sobota, 24 października 2020

ORIGAMI - PAPIEROWY ŚWIAT ZWIERZĄT



          24 października obchodzony jest Światowy Dzień Origami


Origami - sztuka składania papieru przyszła do Japonii za pośrednictwem kontaktów z Chinami lub Koreą. Miało to miejsce w VI lub VII wieku. Jednak to dopiero Japończycy doprowadzili ją do perfekcji, tworząc z niej nieodłączny element swojej kultury. Większość modeli wykonywanych jest z jest z jednego arkusza papieru, który ma kształt kwadratu. Ważny jest także rodzaj papieru.

Tradycyjne origami całkowicie wyklucza wykonywanie modeli z użyciem kleju oraz nożyczek. Gotowych projektów nie powinno się też w żaden sposób ozdabiać. Przeważnie robi się je z kwadratowych arkuszy papieru, lecz dopuszczalne są także te w innych kształtach – wielokątów oraz kół.

Ważny jest także rodzaj papieru.

  • Japoński papier washi – jest to rodzaj papieru czerpanego, który wytwarza się z włókien roślinnych. Najczęściej można go spotkać w formie czworokąta foremnego. Jest przeważnie barwiony jednostronnie. Posiada wiele unikalnych wzorów – np. imitujących skórę. Jego faktura może być dostosowana do konkretnych projektów – może przypominać materiał, być metalizowany, a nawet świecić w ciemnościach.
  • Papier jednokolorowy – to najbardziej powszechny materiał do tworzenia barwnych modeli origami. Na rynku istnieje bardzo wiele jego gatunków, jednak nie wszystkie nadają się w równym stopniu do sztuki składania modeli. Przed zakupem warto więc złożyć z jednego arkusza prostą figurę, aby poznać w praktyce właściwości tego papieru. Na jego korzyść przemawia zaś stosunkowo niska cena w zestawieniu do bogatej gammy kolorystycznej.
  • Papier dwukolorowy – wykorzystuje się bardzo często w tworzeniu modeli roślin i zwierząt. Dzięki jego zadrukowanym powierzchniom można łatwo wyeksponować takie detale jak liście, zęby, czy umaszczenie. Tańszą alternatywą jest zaś kupno jednokolorowego papieru, który można – i to w warunkach domowych – zadrukować na czystej stronie dowolnym wzorem
  • Papier ksero – mimo wielu wad, jest dobrą opcją dla każdego kto dopiero planuje postawić pierwsze kroki w świecie origami. Dla osób zaznajomionych z tym temat jest on po prostu - w zależności od realizowanego projektu – materiałem za cienkim lub za grubym
  •  Papier do pakowania prezentów – nie nadaje się chociaż kusi wzorami i kolorami.
  • Szary papier pakowy – chociaż nie przyciąga atrakcyjnością wizualną, to jest idealnym wyjściem dla tych, którzy lubią tworzyć własne siatki modeli. Często jest też stosowany przy robieniu skomplikowanych konstrukcji o większych rozmiarach.
Symbolem origami jest japoński żuraw.-  symbol szczęścia i długowieczności. Według japońskich legend potrafi on dożyć nawet do 1000 lat. Istnieje także legenda dotycząca wykonywania go z papieru. Mówi się, że jeżeli ktoś złoży ich tysiąc, spełni się jedno jego życzenie. 
Do dobrego tonu w Japonii należy wręczenie komuś w prezencie własnoręcznie wykonanego „żurawia“

  




ŻURAW - INSTRUKCJA


1. Zginamy arkusz wzdłuż przekątnej. 2. Odwracamy arkusz na drugą stronę. Robimy zagięcie wzdłuż drugiej przekątnej i dwa zagięcia na połowę (czyli zagięcia wzdłuż czerwonych linii są wypukłe, a wzdłuż niebieskiej linii wklęsłe). 3. Składamy arkusz zgodnie z wykonanymi zagięciami. 4. Tak wygląda to złożenie.




5. Ustawiamy figurę otwarciem do dołu. Zaginamy skrzydełko do linii środkowej. 6. To samo robimy z drugim skrzydełkiem. 7. Odwracamy figurę na drugą stronę i znów zaginamy skrzydełka do linii środkowej. Wykonujemy zgięcie wzdłuż czerwonej linii. 8. Z powrotem odginamy skrzydełka, chwytamy wierzchnią część figury i ciągniemy do góry.


9. Zginamy boki do środka wzdłuż wcześniejszych zagięć i spłaszczamy figurę. 10. Odwracamy figurę na drugą stronę i powtarzamy kroki 8-9. 11. Tak wygląda powstała figura. 12. Zaginamy skrzydełko do linii środkowej.


13. To samo robimy z drugim skrzydełkiem. 14. odwracamy figurę na drugą stronę i powtarzamy kroki 12-13. 15. Zaginamy dolne części figury do góry na prawo i lewo. 16. Rozprostowujemy zagięcie i zaginamy w tym miejscu ponownie - do środka.


17. Tak wygląda to zagięcie. 18. To samo wykonujemy z drugiej strony (na zdjęciu widać w zbliżeniu linie zgięcia)... 19. ...i otrzymujemy taką figurę. 20. W ten sam sposób zaginamy głowę żurawia.


