czwartek, 15 lipca 2021

LEKTURY NA ... : LATO

 



Opowieść o ludziach, którzy porzucili gwar miasta i cywilizację dla swobody, ciszy i obcowania z naturą. „Rosomak”, „Żuraw” i „Pantera” zamieszkają w chacie nad jeziorem, stanowiącej ich azyl. Tam gospodarują, łowiąc ryby i uprawiając ogród. Pewnego dnia przybywa do nich młody chłopak z miasta, przezywany prześmiewczo „Coto”. Początkowo nieporadny w nowym dla siebie środowisku, z czasem odkrywa piękno i mądrość przyrody.




Głównym bohaterem, który prowadzi nas przez całą historię jest Héctor Salgado. To urodzony w Argentynie inspektor katalońskiej policji, którego sytuacja życiowa nie przedstawia się zbyt ciekawie - z rodziną nie układa mu się najlepiej, w dodatku jest zawieszony za pobicie podejrzanego.
 Otrzymuje od swojego szefa zadanie - zbadanie okoliczności śmierci nastolatka z bogatej rodziny. Wygląda to na wypadek, jednak w wersję tą nie wierzy matka chłopaka. Sprawa, która miała być prostą, okazuje się znacznie bardziej skomplikowana.



Cztery kobiety, jeden mężczyzna i świat, który runął Lato 1939. Hrabina Olga Mężyńska wraz z synem Teofilem, jego żoną Bisią i służącą Lorcią spędzają wakacje w Juracie. Wydarzeniem sezonu jest bal maskowy w hotelu Lido. Królową balu zostaje ciemnowłosa, czarnooka Klementyna, która za nic ma maniery i konwenanse. Jej urok hipnotyzuje. Gdy tańczy z Teofilem, widać, że tych dwoje trudno będzie rozdzielić. Czy po wojennej zawierusze ścieżki czterech kobiet przetną się ponownie? Co wtedy zobaczą w swoich oczach? Czy połączy je coś więcej niż miłość do tego samego mężczyzny i niezapomniane lato nad Bałtykiem?




                                                        Cykl: Krystyna Lesińska (tom2)


„Lato utraconych” zabiera nas do roku 1999.
W Pogańskim Młynie, w starej leśniczówce nieopodal Rudnika dochodzi do zbrodni na rodzinie. Jedynym ocalałym jest najstarszy syn, który jak się okazuje kilka miesięcy wcześniej został odnaleziony jako ofiara porwania. Jak się okazuje, dwanaście lat temu Kuba zniknął nad Czarnym Stawem Gąsienicowym.
Czy zaginiecie sprzed lat i morderstwo jego rodziny mają swój wspólny mianownik? Jaki jest punkt zaczepienia łączący te dwie sprawy?

Zainteresowanych tym cyklem polecamy także 1 tom - którego akcja dzieje się jak tytuł wskazuje wiosną - ale uwaga !!! w dzielnicy Katowic -  w Janowie. Tam mieszka także Anna
Kańtoch autorka wielu powieści i opowiadań fantastycznych i kryminałów, znana również pod pseudonimem Anneke.



                                                                   Anna  Kańtoch

SŁOWA MAJĄ MOC : DZIĘKUJĘ



Współczesna nauka nie była jeszcze w stanie stworzyć tak skutecznego leku, jak kilka dobrych słów”. -Zygmunt Freud-

“Słowa mają magiczna moc. Są jak zaklęcia i jak klątwa. Niektóre raz wypowiedziane zmieniają wszystko”.- Nora Roberts 






Wszyscy potrzebujemy dowodów uznania i wdzięczności od innych ludzi, aby mieć pewność, że postępujemy właściwie i jesteśmy doceniani


Dziękuję wyraża fakt, że doceniamy, rozumiemy, że ktoś się dla nas coś zrobił, włożył wiele serca, starał się.  „Dziękuję” jest też w stałym użyciu w kontaktach z nieznajomymi, „dziękuję” kończy rozmowy urzędowe.

Uwaga: odpowiedzią na „dziękuję” wcale nie jest „proszę”. Odpowiedzią na „dziękuję” jest najczęściej także „dziękuję” lub: „ależ to drobiazg”, „nie ma o czym mówić”, „cieszę się, że się podoba”, „dobrze, że się przydało”, „o, to żaden kłopot”.

 





  • rodzicom za wsparcie i pomoc w różnych dziedzinach życia;
  • dzieciom za dobre zachowanie w domu i szkole;
  • partnerowi za to, że nigdy Cię nie zawiódł;
  • przyjaciołom za to, że są zawsze gdy ich potrzebujesz;
  • pracownikom za to, że starannie i na czas wykonują powierzone przez Ciebie zadania;
  • losowi za to, że: jesteś zdrowy i sprawny fizycznie, masz wspaniałą rodzinę, spełniasz się zawodowo, ukończyłeś studia wyższe, możesz zwiedzać świat, itp.
  • Bogu za dar życia i wszelkie otrzymane łaski.



„Bądź wdzięczny za to, co masz, a będziesz miał tego więcej. Jeśli koncentrujesz się na tym, czego nie masz, nigdy nie będziesz miał wystarczająco dużo” – Oprah Winfrey

„Bądźmy wdzięczni wobec ludzi, którzy czynią nas szczęśliwymi. Oni są uroczymi ogrodnikami, dzięki którym nasze dusze rozkwitają” – Marcel Proust

„Kto jest wdzięczny za dary, wyda bujne plony” – William Blake

Temu, kto ofiarował ci kroplę wody, zapłać nie wysychającym nigdy źródełkiem” – Denis Diderot

Kultywuj nawyk bycia wdzięcznym za każdą dobrą rzecz, jaka do ciebie przyjdzie. Bądź wdzięczny przez cały czas. A ponieważ wszystko działa na twoją korzyść, powinieneś zaadresować swoją wdzięczność do wszystkich rzeczy” – Ralph Waldo Emerson