W roku 2021 przypada: 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci jednego z największych Polaków XX wieku - Prymasa Tysiąclecia
Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
“Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przekonany o szczególnym znaczeniu osoby kardynała Stefana Wyszyńskiego dla poszanowania godności człowieka i wolności, szacunku do Ojczyzny i budowania wolnej i niepodległej Polski, ustanawia rok 2021 – Rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego” – głosi uchwała przyjęta przez posłów.
- Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli, na pograniczu Podlasia i Mazowsza
- Zmarł 28 maja 1981 roku w Warszawie
- Jego życie było niezwykłym świadectwem służby Bogu i Ojczyźnie, zarówno w czasach pokoju, jak i wojen światowych
- Szczególnie ważne były dla niego prawa człowieka
- Wyjątkowo troskliwie strzegł losów polskiego Kościoła w najczarniejszych latach stalinizmu.
- Za swoją niezłomną postawę wobec władz komunistycznych, za sprzeciw wobec niszczenia życia społecznego i kościelnego - określony słynnym zdaniem "Non possumus!" - spędził kilka lat w uwięzieniu.
W naszej bibliotece mamy dwie książki o kardynale Stefanie Wyszyńskim.
Książka Czesława Ryszki o kard. Stefanie Wyszyńskim jest historią osnutą na tle wypowiedzi Jana Pawła II, który następnego dnia po inauguracji pontyfikatu, 23 października 1978 r. powiedział: Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża-Polaka, który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było Twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem. Twojej heroicznej nadziei, Twojego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry i tego całego okresu dziejów Kościoła w Ojczyźnie naszej, które związane są z Twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem.
Książka Kąkola prezentuje fakty i refleksje dotyczące stosunku Prymasa do rzeczywistości społeczno-politycznej Polski, socjalistycznego państwa i praktyki funkcjonowania jego organów oraz rozumienia polskiej racji stanu w sferze zewnętrznej, ze szczególnym uwzględnieniem stosunków polsko-niemieckich i polsko-watykańskich.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz