 dnia 17 sierpnia między godziną czternastą a piętnastą w piątek ostatniego dnia miesiąca, a nazajutrz nów nastał w Olesku. Z małżeństwa z Jakubem doczekała się siedmiorga dzieci:". Prowadziła surową politykę  wobec swoich dzieci. W 1652 zapobiegła małżeństwu swego syna Jana, zakochanego w pannie Orchowskiej, będącej córką ochmistrza Pawła Orchowskiego. Nie tolerowała również związku syna z  Marią Kazimierą . Podobnie postępowała wobec córki Katarzyny, na której wymusiła małżeństwo z wojewodą krakowskim Władysławem Zasławskim-Ostrogskim  Teofila była również osobą niezwykle pobożną. Fundowała liczne kościoły i klasztory, a marcu 1653 udała się na kilkuletnią pielgrzymkę do Włoch.


  • Salomea z Januszewskich Słowacka - córka zarządcy Gimnazjum Wołyńskiego w Krzemieńcu Teodora Januszewskiego i Aleksandry z Dumanowskich, pochodząca z rodziny polskich Ormian. Zajmowała najważniejsze miejsce w sercu poety. To dzięki niej od wczesnego dzieciństwa Słowacki przekonany był o swoim geniuszu poetyckim oraz przeznaczeniu do roli przewodnika narodu.
    Prowadziła salon literacki , dając tym samym synowi sposobność do obycia w środowisku artystycznym. W takich okolicznościach Juliusz Słowacki po raz pierwszy spotkał się z Adamem Mickiewiczem. Dzięki wychowaniu danemu przez matkę potrafił odnaleźć się na balach jako znakomity tancerz, czy mówca. Matka rozbudzała pasje czytelnicze przyszłego poety. Stworzyła synowi cieplarniane warunki, rozpieszczała go, obawiając się predyspozycji do gruźlicy, na którą chorował jego ojciec. Słowacki był silnie związany z matką, z którą będąc już na emigracji niemal codziennie korespondował. Lubiła życie towarzyskie, a że i ja towarzystwo lubiło, była często zapraszana do większości krzemienieckich salonów. Salomea Słowacka była kobietą wykształconą, oczytaną i dość sentymentalną. Swobodnie mówiła i czytała po francusku, chętnie prowadziła salonowe rozmowy, toteż gromadziła w swoim domu doborowe towarzystwo. Dla syna pragnęła dobrego wykształcenia, uczyła go od najmłodszych lat francuskiego,

    W 1927 roku jej prochy przeniesiono na Wawel, gdzie spoczęła obok syna w Krypcie Wieszczów Narodowych.




  • Regina Wolff
    była córką żydowskiego lekarza z Warszawy dr. Józefa Wolffa oraz siostrą zamieszkałego w Paryżu pianisty i kompozytora Edwarda Wolffa.dała się pozostać jako osoba twórczo uzdolniona, bardzo dobrze grająca na fortepianie. O domu Wieniawskich można powiedzieć, że był w latach trzydziestych XIX w. prawdziwym lubelskim salonem. Odwiedzali go wybitni artyści, tu odbywały się koncerty, spotkania literackie i dyskusje. Zaważyło to nie tylko na późniejszy drodze życiowej Henryka Wieniawskiego, ale także dwu jego braci, z których starszy, Julian, pisał pod pseudonimem Jordan (napisał m.in. gawędy „Wędrówki delegata” oraz „Z boru i dworu”, a także ciekawe komedie i farsy), natomiast młodszy Józef poświęcił się karierze pianistycznej (przez kilka lat koncertował z bratem, potem samodzielnie, dyrygował, komponował, był pedagogiem i jednym z konstruktorów dwuklawiaturowego fortepianu).\\Urodziła sześciu synów, dwaj z nich, ci ostatni, zmarli w niemowlęctwie. Ale poczynając od pierwszego – Juliana, przez Henryka, potem bliźniaków Józefa i Aleksandra, dała każdemu z nich fantastyczne możliwości rozwoju. Pani Regina w którym wszyscy czuli się szczęśliwi. Nauczyła czytać, pisać, muzykę uprawiać, pokazała całe piękno sztuki, nauczyła wytrzymywać niepowodzenia. Wieniawska jeździła za swoimi synami na koncerty. Kiedy ośmioletni Henryk rozpoczął naukę w konserwatorium w Paryżu, pojechała za nim.


  • Franciszka Józefa z Kartelów Żeromska.(29 .01.1833 -córka Józefa Karteli i Agnieszki z Jackowskich. Mając 25 lat, w 1858 roku wyszła za mąż za Wincentego Żeromskiego. Małżeństwo zamieszkało w dobrach dzierżawionych przez Wincentego w Strawczynie. Tutaj na świat przyszły siostry Stefana – Wincentyna, Aleksandra i Wacława oraz – 14 października 1864 roku – on sam. Matka pisarza jeszcze przed ślubem chorowała na gruźlicę i miewała częste krwotoki. Mimo to Józefa zajmowała się początkową edukacją syna, ona ukształtowała jego charakter. Ona też rozbudziła w nim zainteresowanie poezją i książkami, to ona w końcu rozpoczęła starania o przyjęcie go do kieleckiego gimnazjum. W 1874 roku wraz synem udała się do Kielc, gdzie Stefan spędził kolejne 12 lat życia. Stefana łączyła z matką bardzo silna więź, toteż nieraz ze wzruszeniem ją wspominał.



POLECAMY: