czwartek, 19 sierpnia 2021

LEKTURY NA LATO - KSIĄŻKI AGNIESZKI KRAWCZYK

Agnieszka Krawczyk to absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisarka mieszka obecnie w Krakowie. Jej twórczość literacka obejmuje bestsellerowe powieści obyczajowe i kryminały. Na swoim koncie autorka ma wiele książek traktujących o życiu we współczesnej aglomeracji. Wydaje swoje powieści również pod pseudonimem Iga Horn.



Polecamy cykl: Magiczne miejsce.


„Magiczne miejsce” to ujmująca seria książek o poszukiwaniu szczęścia i konieczności pogodzenie się ze sobą i ze swoimi wspomnieniami. Życie naprawdę może się zmienić w jednej chwili, tylko trzeba umieć dostrzec, że ta chwila właśnie nadchodzi i cieszyć się nią.


Witold Mossakowski, młody pracownik ministerstwa, przyjeżdża do Idy, bo tutaj kupił podupadający pałac. To magiczne miejsce skradło jego serce na zawsze. Nie tylko ono, ale i mieszkający w nim ludzie – osoby nietuzinkowe i pełne pasji, o oryginalnych zainteresowaniach. W jego życiu pojawia się też urocza dziewczyna, Mila Bielak, wielbicielka kotów i astronomii, której przeszłość kryje pewną tajemnicę… Właśnie tutaj, w przepięknej dolinie pełnej kwiatów, z których dawna właścicielka pałacu, hrabina Tyczyńska, destyluje swe czarodziejskie perfumy, Witold zaczyna rozumieć, co jest dla niego ważne.








Jedno jeszcze powiedzieć trzeba o powieściach Agnieszki Krawczyk: nieodmiennie wprowadzają one czytelnika w doskonały humor. Lekkość pióra, pomysłowość w tworzeniu zawiłych wątków i nietypowych intryg sprawiają, że „Magiczne miejsce” zaspokoi apetyt wszystkich miłośników zarówno relaksujących powieści obyczajowych, jak i fanów dynamicznych, pełnych zagadek książek przygodowo-sensacyjnych.
Magdalena Galiczek-Krempa

ZAPRASZAMY



 

wtorek, 17 sierpnia 2021

MISTRZOWIE SŁOWA: CZESŁAW MIŁOSZ




Czesław Miłosz, poeta, eseista, prozaik, tłumacz, wykładowca, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury 

  • urodził się 30 czerwca 1911 w Szetejniach, obecnie na terenie Republiki Litewskiej w rodzinie szlacheckiej jako poddany cara rosyjskiego

Litewski znaczek pocztowy wydany z okazji 100 rocznicy urodzin Miłosza.


  • pierwsze lata nauki zdobywał pod okiem matki uczącej w wiejskiej szkole

  • w latach 1921-1929 uczył się w I Państwowym Gimnazjum Męskim im. Króla Zygmunta Augusta w Wilnie. 

  •  studiował na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, początkowo polonistykę później przeniósł się na prawo.

  • debiutował w 1930 roku, wiersze „Kompozycja” i „Podróż" ukazały się na łamach uniwersyteckiego pisma „Alma Mater Vilnensis”

  • w czasie studiów działał w grupie poetyckiej Żagary współuczestnicząc w wydawaniu pisma o tej samej nazwie oraz w Polskim Radiu Wilno.

  • większą część II wojny światowej spędził w Warszawie pracując jako woźny w szkole oraz tworząc pod pseudonimem Jan Syruć, w 1940 roku wydał tom wierszy zatytułowany „Wiersze”. 

  • wraz z bratem Andrzejem brał czynny udział w ratowaniu Żydów, przechowywał ich oraz udzielał im finansowego wsparcia, za co w 1989 roku bracia, zostali uhonorowani przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata

  • po wojnie pracował w dyplomacji jako attache kulturalny, w roku 1951 poprosił Francuzów o azyl polityczny.

  • współpracował z Jerzym Giedroyciem, wiele jego literackich prac publikowane było na łamach paryskiej Kultury Jerzego Giedroycia.

  • w1960 roku przeniósł się do Stanów Zjednoczonych podejmując pracę na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley oraz na Harvardzie.

  • 9 października 1980 roku Akademia Szwedzka w Sztokholmie przyznaje Czesławowi Miłoszowi Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

  • w 1993 roku Miłosz przeprowadza się na stałe do Polski i zamieszkuje w Krakowie. 
  • 14 sierpnia 2004 umiera, po śmierci zostaje pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce

Przed II wojną światową Miłosz był poetą katastroficznym, uderzającym w ton wizyjny stylizacją na głos starotestamentowych proroków. Od innych twórców formacji Żagary odróżniał go kult klasycystycznych rygorów. Po wojnie jego poezja stała się bardziej intelektualna; wiązała się z ambicjami odbudowania trwałych wartości europejskiej kultury, sumienia i wiary. Literaturę pojmował wówczas jako drogę do ocalenia po klęsce poczucia człowieczeństwa. W latach 70. zaczęła w niej dominować tematyka religijna i kontemplacyjna.


To jeden z najbardziej znanych polskich poetów, którego twórczość przetłumaczono na ponad 40 języków. 




 “Każdy Jego nowy wiersz to było dla nas święto, niespodzianka, podarunek” – pisała o nim w “Tygodniku Powszechnym” Wisława Szymborska.

Książki Czesława Miłosza dostępne w naszej filii:






 

                                         
                                              

ZAPRASZAMY.