piątek, 13 listopada 2020

KSIĄŻKOWE MISIE - MIŚ GUZICZEK


Guziczek to imię małego pluszowego misia.
Najpierw był maskotką pewnego kapitana pływającego po morzach świata. Następnie wylądował na strychu, aż wreszcie zamieszkał u Madzi. Każdy dzień z dziewczynką to nowe przygody misia. 
tekst z okładki

Opowieści o pluszowym misiu - Guziczku to:

- Miś marynarz




- Guziczek przytulanka



- Miś pocieszyciel



- Miś cyrkowiec


CIEKAWE LEKTURY - CZUŁY NARRATOR OLGI TOKARCZUK


Premiera książki: 12.11.2020 r.

Wyjątkowe zaproszenie za kulisy własnej twórczości i opowieść o współczesnym świecie – pierwsza książka Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla

 

Laboratorium powstających tekstów, książek, bohaterów. Proces żmudnych, ale i fascynujących poszukiwań. Eksplozje wyobraźni. Podążanie za logiką rodzącej się fabuły i za wewnętrznym światem bohaterów, odkrywanie ich motywacji, światopoglądów. Odsłanianie pasjonujących historii, ale też opowieść o lekturach i osobistych doświadczeniach. Wytrwałe dążenie do tego, by rozumieć nieskończone zróżnicowanie i skomplikowanie świata.

 

Dwanaście wyselekcjonowanych, najważniejszych esejów i wykładów, dzięki którym możemy zajrzeć za kulisy twórczości Olgi Tokarczuk. Teksty kluczowe i premierowe. W tym szeroko komentowana mowa noblowska.

 

 

„Wprowadzona przez Olgę Tokarczuk kategoria «czułości» i koncepcja «czułego narratora» to rewolucyjne idee, które mają wszelkie dane, by sporo namieszać nam w głowach, odwracając – ku dobremu – tradycyjne wektory naszych postaw i dyspozycji działaniowych: czyż czułość nie jest sprzyjaniem temu, co dobre dla bycia (w skali jednostkowej, ale i planetarnej)?” RYSZARD NYCZ

OPIS OD WYDAWCY

czwartek, 12 listopada 2020

CIEKAWE LEKTURY - PIERWSZE DAMY II RZECZPOSOLITEJ: PRAWDZIWE HISTORIE.

Polecamy książkę Kamila Janickiego.


Potrafimy wymienić prezydentów II Rzeczpospolitej a byli nimi: zamordowany Gabriel Narutowicz, Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki. Może znamy kilka faktów z ich życia ale już o ich małżonkach, to chyba nie wiemy prawie nic. Dlatego zachęcamy do przeczytania książki Kamila Janickiego.

Sam autor zaznaczył we wstępie: historia obeszła się z nimi bez skrupułów, zupełnie o nich zapominając. O Marii Wojciechowskiej nie pamiętają nawet encyklopedie. Michalina Mościcka to bohaterka nieciekawych biogramów, a Maria Mościcka - co najwyżej artykułów w publicystycznych gazetach. Każda z nich zasługuje  na więcej. Ta książka ma na celu przywrócenie ich sylwetek do życia.



Maria Wojciechowska


Michalina Mościcka i jej sekretarka, która później zostanie także prezydentową- Maria Mościcka.

Książka jest ciekawa. Zawiera wiele fragmentów wywiadów, artykułów, pamiętników i relacji ludzi z tamtych czasów. Pierwsze damy poznajemy przez ich rodziny, mężów, przyjaciół i współpracowników.
Prowadziły one także ciekawe życie zanim trafiły na salony: działalność konspiracyjna, działanie na rzecz rozwoju ruchu feministycznego.
Zachęcamy do znalezienia chwili czasu i zapoznania się z książką.

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIA ONLINE.







