piątek, 11 grudnia 2020


MUSIEROWICZ NA ŚWIĘTA...


Polecamy książki Małgorzaty Musierowicz


autorki książek dla młodzieży, ilustratorki. Twórczyni cyklu powieściowego dla młodzieży Jeżycjada, nazwanego tak od poznańskiej dzielnicy Jeżyce, w której mieszkają jej bohaterowie. Sama autorka przez wiele lat mieszkała na poznańskich Jeżycach.


Ciekawa i miła gawęda o świętach, aniołach, piernikach i śmiesznych zdarzeniach z życia Autorki, o prezentach, bigosie, o życiu i miłości. 




Akcja powieści rozgrywa się w wigilię Bożego Narodzenia, a jej główna bohaterka Elka, rozpieszczona przez ojca, dziadka i wuja, w wieku siedemnastu lat dochodzi do wniosku, że bynajmniej nie wszyscy mężczyźni na świecie darzą ją bezkrytycznym uwielbieniem i skłonni są do ulegania jej woli. Ten jeden dzień poczyni wielkie zmiany w egoistycznej osobowości Elki. Czy to za sprawą Terpentuli, czy Tomcia (wigilijnego Gwiazdora), czy też rodziny Borejków albo innych życzliwych w wigilijny wieczór ludzi, w Elce zachodzi zmiana, i to zmiana na lepsze.

Opisy od wydawcy.

czwartek, 10 grudnia 2020

U NAS NA ŚLĄSKU...

 Książki o Ślasku  ciąg dalszy...




                      Historia kobiet z Górnego Śląska opowiedziana przez wnuczkę,
                                               
                                                            Saga rodzinna



Tytuł swojej najnowszej powieści „Od jednego Lucypera” Anna Dziewit-Meller wzięła ze śląskiego przysłowia: „Jaka matka, taka cera – od jednego Lucypera”. 

Główna bohaterka – Katarzyna, jest wykładowczynią na holenderskim uniwersytecie. Robi karierę zawodową, ma dobrą sytuację materialną, choruje na anoreksję. Emigrowała, żeby uciec od Śląska, chłodu emocjonalnego panującego w jej rodzinie i niemożności porozumienia z najbliższymi. Jedno zdjęcie, znalezione w szufladzie babci, które zapamiętała z dzieciństwa, niewypowiedziana historia sprawia, że chce poznać bliżej losy kobiet w swojej rodzinie.




Obowiązkowa lektura dla każdego, kto próbuje zrozumieć, co czuje Ślązak i czym jest dla niego Heimat. To książka o ojczyźnie -  tej najbliższej, w której się dorasta

W „Pierwszej Polce” Bienek przedstawił obraz przedwojennych Gliwic, taki, jaki pozostał w jego pamięci. Dlatego bohaterowie jego powieści to w pierwszym rzędzie Górnoślązacy, mówiący zarówno językiem polskim jak i niemieckim, mocno przywiązani do śląskiej ziemi, bardzo religijni, kultywujący dawne rodzinne tradycje.
Tak jak Gunter Grass opisywał w swojej twórczości przedwojenny Gdańsk,tak Horst Bienek w najważniejszych swoich utworach stał się kronikarzem życia mieszkańców Gliwic 
       

Historia dwóch osiedli górniczych Giszowca i Nikiszowca


Czarny ogród to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat historii Górnego Śląska i zawiłych losów Ślązaków. Opatrzona jest wieloma starymi zdjęciami, planami a nawet kosztorysami budowy... 

Czarny ogród można czytać jak wyczerpującą historię regionu w XX stuleciu, ale to właśnie losy indywidualne są najciekawsze - Jungerów, Wieczorków, Gawlików, Lubowieckich, Kasperczyków. Szeroką panoramę Szejnert układa z tej drobnej ludzkiej mozaiki, np. z opowieści o najlepszej pływaczce Giszowca Rozalce Kajzerównie, która trenowała latem w Stawie Małgorzaty. Była nawet na igrzyskach olimpijskich w 1928 r., ale zajęła tam dopiero szóste miejsce. Po śmierci ojca pracowała w kopalni jako telefonistka i nie mogła trenować na krytej pływalni.Przez karty tej opowieści przewija się także, aż po dziś dzień, nazwisko rodziny Badurów, m.in. Dorki Badurzanki, która w dzieciństwie chciała być świętą, w czasie wojny nie bardzo podobała jej się nauka w niemieckiej szkole okupacyjnej, więc się wyniosła do ogrodników pod Janów, po wojnie głosowała "tak" (za granicą na Odrze) i dwa razy "nie", a wiele lat później odebrała w Wiedniu, jako Dorota Simonides, prestiżową nagrodę im. Herdera.
                                                                                                                          
