piątek, 25 marca 2022

90 ROCZNICA URODZIN WIESŁAWA MYŚLIWSKIEGO.

 


  • urodził się 25 marca w Dwikozach koło Sandomierza
  • prozaik, dramaturg, scenarzysta filmowy, redaktor
  • jest dwukrotnym laureatem Nagrody Literackiej Nike
  • jest twórcą czerpiącym ze źródeł chłopskiego doświadczenia oraz chłopskiej mowy

W 1997  otrzymał nagrodę Nike za książkę Widnokrąg


Jedna z najważniejszych polskich powieści. Prowincja oglądana oczyma dorastającego chłopca, pełnokrwiste, niejednoznaczne postaci – wielowymiarowy świat, o którym nie sposób zapomnieć.

"»Widnokrąg« jest z pewnością osobisty i na pewno w sporej mierze autobiograficzny (…). Jego fabuła, postacie, zdarzenia istnieją tak, jak istnieje otaczająca nas rzeczywistość – nie do końca przejrzyste i wytłumaczalne, wymagające bacznej uwagi, namysłu nad swym wewnętrznym sensem i konsekwencjami. Nie jest to z pewnością powieść ułożona wedle porządku przyczynowo-skutkowego; tajemnicą jej „jedności w wielości” jest już raczej fenomen życia – narodzin, przechodzenia z dzieciństwa w młodość, dojrzewania, starości i śmierci."
Jerzy Jarzębski

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.



Po raz drugi nagrodę Nike otrzymał w 2007 roku za książkę Traktat o łuskaniu fasoli.


Narrator w monologu skierowanym do tajemniczego przybysza dokonuje bilansu całego życia. W jakim stopniu sam wpłynął na swój los, a jak bardzo ukształtowały go traumatyczne doznania z dzieciństwa i zakręty polskiej historii? Powieść Myśliwskiego to swoista medytacja nad rolą przeznaczenia i przypadku w ludzkim życiu. Piękna, mądra książka, do której chce się powracać.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Inne książki Wiesława Myśliwskiego.







środa, 23 marca 2022

110 ROCZNICA URODZIN ROMANA PISARSKIEGO.

 

  • urodził się 23 marca 1912 roku w Stanisławowie
  • zmarł 10 lipca 1969 roku w Warszawie
  • autor wierzy, opowiadań, audycji radiowych, tekstów piosenek dla dzieci oraz podręczników do gramatyki języka polskiego
  • studiował filologię polską na UJ
  • był nauczycielem w liceach ogólnokształcących w Gliwicach, Wrześni, Zabrzu i Poznaniu
  • debiutował w 1939 roku wierszem Granica opublikowanym w Kurierze Literacko-Naukowym
  • publikował swoje utwory w czasopismach dla dzieci: Świerszczyku, Płomyku
  • od 1952 zajął się twórczością dla dzieci i młodzieży
  • najbardziej znany z książki O psie, który jeździł koleją



Akcja utworu dzieje się we Włoszech w połowie lat 50-tych. Zawiadowca stacji znajduje kundelka, który mieszańcem owczarka i szpica. Jego pyszczek jest zawsze wesoły, jedno ucho sterczy ku górze, a drugie opada. Oczy zwierzaka są niezwykle błyskotliwe i sprawiają wrażenie inteligentnych. Grzbiet psa przecina jasna pręga, dlatego zawiadowca stacji nadaje mu imię Lampo, które po włosku oznacza błyskawicę.




Lampo żył naprawdę w latach 50. XX wieku. Samodzielnie podróżował pociągami, przez co stał się najczęściej opisywanym i fotografowanym psem tamtych czasów.










                        

Pomnik psa Lampo na stacji Campiglia Marittima


Inne ksiażki Romana Pisarskiego:









wtorek, 22 marca 2022

O WANDZIE CHOTOMSKIEJ...



O Wandzie Chotomskiej powiedzieli:

Wcale bym się nie zdziwił, gdyby badania DNA wykazały, że Wanda Chotomska jest córką Brzechwy i Tuwima – Michał Rusinek


Kilka pokoleń Polaków słysząc imię „Wanda”, odruchowo uzupełnia je o nazwisko „Chotomska”. To świadczy nie tylko o sile jej twórczości, ale i osobowości! – Grzegorz Kasdepke

Szwedzi mają Astrid Lindgren, Finowie Tove Jansson, a Polacy - Wandę Chotomską. Naprawdę nie wyszliśmy na tym źle! - Grzegorz Kasdekpe

Królowa polskiej literatury dla najmłodszych jest tylko jedna – Michał Nogaś.

Pani Wanda - nie tylko utalentowana, ale jeszcze zabawna i ciepła. Kochająca Warszawę i rymowanie. Zbierająca laurki, kwiatki, stare listy i zdjęcia. Podróżująca wzdłuż i wszerz, aby zachęcić dzieci do czytania. Instytucja Chotomska jak nic! - Sylwia Chutnik


Książki o Wandzie Chotomskiej dostępne w naszej filii:




Książka przygotowana z okazji jubileuszu Poetki. Składają się na nią eseje, wspominki, wierszowane laudacje oraz fotografie opatrzone dowcipnymi komentarzami pani Wandy Chotomskiej. Książkę opracował graficznie Bohdan Butenko.





Wanda Chotomska nie tylko udowadnia, że nie ma nic do ukrycia, ale też przypomina czytelnikom, z czym zmagali się literaci w ponurych stalinowskich czasach, jak radzili sobie z cenzurą, w jaki sposób humor i uśmiech pozwalał przetrwać przygnębiającą rzeczywistość.

Wanda Chotomska opowiada o wojennym dorastaniu, absurdach PRL-u, przyjaźni z Mironem Białoszewskim, życiu poetki-nomadki, małżeństwach i o swoich najważniejszych bohaterach literackich, a wszystko z precyzyjną dokładnością, dowcipem i szacunkiem dla swoich czytelników.





NOWOŚCI

DOROŚLI:
































     
                                       



                                      


FANTASTYKA


                                       

                                         




LIT. POP.-NAUK.













DZIECI




















MŁODZIEŻ





 

ŻYCZENIA WIELKANOCNE