12.11.1902 - 21.03.1973
Pocztówka przedstawiająca Szancera przy pracy, źródło: muzeumpocztowek.wordpress.com
Najwybitniejszy polski rysownik XX wieku, nazywany "królem ilustratorów" czy "malarzem dziecięcych marzeń", zasłynął jako ilustrator ok. 300 książek. Grafik, poeta, przyjaciel i współpracownik Jana Brzechwy. Autor scenografii i kostiumów. Dyrektor teatru telewizji, profesor Akademii Sztuk Pięknych.
- Pochodził z wpływowej żydowskiej rodziny. Ojciec ilustratora, szanowany matematyk, spolszczył obco brzmiące nazwisko Schanzer. Jego dziadka, filantropa Kaspra Srokosza, na cmentarz Rakowicki odprowadzali katoliccy księża, rabini i protestanci.
"ojciec – matematyk roztargniony, matka – piękna jak Anna Jagiellonka z portretu Matejki. Dwaj bracia i siostra. Ja byłem tym trzecim bratem, o którym mówiło się, że powinien zostać aptekarzem".
- Swoje zamiłowanie do malarstwa zawdzięczał, jak wspominał:
- Już jako mały chłopiec zaczął pobierać nauki rysunku od znanego malarza Leonarda Stroynowskiego, który jako sublokator jego rodziców spłacał w ten sposób zaległości w czynszu. Był on uczniem Jana Matejki
- Na lekcjach u Stroynowskiego młody Szancer nauczył się zasad perspektywy i oddawania ludzkiej anatomii. Ponieważ Szancer miał problem z rysowaniem z pamięci, jego pierwszą modelka została mama.
- Jego wyobraźnię rozbudzały opowiadane mu we wczesnym dzieciństwie przez rodziców utwory Szekspira. Podziwiając ilustracje i drzeworyty w literaturze klasycznej, postanowił zostać malarzem. Z rodzeństwem i kolegami tworzył pierwsze scenografie teatralne z tekturowych kartonów.
- W latach 1920-1926 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Władysława Jarockiego, Józefa Mehoffera, Teodora Axentowicza i Karola Frycza, następnie w latach 1928-1929 pod kierunkiem Józefa Pankiewicza w paryskim oddziale ASP Równocześnie uczył się w szkole dramatycznej Mariana Jednowskiego i Zygmunta Nowakowskiego. Na scenie grywał jedynie epizody, ponieważ miewał straszną tremę.
- Pierwsze lata dorosłego życia spędził w Krakowie pracując w jednej z gazet. Szybko przeniósł się do Warszawy i tu zamieszkał na stałe.
- W latach 30. kilkakrotnie wystawiał obrazy i rysunki, m.in. w krakowskim TPSP, w Poznaniu i Belgradzie
- Po wojnie zajął się głównie ilustracją książkową, zwłaszcza książek dla dzieci. Współpracował z czasopismami "Świerszczyk" i "Płomyk".
- Zajmował się również tworzeniem scenografii do sztuk teatralnych, adaptacji filmowych. Zupełnie niespodziewanie dla samego siebie duży kawałek swego życia poświęcił telewizji. Najbardziej znanym jest film "Panienka z okienka".
- Od 1951 roku był profesorem ASP w Warszawie. Jego uczniami byli m.in.: Bogdan Butenko, Bohdan Wróblewski, Maria Uszacka
- Zasłynął jako autor ilustracji do ponad 200 książek, m.in. do Akademii Pana Kleksa, Pinokio, Brzechwa dzieciom, Lokomotywa, Rzepka, Ptasie radio, Dziadek do Orzechów, Baśni Andersena, Pana Tadeusza Mickiewicza, Trylogii Sienkiewicza i wielu innych
Najstarszą zilustrowaną przez niego książką była czytanka polska dla uczniów II klasy szkół powszechnych "Nasze miasto", wydana w 1935 roku we Lwowie.
Kolejną książką z jego ilustracjami była "Krysia i karabin" Jadwigi Gorzyckiej z 1935 roku.
- Zilustrował również wiele książek słynnych zagranicznych autorów jak: Edith Nesbit, Mary Norton, Gianni Rodari, Charles Perrault, Edmondo De Amicis, Carlo Collodi, H. CH. Andersen, Michael Bond, E.T.A. Hoffma/wydawca.com.pl
- Opublikował dwa tomy wspomnień: "Curriculum vitae" (w 1969 roku) oraz "Teatr cudów" (w 1972 roku).
- Jego imię noszą trzy szkoły w Polsce: Szkoła Podstawowa nr 24 w Częstochowie , Szkoły Podstawowe: nr 342 i nr 285 w Warszawie. Imieniem Szancera nazwano również ulicę w Łodzi, w dzielnicy Widzew, w Warszawie, w dzielnicy Ursus oraz w Bydgoszczy, w dzielnicy Fordon.
- traktował ludzi tak, jak sam chciał być traktowany. Cenił twórczą swobodę i oryginalność.( wypowiedź studentów)
- Przyjaźnił się z wieloma wybitnymi twórcami. W kręgu jego znajomych byli W. Broniewski, E. Szelburg - Zarembina.
- Na długie lata związał się Szancer przyjaźnią artystyczną z Janem Brzechwą. Mieli nawet wspólne zamiłowania do tworzenia postaci bohaterów. A dopiero później wymyślali dla nich przygody. Sporo nabiedzili się na przykład nad sylwetką pana Doremi zanim w kawiarni w Krynicy powstała ostatecznie narysowana na serwetce figurka.
(...)wspólnie też mieliśmy zamiłowania do tworzenia niezwykłych postaci bohaterów. A dopiero potem niejednokrotnie wymyślaliśmy dla nich przygody".