sobota, 17 października 2020

CIEKAWE LEKTURY: ZWIERZĘTA WAJRAKA

 wydanie 2  z 2011 r. 

wydanie 3  z 2020 r.

Polecamy książkę Adama Wajraka dostępną w naszej filii. Nasze wydanie jest z 2011 roku.

Dowcipna i pełna ciepła opowieść o ratowaniu zwierząt, na które inaczej czekałaby śmierć. Wszystko zaczęło się od wrony o imieniu Kra – pisklaka znalezionego przez Adama Wajraka na warszawskim Żoliborzu. Potem Adam i Nuria Selva Fernandez przygarnęli jeszcze wiele innych zwierząt gdy zamieszkali w Teremiskach w Puszczy Białowieskiej. W ich domu schronienie i opiekę znalazły wyrzucone z gniazda bociany (Kuternoga oraz szalony Declan), osierocone borsuki, małe wydry (w tym wydra Julek, która została holenderskim skarbem narodowym), kuny, nietoperze, jerzyki, srokosze czy gromada sów – wielbicielek dnia. A Nuria i Adam z naukowczyni i dziennikarza zamienili się w pełnoetatowych opiekunów tej wspaniałej menażerii.

Swoje perypetie opisali czule i z humorem w kultowej  książce "Kuna za kaloryferem". Po latach wznawiają ją w nowej oprawie graficznej, z mnóstwem pięknych zdjęć własnego autorstwa, a przede wszystkim uzupełnioną o dalsze losy podopiecznych. 

"Tylko sobie nie myślcie, że są to jakieś błahe historyjki o zwierzętach. Wajrak potrafi opowiadać tak, że każde zdarzenie staje się ważne, dramatyczne i jedyne w swoim rodzaju. Taka umiejętność to dar rzadki, nie każdemu pisarzowi dany."
Wisława Szymborska

 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


czwartek, 15 października 2020

PONADCZASOWI BOHATEROWIE : ZWIERZĘTA W KSIĄŻKACH DLA DZIECI

Życie zwierząt interesuje małych i trochę większych czytelników. W bibliotece domowej, szkolnej, publicznej jest wiele książek o zwierzętach, które na długie lata stają się ulubione, pamięta się o nich w dorosłym życiu i przekazuje dzieciom albo wnukom...


GĄSKA BALBINKA

zjawiła się na łamach „Świerszczyka” w 1957 r. Autorką tekstu – pod rysunkami Anny Hoffman – była Maria Terlikowska / 1920 – 1990 /.W 1961 r…. świerszczykowe historyjki ukazały się w formie książkowej, zatytułowane: „Przygody Gąski Balbinki” , a 3 lata później – NK wydała zbiorek – „Idzie Gąska Balbinka” Wkrótce Balbinka stała się bohaterką naszej, pierwszej bajeczki telewizyjnej, w której pojawił się również Kurczak Ptyś, ze swoim niezmiennym pytaniem :) – „Cześć Balbyna, czo robisz?”




                                      

neon w Łodzi   

                                                              mydełka
           

W 2007 r. Nasza Księgarnia wydała „Gąskę Balbinkę” , w której znajdują się historyjki z dwóch w/w książeczek.




GUCIO I CEZAR

 



 Klasyka polskiego komiksu dla najmłodszych. Niesamowite przygody łakomego hipopotama Gucia i rozważnego psa Cezara niezmiennie bawią, ujmują wdziękiem i zarażają ciepłym poczuciem humoru. Czego tu nie ma: podróże po niezwykłych krainach, piraci, kowboje, rakiety kosmiczne i porwane księżniczki, zmagania z potworami i złoczyńcami, mrożące krew w żyłach perypetie, pechowe uwięzienia i karkołomne ucieczki – a wszystko narysowane mistrzowską, dowcipną kreską Bohdana Butenki.

Nowe, jednotomowe wydanie zawiera wszystkie odcinki przygód „Gucia i Cezara”, które przed laty ukazywały się w postaci niewielkich zeszytów.





