piątek, 2 grudnia 2022

3 GRUDNIA - 165 ROCZNICA URODZIN JOSEPHA CONRADA.

  • Joseph Conrad, właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski, herbu Nałęcz
  • urodził się 3 grudnia 1857 w Berdyczowie
  • zmarł 3 sierpnia 11924 w Bishopsbourne 
  • angielski pisarz i publicysta polskiego pochodzenia 
  • wyjechał w 1874 do Francji i zaciągnął się na statek jako prosty marynarz
  • w 1894 osiadł w Anglii i poświęcił się pracy pisarskiej
  • w 1895 wydał pierwszą powieść Szaleństwo Almayera
  • w swojej twórczości łączył w sobie nurt romantyzmu z pozytywizmem,          symbolizmu z impresjonizmem 
  • większość przekładów na język polski, autoryzowanych przez              Korzeniowskiego, jest dziełem kuzynki pisarza Anieli Zagórskiej
  • najbardziej znany jest z takich dzieł jak: Lord Jim i Jądro ciemności 






Książki o Josephie Conradzie


Joseph Conrad i narodziny globalnego świata łączy w sobie historię, biografię i relację z podróży. Maya Jasanoff, jedna z najlepiej zapowiadających się historyczek młodego pokolenia, podąża śladami Conrada i historii z jego czterech największych dzieł: Tajnego agenta, Lorda Jima, Jądra ciemności i Nostromo. W wizjonerskim stylu zgłębia życie i czasy Conrada, ukazując dwie burzliwe epoki globalizacji – współczesną i tę z przełomu XIX i XX wieku.

Joseph Conrad urodził się w Berdyczowie, w zaborze rosyjskim, w 1857 roku jako Józef Teodor Konrad Korzeniowski. W wieku szesnastu lat porzucił majątek opiekuna prawnego Tadeusza Bobrowskiego, by zostać marynarzem. W ciągu dwudziestu lat opłynął wszystkie morza świata, po czym zamieszkał na stałe w Anglii i chwycił za pióro. Obserwował wzbierający, nastawiony na rywalizację „nowy imperializm”, który panoszył się w niemal każdym zamieszkanym zakątku naszego globu. Przyglądał się również z bliska miejscom położonym "o trzysta mil od wszelkich poczt i telegrafów". Widział hipokryzję, stojącą za najważniejszymi ideałami Zachodu.

W tej wykraczającej poza ramy gatunkowe, porywającej intelektualnie i głęboko ludzkiej publikacji, wyruszamy z autorką w podróż do mrocznego jądra Conradowskiego świata – a stamtąd prosto do naszego własnego jądra ciemności.




Dlaczego jego nazwisko jest ciągle obecne w prasie, a twórczość odchodzi w niepamięć? To kolejny aspekt obecności (lub raczej nieobecności) Conrada – spadek czytelnictwa jego utworów. Badacze utyskują na brak zainteresowania polskich czytelników prozą Conrada – w przeciwieństwie do Francji czy Japonii, gdzie Conrad jest obecny czytelniczo. Paradoksalnie Conrad jest ciągle postrzegany jako mistrz dla współczesnych pisarzy, takich jak np. Orhan Pamuk, Arturo Pérez-Reverte czy John Maxwell Coetzee. Niniejszy tom szkiców próbuje odpowiedzieć nie tylko na te i inne pytania, ale również stara się w przystępny i ciekawy sposób przybliżyć twórczość Josepha Conrada-Korzeniowskiego współczesnemu czytelnikowi.






Joseph Conrad-Korzeniowski był postacią niezwykłą: Polak, który został znakomitym pisarzem angielskim, chociaż język angielski poznał dopiero jako człowiek dorosły; zawodowy oficer marynarki, który nagle zrezygnował ze służby na morzu i został literatem; szlachcic z Ukrainy, który wszedł do grona najwybitniejszych pisarzy tradycyjnie mieszczańskiej literatury. "Życie Conrada-Korzeniowskiego"-to biografia, która zainteresuje nie tylko specjalistów, ale wszystkich miłośników autora "Lorda Jima" oraz tych, których pasjonują złożone związki między życiem a twórczością pisarzy.
Autor, historyk literatury, zbierał materiały do tej książki, penetrując archiwa amerykańskie, angielskie, francuskie, polskie i radzieckie. Wykorzystał także wiele nie ogłoszonych dotąd listów Conrada.
Nigdy dotąd w publikacjach o Conradzie nie przedstawiono tak dokładnie życiorysu Korzeniowskiego, jego rodziny, przyjaciół, warunków, w jakich pisał, okoliczności, w jakich podejmował ważne decyzje życiowe, a także kształtowania się poglądów filozoficznych, moralnych i politycznych pisarza, który zawarł w swych książkach tyle piękna i tyle mądrości.


