piątek, 4 marca 2022

25 ROCZNICA ŚMIERCI AGNIESZKI OSIECKIEJ.

7 marca przypada 25 rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej.
Poetki, pisarki, reżyserki, dziennikarki. Autorki ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek, skeczy i utworów scenicznych.



Książki o Agnieszce Osieckiej dostępne w naszej bibliotece.



Autobiograficzny wywiad autorki z samą sobą. O samotnym dzieciństwie w Warszawie, czasie wojny, edukacji, studiach na Uniwersytecie Warszawskim i w łódzkiej "Filmówce", pierwszych miłościach i przyjaźniach, wspaniałych latach w Studenckim Teatrze Satyryków, zaskakującej więzi z rodzicami i niekończących się relacjach z mężczyznami, córce, nieumiejętności pogodzenia obowiązków matki i żony z życiem poetki, czasem o rozterkach, a nawet problemach z alkoholem.
Skrząca erudycją, inteligentnym dowcipem, pełna dykteryjek i przypowiastek, fragmentów utworów, wspomnień i spostrzeżeń na temat życia, miłości, przemijania oraz roli twórczości autobiografia w pytaniach i odpowiedziach autorki. Osiecka, prowadząc dialog z samą sobą, robi to z dystansem, nie unika pytań trudnych i bardzo osobistych. Najlepsze źródło, by poznać prawdziwą Agnieszkę Osiecką.



Ula Ryciak w błyskotliwej biografii brawurowo i skutecznie wydobywa różne prawdziwe i te na niby wersje Agnieszki Osieckiej. Potrafi dotrzeć do sedna i wyświetlić czytelnikom hologramową postać, która prowadziła życie na własną rękę.
Osiecka w kalejdoskopie życia.
Lubiła opuszczać salony i znikać na peryferiach rzeczywistości, miała talent do wyławiania ludzi na tak zwanych życiowych zakrętach. Kochała i porzucała, choć często i ją porzucano. Pełna nieodwzajemnionej miłości rozdawała czułość w zwrotkach i refrenach. Jej piosenki są śpiewaną kroniką naszej współczesnej historii. Tworzyła z lekkością niezapomniane teksty, które trafiały do szerokiej publiczności. W samo serce!
Osiecka nie pasowała do roli żony i matki, była za to wieczną dziewczyną z końskim ogonem. Pomimo to potrafiła wzbić się na wyżyny altruizmu i odwagi. Choćby wtedy, gdy wstawiła się u władz za internowanym Januszem Andermanem. I wtedy, gdy dla uwięzionego Adama Michnika pisała dziennik.



Tak autorka pisała o swojej książce:
Nie jest to zwykła biografia, a może nawet nie jest nią w ogóle. W tej złej historii dobrze opowiedzianej , jak pisała o swoim życiu Agnieszka Osiecka, jestem tylko przewodnikiem po miejscach, które uznałam za znaczące. Wysłuchałam rozmów Agnieszki samej z sobą i starałam się słowem wyreżyserować spektakl z zapisanego życia, bo jak mówiła, wszystko, co piszę, jest o mnie . Rozmawiałam też z wieloma jej przyjaciółmi, bez pomocy których ta książka nie mogłaby powstać. Dzięki Agacie Passent, która umożliwiła mi zapoznanie się ze złożonym w depozycie Muzeum Literatury archiwum matki, mogę przedstawić czytelnikom fragmenty niepublikowanych dotąd pamiętników, listów, zapisków, piosenek i wierszy. To, co napisała Agnieszka Osiecka, jest w tej książce najważniejsze.


                                                     

Listy Hanny Bakuły do jej serdecznej przyjaciółki Agnieszki Osieckiej. Pisane były już po śmierci Autorki Małgośki, ale nadal przebija przez nie żal po utracie kogoś bliskiego.


Literacki portret Osieckiej

Dowiedz się, kim była Agnieszka Osiecka, jak wyglądało jej życie prywatne, a jak spełniała się w roli żony i matki. Czym zasłużyła sobie na miano jednej z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicielek świata kultury w czasach PRL-u? Bez wątpienia wiesz już o tym, że była wybitną polską poetką i tekściarką, ale być może nie zdawałeś sobie sprawy, że była również reżyserką teatralną i telewizyjną, a także dziennikarką.

Mylisz się, jeśli sądzisz, że książka Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet jest zbiorem suchych faktów, które bez trudu znalazłbyś w internecie. Nie jest to wyłącznie sztampowa biografia, a pozycja nietypowa, pokazująca prawdziwą Agnieszką Osiecką, taką, jaką zapamiętali ją jej przyjaciele i bliscy.


Audiobook

                                     

Bestsellerowy zbiór korespondencji Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory, dwójki kochanków i geniuszy słowa.
On - dystyngowany starszy pan, geniusz słowa, liryczny humorysta. Ona - piękna, młoda i trochę szalona. Jeremi Przybora i Agnieszka Osiecka. Rządzą wyobraźnią milionów wrażliwców. Ich piosenki zna cała Polska. Ale nikt nie zna dziejów ich wzajemnego uczucia, romansu przez lata ukrywanego, burzliwego, dramatycznego i wzruszającego jak ich wiersze. Ta książka - miłosne listy Jeremiego i Agnieszki - zdejmuje zasłonę z tego uczucia i ukazuje całe jego piękno.


ZAPRASZAMY.