MAŁPKA FIKI MIKI


Małp rozliczne są rodzaje w rozmaitych świata stronach.
Są i takie, co najchętniej kołyszą się na ogonach.”
"Fiki-Miki się wywodzi
Właśnie z takich małpek rodu,
Co wesoło wśród drzew buja,
Od poranka do zachodu"


Wesoła Fiki-Miki to właśnie lubi robić najbardziej. Pewnego dnia małpka traci mamę i zostaje w lesie zupełnie sama. Znajduje ją Goga Goga – mały chłopiec z murzyńskiej wioski. Odtąd nierozłączni wędrują po całym świecie, począwszy od afrykańskich ostępów, a skończywszy na… Polsce.








KOZIOŁEK MATOŁEK



Wszystkie mądre kozy,
- By je zliczyć nie mam siły!
Na naradę się zebrały
I rzecz taką uchwaliły:

"W sławnym mieście Pacanowie,
Tacy sprytni są kowale,
Że umieją podkuć kozy,
By chodziły w pełnej chwale.

Przeto koza albo kozioł,
Jakaś bardzo mądra głowa,
Aby podkuć się na próbę,
Musi pójść do Pacanowa.

A gdy wróci ten wędrowiec,
Już podkuty, ale zdrowy,
Wszystkie kozy się dowiedzą,
Czy to dobrze mieć podkowy."

Kto ten dzielny? Kto się zgłasza?"
"Ja!" - zakrzyknął w głos koziołek.
Miał maleńką, piękną bródkę,
A wołano nań: Matołek.

Czule żegnał go ród kozi,
Mama i sędziwy tata,
A Matołek wziął tobołek
I wędruje na skraj świata...






Jeden z pierwszych i najlepszych polskich komiksów. To ponadczasowa książka, która chyba nigdy się nie znudzi. Autorzy: Makuszyński Kornel, Walentynowicz Marian stworzyli uniwersalną książkę, która pomimo zmieniających się realiów i tylu propozycji dla najmłodszych zawsze jest wyjątkowa i warta na zwrócenie uwagi. W 1933 roku została wydana księga pierwsza . A Pacanów istnieje naprawdę

Wieść gminna niesie…, że pewnego razu kilku literatów, którzy żywo dyskutowali przy kawiarnianym stoliku, zwróciło uwagę na siedzącego w kącie smutnego i skromnie ubranego mężczyznę. Zapytano go skąd pochodzi. I kiedy Kornel Makuszyński usłyszał, że – z Pacanowa, biednej osady na Kielecczyźnie, rzekł:
– Trzeba jakoś pomóc temu Pacanowi. Ja coś napiszę.
– To ja namaluję – dorzucił Marian Walentynowicz.





 Powstała  seria  4 książeczek - 120 przygód Koziołka Matołka, Druga księga przygód Koziołka Matołka, Trzecia księga przygód Koziołka Matołka i Czwarta księga przygód Koziołka Matołka


 
Pomnik w Pacanowie


FINEK

Książka opowiada o małym piesku, który trafia do dziewczynki o imieniu Dzidzia ( Zdzisława) Tata dziewczynki jedzie do Poznania na delegację, skąd przywozi córce dwa małe terierki: Finka i Białaska. Niestety w warszawskiej kamienicy nie ma możliwości, żeby mieszkały oba pieski, więc trzeba dokonać trudnego wyboru i któregoś wysłać w świat. Cóż, Finek jest psotny, lecz sympatyczny, a Białasek bardzo spokojnym, acz płaczliwym stworzeniem. Wybór nie jest łatwy... 
Jan Grabowski wydał książkę w 1923 roku - od tego czasu została wielokrotnie wydawana i  nadal bawi, cieszy następne pokolenia dzieci


                                               1950                                1962

   
                                           1972                                   1981                           

1987


 PIK - POK

Pingwin Pik-Pok kocha lody, ale... czekoladowe, nie te z Antarktydy.
I uwielbia zapach... nie, nie świeżego śledzia – fiołków!
A przyjaźni się z Agatą – elegancką foką w różowym czepku.
Tak, Pik-Pok nie jest takim sobie zwyczajnym pingwinem.
Ale może właśnie dlatego tak go wszyscy lubią?


Na podstawie książki powstał serial animowany o tym samym tytule.
Autorem książki jest Adam Bahdaj. Po raz pierwszy została wydana w  1969 roku.




 
                                                           1969                                   1988


2014

ZAPRASZAMY.