Inne książki o J. Conradzie.




czwartek, 1 grudnia 2022

ANIOŁKI - KONKURS PLASTYCZNY

 



REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO „ANIOŁKI”

ORGANIZOWANEGO PRZEZ FILIĘ 31 MBP W KATOWICACH



UCZESTNICY


  • Uczestnikami konkursu są dzieci klas I - III

  • Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu jedną pracę. Praca nie może być zbiorowa.

TECHNIKA I FORMAT

  • Na konkurs można złożyć prace wykonane w różnych technikach plastycznych wykorzystując farby, plastelinę, kolorowy papier, bibułę, mulinę, brokat, piórka, grysik, ryż itp.

  • .Rysunki wykonane tylko kredkami lub pisakami nie będą brane pod uwagę.

  • Format prac: A3, A4 (kartki z bloku rysunkowego lub technicznego – białe lub kolorowe)

  • Prace rodziców nie będą oceniane.

  • Prace powinny być opatrzone opisem zawierającym następujące dane: Imię i nazwisko, wiek, klasa. ( na odwrocie strony)

WARUNKI UCZESTNICTWA

  • Prace należy składać w terminie:


od 1 grudnia 2022 do 15 grudnia 2022 r.

w F.31 w Katowicach ul. Marcinkowskiego 4c


  • Termin rozstrzygnięcia konkursu i wręczenie nagród

20.12 2022 r.


  • Zdjęcia wszystkich prac umieszczone będą na blogu biblioteki:


filia31@mbp.katowice.pl


  • Nagrodzone prace wystawione będą w bibliotece.



ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE



środa, 30 listopada 2022

SKĄD MY TO MAMY? SKĄD MY TO ZNAMY?

09.11. obchodzony jest jako Europejski Dzień Wynalazcy. W tym dniu bowiem obchodzony jest dzień urodzin Hedy Lamarr, austriackiej wynalazczyni i aktorki.


                                             www.printerest


W 1942 roku Hedy Lamarr wspólnie z amerykańskim kompozytorem George’em Antheilem opracowała dla aliantów metodę rozpraszania widma z przeskokiem częstotliwości, służącą do sterowania torpedami. Dzięki zmieniającym się częstotliwościom sygnały radiowe były trudne do zlokalizowania i odporne na zakłócenia. Ten szczególny sposób transmisji danych stał się podstawą dla rozwoju późniejszej telekomunikacji, w tym technologii Bluetooth.

„Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi." 

                                                                             Albert Einstein




Uczniowie klas I - III  wzięli udział w lekcji bibliotecznej poświęconej wynalazkom.



                                    "Wynalazki" 

Kto wynalazł żagiel, koło,
papier, zegar i maszynę?
Wynalazców mądre grono
coś nowego wciąż wyczynia.
Tyle możliwości mamy
dzięki mądrym wynalazkom:
i jeździmy, i latamy,
mamy radio i żelazko.
Może wy coś wymyślicie,
czego dzieci oczekują?
Dom, co jeździ sam po świecie,
lub parasol przeciw dwójom? 

                                                                                                                                                   M. Przewoźniak                                                                 












poniedziałek, 28 listopada 2022

JONASZ KOFTA


28.11.1942 - 19.04. 1988

Poeta, satyryk, piosenkarz, dramaturg, malarz. Współzałożyciel Hybryd (1962) i Kabaretu pod Egidą

Jeremi Przybora zaliczył Koftę. Agnieszkę Osiecką i Wojciecha Młynarskiego  do "trójcy wieszczów polskiej piosenki".


  • Ja­nusz Ka­ftal  - tak brzmi jego praw­dzi­we na­zwi­sko.

  • Po ojcu miał żydowskie pochodzenie, matka  była w połowie Ukrainką i w połowie Niemką.

  •  Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W czasie studiów utworzył i prowadził autorski teatrzyk piosenki.