                           culture.pl/pl/dzielo/malgorzata-szejnert-czarny-ogrod



Janosch, popularny na świecie autor i ilustrator ponad stu książeczek dla dzieci, w legendarnej już powieści Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny w drapieżny i groteskowy sposób opisał krainę zapamiętaną ze swojego dzieciństwa, które przeżył w małej robotniczej osadzie na obrzeżach Zabrza. W pierwszym polskim wydaniu (1975) powieść została ocenzurowana i dopiero w tej edycji fragmenty opowiadające o „wyzwoleniu” Śląska i wyczynach Armii Czerwonej docierają do polskiego czytelnika.

To diabelsko zabawna książka o krainie dzieciństwa słynnego dziś w świecie Ślązaka, który wyjechał do Niemiec w 1945 roku. Wydana w Polsce nieomal czterdzieści lat temu, jest cichą biblią humorystów. Opisuje życie śląskiego lumpenproletariatu w latach 30., w małej robotniczej osadzie nieopodal ówczesnej granicy polsko-niemieckiej - tak, że można ze śmiechu spaść z krzesła. Książka jest arcydziełem, a Janosch ojcem literatury górnośląskiej.                                                                                                                                                                                                                                                                               Kazimierz Kutz



Autor przenosi nas w czasy swego dzieciństwa, czyli „magiczne” lata 50


Czas beboka to  opowieść o nieograniczonej wrażliwości i wielkiej wyobraźni dziecka, od którego wymagano zbyt wiele, zapominając zupełnie, że wychowanie niewiele ma wspólnego z realizacją planu sześcioletniego.



kryminał retro  lata 1980 -1990

Policja potwierdza, że zwłoki znalezione w gliwickim parku Chrobrego należą do Michaliny S., dwudziestojednoletniej studentki Politechniki Śląskiej. Ofierze zadano liczne ciosy nożem. Tożsamość oraz motywy sprawcy nie są znane. Zbrodnia wzbudza wiele emocji wśród mieszkańców Gliwic, przypominając o innych wydarzeniach sprzed ponad dwudziestu lat. Ludzie pytają: czy na Śląsku pojawił się kolejny wampir?

AUDIOBOOK

Akcja powieści rozgrywa się od 1906 do 2014 roku, głównie na terenach pomiędzy Gliwicami a Rybnikiem[. Przedstawia losy śląskiej rodziny Magnorów i Gemanderów na tle wydarzeń historycznych.W październiku 2018 roku "Drach" ukazał się po śląsku. Autorem przekładu jest Grzegorz Kulik.

 „Drach” jest trochę jak strych u dziadka, na który wchodzi się przez przypadek przy remoncie, a zostaje na całą noc, odkrywając kolejne szkatułki, skrzynie i dokumenty. Twardoch zaprasza w niezwykłą podróż, nieco sentymentalną, nieco historyczną, ale tak naprawdę ludzką. Do bólu ludzką.

„Drach” uczy czytelników, że pozornie nieważna decyzja naszego prapradziadka mogła zaważyć o tym, co dzieje się dziś z nami

                                                                        www.wPolityce.pl /kultura


wtorek, 8 grudnia 2020

ŚWIĘTA Z KUBUSIEM PUCHATKIEM.


Mruczanka z książki na święta Kubusia Puchatka

Jak cudownie, że są święta,
no bo gdyby ich nie było - 
to nie byłoby cudownie,
tylko byłoby niemiło.

Jak cudownie, że są święta,
no bo gdyby nie te święta - 
to już nikt by nie pamiętał
o choince i prezentach








Kto jest najbardziej zapracowany podczas świąt Bożego Narodzenia? Naturalnie, Święty Mikołaj! Dlatego Kubuś Puchatek wraz z przyjaciółmi ze stumilowego Lasu postanowili mu pomóc w doręczeniu prezentów. W tym celu musieli jednak zdobyć sanki i dotrzeć na biegun północny. Czy im się to udało? Przekonaj się sam - odpowiedź znajdziesz w tej książce. 

poniedziałek, 7 grudnia 2020

KRYSTYNA MIREK NA ŚWIĘTA...

Polecamy książki Krystyny Mirek


pisarki tworzącej opowieści pogodne, ciepłe, pełne optymizmu i dobrych emocji, choć nie ucieka też od życiowych problemów. Jest wierna tradycyjnym wartościom: stałości, wierności, przyjaźni, domowemu ciepłu, macierzyństwu, miłości, wytrwałej pracy, cieszeniu się zwyczajnym dniem, wdzięczności.




