piątek, 4 kwietnia 2014

KONKURS DLA DOROSŁYCH

Zapraszamy do rozwiązywania konkursu pod hasłem: "Literackie łamanie głowy" z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich przypadającego na dzień 23.04.2014.



Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony przez UNESCO w 1995 roku. Święto to ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
W 1926 r., w Katalonii, wydawca Vicente Clavel Andrés zaproponował organizację święta książki. Tradycyjnie 23 kwietnia, w dniu śmierci Świętego Jerzego, kobiety obdarowywano czerwonymi różami, które miały symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Kobiety w ten dzień ofiarowywały mężczyznom książki.

Pytania konkursowe dostępne są w naszej filii
 w dniach 23- 30. 04.2014

BAJKA Z CIASTKIEM: POZNAJEMY ZAWODY (01.04.2014)

Dzisiejsza bajka z ciastkiem zaczęła się nietypowo, bo od zagadek. Np taka zagadka:" Leczy wszystkich ludzi, odwiedza też chore dzieci. Chodzi w białym fartuchu. Kto to jest? Czy wiecie?.",
 lub "Z wielką torbą chodzi co dzień, przy pogodzie, niepogodzie. Czekaj go gdy listu chcesz.Kto to jest-czy wiesz?"


Później dzieci wysłuchały opowiadania z książki R. Piątkowskiej: " A może będzie właśnie tak"
Młoda bohaterka opowiadania po wizycie u lekarza chciała pomagać innym i w przyszłości zostać lekarką.


Po wysłuchaniu bajki dzieci poznawały zawody,  dopasowywały przedmioty do wykonywanego zawodu grając w grę planszową oraz wykonując prace plastyczne.





czwartek, 3 kwietnia 2014

środa, 2 kwietnia 2014

OGŁOSZENIE



SZANOWNI CZYTELNICY
UPRZEJMIE INFORMUJEMY, ŻE W DNIACH 
19 kwietnia 2014 r. (Wielka Sobota)
 oraz 21 kwietnia 2014 r. (Poniedziałek Wielkanocny)
WSZYSTKIE FILIE MBP BĘDĄ NIECZYNNE. 

poniedziałek, 31 marca 2014

ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI

,,Lubimy wiersze Pana Brzechwy"


Z okazji ,,Światowego Dnia Poezji” ustanowionego przez UNESCO w 1999 roku, nasza Biblioteka postanowiła przypomnieć dzieciom twórczość Jana Brzechwy, najbardziej obok Juliana Tuwima, znanego polskiego poety dziecięcego. Przedstawiono ciekawostki z jego życia, opowiedziano o tym, jakim był dzieckiem, jak się uczył, kim byli jego rodzice oraz jakie miał zainteresowania i pasje. Wierszyki wykorzystano do przeprowadzenia konkursu oraz zabaw.


  • 19.03.14r. -  MP nr 19, grupa „Tygryski”

  • 20.03.14r. -  SP nr 31, Świetlica -  klasy I - II

  • 24.03.14r. - MP nr 19, grupa ,,Smerfy"

  • 27.03.14r. - SP nr 31, Świetlica - klasa III




25.03.2014r. BAJKA Z CIASTKIEM

,,Hurra! Pada deszcz!"


 22.03 na całym świecie obchodzimy „Światowy Dzień Wody”. Dzieci dowiedziały się, jak duże znaczenie ma dla nas i całej planety słodka woda, jaki jest jej obieg w przyrodzie i dlaczego należy ją oszczędzać. Wysłuchały opowiadań :„ Kropelka deszczu” oraz „Zagubiona parasolka”. Zabawa plastyczna polegała na pokolorowaniu parasola zgodnie ze śmiesznym wierszykiem pomagającym w zapamiętaniu kolorów tęczy. Należało, także wykonać zadanie polegające na narysowaniu chmurek i kropelek deszczu oraz kolorowaniu parasolek według czytanego tekstu. Wykonaliśmy również ,,kropelki – bliźniaczki” - staraliśmy się porównać ich kształt do czegoś, co jest nam znane i wykonać obrazek dorysowując do nich ciekawe elementy.

18.03.14r. BAJKA Z CIASTKIEM

,,Kolorowe imiona"



Na naszym kolejnym, wspólnym spotkaniu dzieci poznały bajkę N. Moost „Już wszystko dobrze! Czyli jak mały kruk znalazł swoje imię''.
Po przeczytaniu bajki mówiliśmy o znaczeniu imion w naszym życiu, o tym, jakie zdrobnienia lubimy, a za jakimi nie przepadamy, rodzice opowiadali, dlaczego w dany sposób nazwali swoje dzieci. Rozmawialiśmy o imionach śmiesznych i dziwnych, o takich które są teraz modne oraz o tych, których nikt już nie używa. Świetnie się bawiliśmy czytając nasze imiona wspak - wychodziły nieraz bardzo śmiesznie:) Przeglądaliśmy wspólnie „Księgę imion'' i sprawdzaliśmy, co oznacza nasze. Wymienialiśmy książki, w których tytule znajdują się imiona oraz dopasowywaliśmy bajki do wymienionych bohaterów literackich.
Zabawa plastyczna polegała na wykonaniu wizytówki – oprócz ozdobienia swego imienia, należało również pokazać, czym się interesujemy i co lubimy. Rodzice mieli za zadanie narysowanie swoich dzieci.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI


Światowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w celu promowania pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika. Obchodzony jest 2 IV, w dniu urodzin Andersena. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia, projektując i rozsyłając plakat z mottem. Polska była gospodarzem tego dnia w roku 1980.
W tym roku gospodarzem dnia jest Irlandia, plakat projektowała Niamh Sharkey, a autorką „Listu do dzieci całego świata” jest Siobhan Parkinson.


ZAPRASZAMY.