  • W 1964 r. został kierownikiem literackim studenckiego teatru Hybrydy w Warszawie. W 1966 r. z Adamem Kreczmarem, Wojciechem Młynarskim i Janem Pietrzakiem współtworzył studencki kabaret Hybrydy.
  • W latach 1968–1980 związany był z kabaretem „Pod Egidą”, dla którego pisał, i w którym występował jako aktor oraz piosenkarz.

  • Od 1964 r. współpracował z Polskim Radiem jako współautor, a także wykonawca audycji satyrycznych Ilustrowany Magazyn Autorów i Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy. Dla TVP pisał scenariusze widowisk.
  • Jako literat debiutował w 1966 r. na łamach tygodnika „Szpilki“ fraszkami pt. „Warsztat filozoficzny“, „O smutnych ludziach“ i „Hasło“. Kolejne wiersze, satyry i teksty piosenek zaczęły pojawiać się na łamach „Szpilek“  „Radaru“ , „Płomyka“  , „ITD.“ 
  • Dwukrotnie pojawiał się na dużym ekranie - po raz pierwszy w filmie "Marysia i Napoleon", a później w horrorze z 1985 r. "Lubię nietoperze".  
  • Nagrywał audycje dla radiowej Trójki. Ze Stefanem Friedmannem, autorem i wykonawcą rozsławionych na antenie radiowej Trójki skeczy „Dialogi na cztery nogi” i „Fachowcy”.

- Bardzo szybko zespoliliśmy z Jonaszem nasze umiejętności. Ja podziwiałem jego poetycką umiejętność komentowania świata, on zazdrościł mi moich kretyńskich żartów, z czego byłem dumny - wspomina Stefan Friedmann.


  • Wielokrotnie uczestniczył w Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu jako autor tekstów, wykonawca, kierownik literacki i juror. Był też w kolejnych edycjach tego festiwalu wielokrotnie nagradzany

  • Jest autorem wielu znanych piosenek, .in. „Jej portret”, „Pamiętajcie o ogrodach”, „Autobusy zapłakane deszczem”. „Kwiat jednej nocy” „Radość o poranku”„ Śpiewać każdy może” „Wakacje z blondynką„ Z tobą chcę oglądać świat” Pio­sen­ki z jego tek­sta­mi wy­ko­ny­wa­li naj­wy­bit­niej­si pol­scy pio­sen­ka­rze – Bo­gu­sław Mec, Ma­rek Gre­chu­ta, Cze­sław Nie­men, Sta­ni­sław Soj­ka czy Zbi­gniew Wo­dec­ki


„Jestem taki człowiek między-między. Między aktorem a estradowcem, między autorem a wierszorobem, między pieśniarzem a grajkiem, między frajerskim moralistą a komentatorem politycznym. I jeszcze coś pośredniego między podbawiaczem, lirykiem i młotem satyry”


Potrafił znaleźć poezję tam, gdzie normalnemu człowiekowi wydawałoby się, że jej nie ma” ( Jaga Kofta)


                                              www.plejada,pl


JAKI BYŁ?
  • Nie przywiązywał wagi do rzeczy ani do pieniędzy
  • Łagodny, inteligentny, pogodny
  • Świetnie pływał, uwielbiał jeździć na grzyby i łgał strasznie, żeby wpuścić ludzi w maliny. Miał nieprawdopodobne poczucie humoru.( www.polskieradio.pl)
  • Kapryśny, trudny
  • Ekstrawertyk, który kocha przebywać wśród ludzi
  •  Otwarty, bezpośredni, nie udawał nikogo.

Czytał dużo i właściwie wszystko, co wpadło mu do ręki, nie był wybrednym czytelnikiem." Absolutnie wszystko go interesowało. To taki stan, w którym, jeśli pod ręką nie ma książki, czyta się etykiety na słoikach, napisy na papierosach i skład pasztetu podlaskiego" ( wspomina syn Piotr Kofta - www.viva.pl)


Przepadał na przykład za graniem na wyścigach konnych, ale po to, żeby się emocjonować, a nie dla wygranych

Nie umiał pisać na maszynie, nie prowadził samochodu, śrubek nawet nie próbował przykręcać.( wspomina syn Piotr Kofta - wwwtwojstyl.pl)

Ojciec miał doskonałą pamięć.



                    syn Piotr Kofta     /Nikodem T. Jacuk /Reporter   - www.pomponik.pl                                                                                                                            

                   
Jonasz Kofta - rzeźba /Marek Bazak /East News  -  www.pomponik.pl