piątek, 23 lipca 2021

MISTRZOWIE SŁOWA: ISAAC BASHEVIS SINGER - 30 ROCZNICA ŚMIERCI


21.11.1902 - 24.07.1991


  • Urodził się jako Icek-Hersz Zynger w Leoncinie , wsi w pobliżu  Nowego Dworu Mazowieckiego. Jego ojciec był     chasydzkim rabinem zaś jego matka Baszewa – córką rabina z  Bilgoraja. Wiele opracowań (także nagrobek pisarza) podaje jako datę jego urodzin 14 lipca 1904 roku. Sam Singer w latach 70. XX w. zdradził, że urodził się 21 listopada 1902 roku.
  •  Spośród czworga rodzeństwa tylko najmłodszy Mosze nie został pisarzem ( Esther Kreitman, Israel Joszua Singer - pisarze
  • Brak zabawek w domu przyczynił się do wcześniejszego  zainteresowania się licznymi książkami  religijnymi i świeckimi znajdującymi się w domu. Mały Isaac miał niezwykły talent do opowiadania historii i potrafił rozbawić znajomych. Miał dobrą pamięć.
  • Zaczął pisać pod wpływem "Przygód Sherlocka Holmesa" Doyle’a, zachwyciła go "Zbrodnia i kara" Dostojewskiego, chociaż jako dwunastolatek niewiele z niej zrozumiał; często wracał do Tołstoja i Gogola, o Mickiewiczu mówił, że był takim samym geniuszem jak Byron i Puszkin. Fragmenty "Pana Tadeusza" cytowała z pamięci Emilia, bohaterka powieści Singera "
  • Rodzina Singerów z Leoncina przeniosła się na krótko do Radzymina, a w 1908 r. przeprowadziła się do Warszawy. . Krochmalna 10 to najważniejszy adres w życiu i twórczości noblisty. chociaż ulica w rzeczywistości przestała istnieć. Warszawa z jego młodzieńczych lat legła w gruzach, a żyjący przy okolicznych ulicach sąsiedzi zostali zamordowani.
                                         ulica Krochmalna

           Pisarz potrzebuje adresu. Tam są jego korzenie. Kiedy jadę dorożką w Montrealu, to tak jakbym był w Warszawie i jechał dorożką po Krochmalnej. Zawsze wracam do ulicy Krochmalnej. Nawet jeśli opowiadam o innych ulicach, to patrzę na nie z punktu widzenia ulicy Krochmalnej

 [cyt. za: Isaac in America. A journey with Isaac Bashevis Singer, reż. A. Nowak, USA 1986.].
  • Ważnym miejscem jest także Biłgoraj - gdzie w 1917 roku przeprowadziła się rodzina Tutaj Isaac uczył się języka polskiego, próbował tworzyć po hebrajsku i wrócić do Warszawy, gdzie starszy brat cieszył się już sławą dobrego pisarza.
                                     ławeczka Singera w Bilgoraju


  • W Warszawie w 1923 r. Objął posadę korektora w żydowskim tygodniku "Literarisze bleter", którego redaktorem był jego brat. Zajmował się m.in. tłumaczeniem na język jidysz powieści: E.M. Remarque’a, K. Hamsuna, Th. Manna, S. Zweiga. Pisał bezlitosne recenzje książek, , zadebiutował nagrodzonym w konkursie opowiadaniem "Na starość".
  • Bashevis – pseudonim literacki przyjął od imienia swej matki, by nie mylono go z Israelem Joszuą Singerem.
  • Pierwsza powieść Singera "Szatan w Goraju" (w 1935 r. wydanie książkowe).
  • W 1935 roku Singer opuścił Polskę. Wyjechał do Stanów Zjednoczonych na zaproszenie brata, który wyemigrował tam rok wcześniej. Początkowo pracował jako korektor w dzienniku „Forwerts”, później otrzymał tam własną kolumnę, którą prowadził przez wiele lat. Pod pseudonimem I. Warszawski oraz D. Segal pisał felietony, krytyki literackie i teatralne, a także wspomnienia i odpowiedzi na listy czytelników. Już pod zanglicyzowaną formą imienia i nazwiska (Isaac Bashevis Singer) publikował kolejne utwory – w 1943 r. ukazało się książkowe wydanie Der sotn in Goraj, w 1950 r. – Di familje Muszkat (pol. Rodzina Muszkatów).