Zanurz się w świecie świątecznych emocji.

Znana aktorka Amelia Diamond, a w prywatnie Sylwia Nowak, zbudowała życie doskonałe. Podziwiają ją tysiące kobiet. Ma wszystko. Urodę, sławę, kochającego męża, dom i wspaniałe dzieci. W internecie cieszy się ogromną popularnością. Święta to dla niej piękny i ważny rodzinny czas, opowiada o tym w każdym wywiadzie. W tym roku wyjątkowo będzie mieć na kolacji wigilijnej nieplanowanego gościa. Z powodu nagłej śmierci siostry musi przyjąć jej córkę. To tylko jeden wieczór – powtarza sobie. – Jakże prosta sprawa. Ale to nieprawda. Sylwia ma bowiem tylko jedną, za to wielką tajemnicę. W zwykłe dni łatwo ją ukrywa, nikt się nie domyśla, ale w święta może się to okazać nie lada wyzwaniem.

Czy życie zbudowane na kłamstwie może się udać?

Poruszająca, ciepła opowieść o świątecznej magii, najważniejszych pytaniach i nadziei.



Trwają przygotowania do świąt. Na osiedlu położonym na obrzeżach Krakowa lśnią tysiące świateł. Tylko dwa domy stoją ciemne. Przedwojenna willa i niewielki budynek obok niej.

Antek Milewski wraca do domu po latach. Zostawia za sobą porażkę życiową i chce zacząć wszystko od nowa. Kiedy przekracza próg starej willi, wracają dawne wspomnienia. Zaczyna rozumieć, że nie odnajdzie spokoju, dopóki nie rozwiąże tajemnicy z przeszłości. Dlaczego kochający ojciec nagle porzucił żonę i sześcioletniego syna? Czemu nigdy nie próbował naprawić błędu?

W małym jednorodzinnym domu nie obchodzi się świąt Bożego Narodzenia, bo kojarzą się z tragicznym wypadkiem. Magda Łaniewska i jej dwaj bracia zawsze wtedy wyjeżdżają do ciepłych krajów. Ale tym razem staną przed wielkim wyzwaniem. Będą musieli zorganizować prawdziwą Wigilię.

Nie wszystko pójdzie zgodnie z planem. Nie każdy człowiek okaże się wart pokładanego w nim zaufania. Jednak w magiczną noc światła zapalą się nie tylko w dwóch uśpionych domach, ale też w sercach ich mieszkańców.

To piękna i głęboka historia, która ogrzeje serca w zimowy wieczór.



Piękna, magiczna opowieść o podarunkach losu i magii Świąt!

Marta wysłała prośbę do losu. On podjął wyzwanie. Jednak odpowiedział zupełnie inaczej, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać.

Opowieść o samotności i o poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi, niezwykłych smakach i mocy tradycji. Ale przede wszystkim to historia o miłości, która nie zawsze czeka za rogiem. Czasem jest jeszcze bliżej.

Marta ma męża i dzieci, ale czuje się bardzo samotna. Jej małżeństwo jest nieszczęśliwe, syn i córka pogrążeni we własnych sprawach, a teściowa, należąca do szanowanej rodziny z tradycjami, na każdym kroku daje wyraz swojemu niezadowoleniu...

 Kaja jest ładna, młoda i bardzo kocha życie. Dobre jedzenie, dowcipnych i bogatych mężczyzn, piękne ubrania. Jest tak bardzo skupiona na sobie, że nie zauważa czyichś silnych, barczystych ramion, sympatycznej twarzy i zatroskanego spojrzenia.

Marta, chcąc zmienić swoje życie, wysyła do losu malutką prośbę. Prośbę o szczęście, o gwiazdkę z nieba. Los podejmuje wyzwanie i spełnia życzenie. Jednak zupełnie inaczej, niż ktokolwiek się spodziewał.


Opis książek pochodzi od wydawcy.


GWIAZDKA KACZORA DONALDA I FLINSTONÓW




To Boże Narodzenie zapowiadało się dla Freda pechowo: najpierw niemal odmroził sobie palce u rąk, potem spadł taki śnieg, że jego córka i syn Barneya utknęli na lotnisku, a jeszcze później został obrabowany przez dziecko przebrane za Mikołaja! A na dokładkę Wilma postanowiła zabrać to dziecko do domu na święta! Ale kiedy już Fredowi wydaje się, że cały wysiłek pójdzie na marne, otrzymuje najpiękniejszy - i najbardziej nieoczekiwany prezent gwiazdkowy...