środa, 11 listopada 2020

KSIĄŻKOWE MISIE - BAŚKA MURMAŃSKA

Z okazji 11 listopada - Święta Niepodległości chcemy przypomnieć  niedźwiedzicę polarną, która została opisana przez pisarza batalistycznego Eugeniusza Małaczewskiego w opowiadaniu Dzieje Baśki Murmańskiej wchodzącym w skład tomu opowiadań Koń na wzgórzu oraz w książce dla dzieci Baśka Murmańska: opowieść o niedźwiedziu polarnym, któremu rękę podał sam Marszałek Piłsudski.


Książka dostępna w F.19, F.30, F.36, F.6, F.9


Baśka to niedźwiedzica polarna, która została przygarnięta w północnej Rosji i przyjęta na stan batalionu Murmańczyków.



Była oswojona, łagodna, bawiły się z nią dzieci żołnierzy.

W batalionie przydzielono jej opiekuna kpr. Smorgońskiego, który nauczył ją elementów musztry, w tym salutowania i naśladowania kroku marszowego.

Niedźwiedzica przeszła ze swoim oddziałem cały szlak bojowy aż do uzyskania niepodległości, by ostatecznie stacjonować ze swoim oddziałem w Twierdzy Modlin.

Rzeźba Baśki przed koszarami Twierdzy Modlin


Brała udział min. w defiladzie w 1919 r w Warszawie na placu Saskim, wzbudzając sensację tym, iż w odpowiednim momencie zaczęła iść na dwóch łapach i zasalutowała przed naczelnikiem państwa Józefem Piłsudskim w ślad za resztą żołnierzy, a następnie podczas powitania podała mu łapę.



wtorek, 10 listopada 2020

KSIĄŻKOWE MISIE - NIEDŹWIEDŹ PIOTREK

Dzisiaj poznamy niedźwiedzia Piotrka z książeczki napisanej przez czeską autorkę Martinę Drijverovą a zilustrowaną przez Zdenka Krejcova.



Niedźwiedź Piotrek to właściwie mały niedźwiadek. Biega  za swą mamą niedźwiedzicą i rozgląda się po świecie. Jego rodzinnym domem są góry - piękne, ale czasami także dzikie i groźne.

A co Piotrek umie? Umie mruczeć i piszczeć, oblizywać sobie łapki umaczane w miodzie, potrafi się wspinać na drzewa i na skały. Potrafi przejść na drugą stronę górskiego potoku i przeskoczyć przez pień przewróconego drzewa. Niestety, umie także być niegrzeczny - o tym mogłaby wam opowiedzieć jego mamusia!

Mały niedźwiadek musi nauczyć się nauczyć wielu rzeczy. Co można, a czego nie - i co jest surowo zabronione! Ale Piotrek (podobnie jak wielu małych chłopców) czasami jest nieposłuszny. Wtedy też spotykają go różne niespodzianki.
tekst z okładki



Książeczka opowiada o przygodach niedźwiadka Piotrka w ciągu jednego roku i tak:

- opowiada o tym, co się dzieje w styczniu w niedźwiedziej gawrze, i o kochaniu i niekochaniu oraz o wielkim sercu



- o tym kto przyszedł w lutym z wizytą i co to znaczy żyć z kimś w parze




- o tym, co się dzieje w marcu w górach i dlaczego zabrania się gwizdać na kozice



 - o kwietniowej pogodzie, o tym jak zmienia się przyodziewek, co to jest próżność i dlaczego królowie noszą gronostajowy płaszcz



- o majowej pogodzie, o zamkach rycerskich, i o tym co to jest cześć i chwała



- opowiada o czerwcowej wyprawie, o wierszykach i także o tym, co należy sobie zapamiętać



- o lipcowej przygodzie, o pływaniu i odwadze



- o tym co się samo rodzi w sierpniu, i o pomocy i przyjaźni



- o wrześniowych przygotowaniach do zimy, o samolubstwie, i o tym gdzie się chowa skarby i kto ma największe oczy



- o walkach, złości i o tym, co znaczy, że ktoś śmieje się ostatni



- o listopadowej chorobie i leczeniu, o mądrości i serdeczności



- o Bożym Narodzeniu, o ratunku i o roślinach trujących


KSIĄŻKOWE MISIE - MAŁY BRĄZOWY MIŚ



Mały Brązowy Miś pragnie znaleźć dla swojej mamy najlepszy prezent urodzinowy. Gdy dostrzega na niebie lśniącą gwiazdkę stwierdza, że była by ona idealnym prezentem. Ale jak zdjąć gwiazdkę  z tak wysoka? Może dzięki pomocy przyjaciół jego marzenie się spełni?