  • Z żelazną konsekwencją pisał swoje utwory w jidysz. Tłumaczył to w następujący sposób:

Ludzie często pytają mnie: Dlaczego pisze pan w umierającym języku? […] Po pierwsze lubię pisać historie o duchach. A nic lepiej nie pasuje do ducha jak umierający język. Im bardziej martwy jest język, tym bardziej żywy jest duch. Duchy kochają jidysz. Wszystkie mówią w tym języku.

Po drugie, wierzę w zmartwychwstanie. Wierzę, że Mesjasz wkrótce nadejdzie i wtedy miliony mówiących w jidysz ciał powstaną z grobów. Ich pierwszym pytaniem będzie: Czy jest jakaś nowa książka w jidysz do przeczytania?
  • Choć Singer nigdy nie wrócił do ojczystego kraju, tłumacząc to niemożnością podróży na „cmentarz żydowskiego narodu”, do końca życia uważał się za warszawiaka i podkreślał swoje przywiązanie do Polski.
  • Przez ostatnie 35 lat życia był  wegetarianinem.Swój wybór motywował względami etycznymi, a nie zdrowotnymi. W opowiadaniu Listy do Pisarza napisał:
Dla zwierząt wszyscy ludzie to naziści, a ich życie to wieczna Treblinka
  • Singer ukazywał swoim czytelnikom całą mozaikę środowisk żydowskich, zmiany obyczajowe, jakim one podlegały i problemy, z jakimi przyszło im się mierzyć Dwór, Sztukmistrz z Lublina, Szumowiny, czy Certyfikat. W wielu utworach przemycał wątki autobiograficzne podkreślające jego związki z Polską – Urząd mojego ojca, , Szosza  oraz . Miłość i wygnanie. Akcja większości jego utworów rozgrywa się w przedwojennej Polsce.
  • Szczególnie ważne w jego twórczości były krótkie opowiadania, które opublikowano w zbiorach –  Krótki piątek, Seans, ,Namiętności, Spinoza z ulicy Rynkowej, Śmierć Matuzalema. Był również autorem opowiadań dla dzieci – Opowiadania dla dzieci

  • Proza Singera jest tłumaczona na wiele języków i czytana przez kolejne pokolenia. Baszewis Singer był laureatem prestiżowych nagród oraz doktoratów honoris causa w Stanach Zjednoczonych, we Włoszech, Francji oraz Izraelu, a w 1978 r. otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Na podstawie jego utworów powstały filmy i sztuki teatralne. Znaczna część spuścizny literackiej Singera nie została jednak do tej pory przetłumaczona z jidysz. Pisarz zmarł 24 VII 1991 w Miami

                           Laureat Literackiej Nagrody Nobla - 1978

  • Pisarstwo przez całe życie było jego pasją – nieomalże obsesją. Interesował się też filozofią, np. Spinozą, Schopenhauerem. W swych utworach, często ustami ich bohaterów, przytacza różne teorie filozoficzne. Znaczny wpływ na jego twórczość miała także klasyczna powieść rosyjska XIX w. Z ludzi mających na niego największy wpływ literacki wymieniał swojego starszego brata, Israela Joszuę.
                                      autor z bratem (z lewej) Israelem

czwartek, 22 lipca 2021

LEKTURY NA ... : LATO

 Polecamy kolejne książki na lato i z latem w tytule. Lato może być... :-)



Mia Fredrickson, nadwrażliwa poetka, sarkastyczna narratorka powieści musi zrewidować własne życie. Po niespodziewanej prośbie ze strony jej wieloletniego męża, uznanego neurologa, Mia ląduje na oddziale psychiatrycznym. Po wyjściu ze szpitala wraca do rodzinnego miasteczka w Minnesocie. Samotna i opuszczona, z początku przeklina swój podły los, wkrótce jednak zostaje wciągnięta w wir nieprzewidywalnych zdarzeń z udziałem lokalnych indywiduów - matki Mii i jej najbliższych przyjaciółek, sąsiadki z dwójką dzieci i rozwścieczonym mężem oraz grupy nabuzowanych hormonami dziewcząt z warsztatów poezji.



