czynna poniedziałek, wtorek środa: 11.30 -19.00 czwartek, piątek: 8.00 -15.00
piątek, 1 marca 2024
środa, 28 lutego 2024
KONKURS ORTOGRAFICZNE POTYCZKI ROZSTRZYGNIĘY
Co roku nasza biblioteka z okazji Dnia Języka Ojczystego organizuje w SP 31 konkurs ortograficzny. Tym razem klasowymi MISTRZAMI ORTOGRAFII zostali:
KLASA II A
YEVHEN L.
KLASA II B.
KLASA III A
KLASA III B
ZNAJOMOŚĆ ZASAD ORTOGRAFII JEST WAŻNA...
- Znajomość ortografii wpływa na to, jak postrzegają Cię znajomi. Z nimi często komunikujesz się na różnego rodzaju czatach. O ile pisząc na telefonie możesz mieć włączoną autokorektę, o tyle na komputerze zwykle nie ma automatycznego poprawiania. Ewentualnie błędy zostają podkreślone, ale poprawianie co chwilę jakiegoś wyrazu może być kłopotliwe i czasochłonne. Z drugiej strony, Twój rozmówca widząc, ile błędów popełniasz może mieć nienajlepsze odczucia względem Ciebie. Jak widać, z pozoru niepotrzebna umiejętność jaką jest znajomość prawidłowej pisowni jest niezbędna w dorosłym życiu. Dotyczy to każdego, bez względu na plany zawodowe jakie snuje na przyszłość.
- ... każdy człowiek w dorosłym życiu spotka się z sytuacją, kiedy będzie na przykład musiał sporządzić pismo urzędowe bądź dokument. Wbrew pozorom takie sytuacje nie należą do rzadkości. Dziś bardzo dużo spraw realizowanych jest w formie pisemnej, bowiem szybką realizacje spraw zapewnia nam poczta elektroniczna. Jednak napisanie służbowego, czy urzędowego e-maila również wymaga znajomości zasad ortografii, zatem każdy dorosły człowiek powinien posiąść umiejętność prawidłowego posługiwania się zarówno językiem mówionym jak i pisanym.
- Znajomość zasad pisowni ma ogromne znaczenie dla efektywnej komunikacji. Poprawna pisownia pozwala na precyzyjne przekazanie myśli i informacji, unikanie nieporozumień oraz budowanie profesjonalnego wizerunku. Znajomość pisowni wpływa również na odbiór naszych tekstów przez innych – błędy ortograficzne mogą sprawić, że czytelnik uzna nas za mniej kompetentnych lub niepoważnych. Dlatego warto zainwestować czas i wysiłek w naukę ortografii.
- Stosowanie się do reguł ortograficznych to wyraz szacunku dla czytelnika, czyli odbiorcy komunikatu. Pisząc tekst, z reguły chcemy, by ktoś go przeczytał. Powinniśmy więc napisać go w najbardziej zrozumiały z możliwych sposobów. A najlepszym sposobem nie jest taki, który zmusza odbiorcę do nadmiernego domyślania się, odgadywania, bawienia się kontekstem. Trzeba pisać, respektując zasady, którymi posługuje się odbiorca, a że większość z nas jednak uznaje zasady ortografii, to takich zasad należy się trzymać.
- Pisanie nieortograficzne spowodować może odrzucenie pisma urzędowego. W takich pismach ważna jest dokładność i precyzyjność. Trudno je sobie wyobrazić, gdybyśmy uznali, że od dzisiaj piszemy tak, jak nam się podoba.
wtorek, 27 lutego 2024
27 LUTEGO DZIEŃ NIEDŹWIEDZIA POLARNEGO
JALU KUREK
27.02.1904 - 10.11.1983
Poeta, prozaik, dziennikarz, redaktor, tłumacz literatury włoskiej. Sympatyk Cracovii. Twórca monografii 40-lecia klubu.
- Urodził w 1904 w Krakowie jako Franciszek Kurek. Był najmłodszym z czworga rodzeństwa -miał jeszcze dwóch braci i siostrę. Imię Jalu było dziecięcym przezwiskiem pisarza, nadanym mu przypadkowo przez brata i tak już pozostało przez całe życie pisarza.
- Z Krakowem był związany przez dłuższy okres życia Zdobył edukację w liceum ogólnokształcącym, następnie kontynuował naukę w Uniwersytecie Jagiellońskim. Studiował filologię polską i romańską. Badania nad literaturą kontynuował w Uniwersytecie w Neapolu.
- Karierę zaczął jednak – tuż po maturze, w roku 1923 – od pisania recenzji filmowych. Do wczesnych lat powojennych zdążył opublikować ok. 500 najrozmaitszych tekstów o filmie
- Pierwszy wiersz, Bzy, publikuje w 1922 r. w piśmie „Nasz Przegląd”.
- Zyskał rozgłos powieściami Grypa szaleje w Naprawie (1934, Nagroda Młodych PAL 1935) i Woda wyżej (1935), w których dał przejmujący obraz nędzy wsi podkarpackich
- Był autorem wielu liryków, poematów, opowiadań i powieści. Przez długie lata pracował jako dziennikarz i redaktor, czego pozostałością są jego reportaże, felietony, eseje i artykuły. Autor licznych przekładów poezji włoskiej (m.in. Sonetów do Laury Franciszka Petrarki). Jako tłumacz z języka włoskiego przyczynił się do popularyzacji w Polsce dorobku włoskich futurystów.
- Kochał Tatry - poznawał je, wspinając się po nich jako taternik
- Malował obrazy, zajmował się również teatrem i filmem, wędrował po górach (był taternikiem), uprawiał sport (kolarstwo, narciarstwo, skoki narciarskie)
- Słynął z niezwykłego poczucia humoru. W czasie promocji jednego ze swoich tomików, zachwalał go fraszką: „Każdy może sobie siurkać, ze swojego Jalu Kurka”.
- .Swoją rodzinę i karierę pisarską opisał w książce autobiograficznej Mój Kraków (1963), później poszerzanej.
- W Krakowie istnieje park Jalu Kurka w Dzielnicy I Stare Miasto, na Kleparzu przy ul. Szlak 71
- Pisarz zmarł 10.11.1983 r. w szpitalu w Rabce
''...życie nasze jest za krótkie, aby móc przeczytać wszystko, co dotąd napisano. Ale kaleką zaprawdę jest ten ,kto świadomie rezygnuje z tego co szczyty ludzkiej myśli wydały i zamknęły w księgach przez długi ciąg stuleci... "
Jalu Kurek, Jak karmić motyle?
poniedziałek, 26 lutego 2024
-
Z okazji Dnia Morza oraz Światowego Dnia Wody bajka z ciastkiem poświęcona była wodzie. Spotkanie rozpoczęła zabawa w "wyimaginowany...
-
Bajka zaczęła się inaczej niż zawsze bo od przygotowania do pracy plastycznej. na kartce z bloku zrobiliśmy farbą z tubki kleksa, potem zg...
-
Wspólnie czytaliśmy książkę A. i Cz. Centkiewiczów "Zaczarowana zagroda". Dzieci zobaczyły zdjęcia autorów ksią...