Książeczka Marzenie małego misia to pełna humoru, podnosząca na duchu opowieść o sile przyjaźni i miłości.


A to propozycja wykonania misia z kółek.

żródło:schwytanechwile.pl

poniedziałek, 9 listopada 2020

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIA ONLINE.




KSIĄŻKOWE MISIE - MIŚ TULIŚ

25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Misia Pluszowego, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki.

Samo święto obchodzone jest od 2002 roku, kiedy pluszowy miś świętował swoje setne urodziny. 

Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora Roosevelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Postrzelono wtedy małego niedźwiadka. Prezydent stanął w obronie zwierzaka i nakazał jego uwolnienie. Całą historię zilustrowano komiksem w dzienniku Washington Post.
 
Historia zainspirowała Morrisa Mitchoma, producenta zabawek i właściciela sklepu z zabawkami w Nowym Yorku i stworzył on nową zabawkę dla dzieci w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, nawiązując do imienia prezydenta USA.

Pluszowy miś jest bohaterem wielu książek dla dzieci.

Z okazji Światowego Dnia Misia Pluszowego chcemy przedstawiać Wam codziennie inne książeczki dla najmłodszych, które mamy w naszej filii o wszystkich misiach. 
 

Zaczynamy od Misia Tulisia, którego kochają dzieci w 30 krajach.

 

Dzięki książeczce Miś Tuliś idzie do przedszkola, każde dziecko przekona się - tak jak Miś Tuliś - jak fajnie jest w przedszkolu. A w przedszkolu jest mnóstwo do robienia i mnóstwo do przytulania.

 

Miś Tuliś chciał mieć najlepszego przyjaciela, takiego, który zawsze by pomógł i zawsze mocno przytulił, dlatego wyruszył na poszukiwania i jak go znalazł można przeczytać w tej książeczce.



Tuliś coś przeskrobał i bardzo się martwi. Przyjaciele pocieszają go i radzą , że najlepiej się przyznać, bo rodzice zawsze po prostu go przytulą.


W książeczkach o Misiu Tulisiu tekstu nie jest za dużo, ale za to są duże kolorowe ilustracje. Jest to przyjemna i prosta lektura. 

 

niedziela, 8 listopada 2020

DZIĘKUJEMY

Czytelnikom naszej biblioteki, dzieciom, rodzicom i pracownikom MP 19 dziękujemy za udział w akcji Pełna miska dla Zwierzaka ze Schroniska


Jak to dobrze, że istnieją jeszcze życzliwi ludzie o wielkich sercach, którym los braci mniejszych nie jest obojętny.


„Oddam Ci całą moją miłość,
Oddam Ci całe moje serce,
Oddam Ci nawet moją dusze,
Tylko mnie przytul, weź na ręce.

Spojrzę Ci wtedy ufnie w oczy,
Wtulę swój nosek w Twoje ramię,
Przyrzeknę wierność już na zawsze …
A tej przysięgi nic nie złamie.

Więc daj mi tę ostatnią szansę,
Pomóż w bolesnej mej udręce,
Stanę się całym Twoim życiem,
…Tylko mnie przytul, weź na ręce…”



Zachęcamy także do adopcji - w katowickim schronisku jest obecnie :

64 psów i ponad 70 kotów 

ZDJĘCIA










                                                                               

                                                                               
                                                                             


ZAPRASZAMY.