21. Ciągniemy skrzydła na boki... 22. ...i żuraw gotowy.


 



 
 



Po II wojnie światowej żuraw został symbolem pokoju za sprawą Sadako Sasaki. Dziewczynka po zrzuceniu bomby na Hiroszimę cierpiała na chorobę popromienną. Nie poddając się, postanowiła złożyć tysiąc żurawi origami. Niestety nie udało się jej - przed śmiercią złożyła 644 papierowe żurawie. Po jej śmierci, aby oddać cześć Sadako, jej koleżanki i koledzy z klasy złożyli jeszcze 356 żurawi. Kolorowymi papierowymi żurawiami stale przyozdobiony jest pomnik Sadako stojący w Hiroszimie, upamiętniający opisane wydarzenia i symbolizujący pokój.



  


ORIGAMI
  • jest elementem zabawy
  • uczy logicznego myślenia, koncentracji, precyzji, 
  • rozwija wyobraźnię, kreatywność
  • relaksuje
  • uczy cierpliwości
  • ćwiczy pamięć
  • ma także wpływ na rozwój i doskonalenie sprawności językowych, czynności słuchania, czytania, pisania, może znacząco wpływać na koordynację wzrokowo-ruchową i najważniejsze – stymulować rozwój wyobrażni przestrzennej.


Z tych względów origami zostało wprowadzone do procesu dydaktycznego w szkołach i przedszkolach w Japonii i innych krajach świata a także jako zajęcie rehabilitacyjne dla ludzi niepełnosprawnych oraz dzieci tzw. „szczególnej troski“. Origami może być również pomocne do ćwiczenia pamięci u starszych ludzi



TECHNIKI SKŁADANIA PAPIERU


origami płaskie z koła – to technika składania i komponowania wieloelementowych modeli papierowych, z trafnie dobranej liczby kół, to znaczy takiej, aby kształt formy powstał przy użyciu jak najmniejszej liczby kolistych płaszczyzn origami,

origami płaskie z kwadratu – dokładnie analizujemy model podany na zdjęciu, wybieramy odpowiednią liczbę kwadratów zginamy je i komponujemy wybrany model najlepiej na kolorowym kartonie, gotową formę przyklejamy niewielką ilością kleju, tak aby kwadraty się nie posklejały, 

origami płaskie z trójkąta równobocznego – tak jak z koła i kwadratu,
origami przestrzenne z koła, kwadratu prostokąta, trójkąta.

origami modułowe - powstaje z modułów — małych prostokątów, które po kilkukrotnym złożeniu zamieniają się w małe trójkątne „kieszonki” wkładane jedna w drugą. Ten rodzaj sztuki origami jest dość pracochłonny; przykładowo, na łabędzia origami potrzeba od 400 modułów wzwyż (do nawet kilku tysięcy), jednak efekty dają ogromną satysfakcję
.

 




INNE ODMIANY


Do innych odmian origami zalicza się: kusudamę, kirigami oraz mon-kiri.

 KUSUDAMA


KIRIGAMI


MON- KIRI

W Japonii znajduje się muzeum origami, w którym przechowywane są najpiękniejsze wzory origami. W Polsce również można podziwiać wspaniałe figurki origami. Taką możliwość stwarza Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" w Krakowie.

Origami w Europie najpierw pojawiło się w Hiszpanii, a dopiero później rozprzestrzeniło się także na inne kraje.

Eksperymentował z nim także Leonardo da Vinci.



PAPIEROWY ŚWIAT ZWIERZĄT - GALERIA

 





 


 




ZAKŁADKI DO KSIĄŻKI 


 














W naszej bibliotece można wypożyczyć:


 




 



 


Podczas jesiennej szarugi, pandemii nuda nam nie zagraża
mamy książki i ... sztukę origami

Źródło:

www.oyakata.com.pl
tarnina.blogspot.com
www.yutube
www.empik.pl
https://www.origami-resource-center.com/sadako.html

czwartek, 22 października 2020

PONADCZASOWI BOHATEROWIE - ZWIERZĘTA: PIES LAMPO.

Pies Lampo żył naprawdę we Włoszech w latach 50. XX wieku. Samodzielnie podróżował pociągami, przez co stał się najczęściej opisywanym i fotografowanym psem tamtych czasów.

Historię psa Lampo opisał Roman Pisarski w książce O psie który jeździł koleją. Pierwsze wydanie tej książki ukazało się w 1967 roku.


Historia psa zaczyna się, kiedy zawiadowca stacji w miasteczku Marittima znajduje na stacji kundelka, przygarnia go i nazywa Lampo tzn. Błyskawica. Pies cały dzień spędzał na stacji, a wieczorem wracał z zawiadowcą do jego rodzinnego domu, w którym czekały na nich dzieci. Lampo kilkakrotnie uciekał od swego nowego właściciela przeżywając przygody ale zawsze wracał.

Książka skłania do przemyśleń, chociaż z pozoru wydaje się być zwykłą, lekką lekturą o zwierzaku. Lampo to przeuroczy psiak, kochający zwiadowcę i jego dzieci. Myślę, a właściwie jestem tego najzupełniej pewna, że główny bohater przypadnie młodemu odbiorcy do gustu (...)

czytambolubieo.blogspot.com



Prawdziwy Lampo w 1961 zginął potrącony przez pociąg i został pochowany pod akacją rosnącą przy stacji, a rok później postawiono mu pomnik.




ZAPRASZAMY.