Wydawałoby się, że Heather ma wszystko: wspaniałego, kochającego męża, mądrego syna, dom w bardzo dobrej dzielnicy i doskonałą sytuację finansową. Jednak od pewnego czasu coś niepokojącego dzieje się w życiu kobiety. Wracają złe wspomnienia z okresu szkolnego. A po letnich wakacjach w towarzystwie dwóch starszych pań i zakonnicy frustracja narasta. Heather czuje, że życie przecieka jej przez palce. Najwyższy czas zrobić coś więcej.



Alicja za namowa lekarki wyjeżdża na wakacje do ciotki Józefiny na wieś, tam uczy się jak nie być kurą, która trzęsie się nad własnym dzieckiem, jak wybaczyć i iść dalej, a przede wszystkim uczy się na nowo miłości. Poznane osoby też odgrywają istotną rolę w życiu naszej bohaterki, spokojna Marianna opiekująca się swoją babcią staje się bliska sercu Alicji, zarozumiała Kaja uświadamia jej, co kryje się na dnie jej serca, i czarna Maria pokazuje jak silna jest siostrzana więź. A jak jeszcze ciocia uwarzy napój miłosny czy zmieni to losy naszej bohaterki?



Książka z cyklu gotlandzkiego z inspektorem Knutasem i dziennikarzem Bergiem

Upalne lato sprawia, że na Gotlandię ściągają tłumy turystów. Szokiem dla letników odpoczywających na jednym z kempingów jest morderstwo dokonane nietypową bronią na jednym z gości. Z czasem okazuje się bowiem, że ofiara była uwikłana w nielegalne formy zatrudniania zagranicznych pracowników, a być może również w niezgodny z prawem handel alkoholem. Kilka tygodni później zostaje popełnione drugie morderstwo. Czy obie zbrodnie coś łączy?.



"Błędem jest wierzyć, że domem człowieka jest miejsce, w którym się urodził i dorastał – odparła ciotka Isabella. – Tak właśnie myślałam, kiedy zdecydowałam się tu wrócić. Ale dom jest tam, gdzie jest się szczęśliwym, gdzie się kochało i gdzie doświadczało się miłości."

Powieść o utracie niewinności, burzliwym dojrzewaniu, buncie i konsekwencjach nieodpowiedzialnych decyzji. Nastoletnia Sheridan jest adoptowana. Jej rodzice zginęli w wypadku samochodowym, została więc przygarnięta przez małżeństwo Grantów. Rachel Grant, jej adopcyjna matka, całe dnie spędza na uprzykrzaniu życia Sheridan. Dziewczyna nie ma ani chwili spokoju, kobieta potrafi wywołać awanturę nawet z powodu największych błahostek. W końcu Sheridan ma tego dość i postanawia opuścić miasteczko, gdy tylko będzie pełnoletnia. Zanim jednak to się stanie, jej życie będzie obfitowało w problemy, zwłaszcza te natury sercowej.




Przyjemny zbiór opowiadań w sam raz na gorące lato poczytnych autorek
.
Opowiadania te przeniosą Was w ciepłe klimaty, będzie szum morza i plaża. Wakacyjny romans i wakacyjna przygoda z nutką pikanterii.


Proponowane książki można wypożyczyć w naszej bibliotece. Zapraszamy.

NOWOŚCI - AUDIOBOOKI

DOROŚLI :






 


 



  


 


 



DZIECI I  MŁODZIEŻ:












wtorek, 20 lipca 2021

SŁOWA MAJĄ MOC: NIE!

 



Uczono nas, że należy być miłym i pomagać ludziom, lub kierownika, osoby starszej, itp. należy słuchać. Jest to tak głęboko zakorzenione przekonanie, że odmawiając czujemy się zwykle źle. Wiele osób jednak kieruje swoje prośby w kierunku tych, którzy nie odmówią. Wiedzą, że komuś trudno jest powiedzieć „nie”, dlatego wykorzystują jego „słabość” i zaczynają nim manipulować.

DLACZEGO TRUDNO MÓWIĆ  NIE”

  • chce się być miłym  by nie stracić znajomych;
  • nie chce się zranić uczuć innych własną odmową;
  • ma się dobre serce i chce się być wsparciem dla bliskich i przyjaciół;
  • nie chce się wypaść na niegrzecznego gbura, egoistę zapatrzonego tylko w siebie;
  •  wiele osób obawia się, że odmowa może przyczynić się do konfliktu lub kłótni, której pragnie się uniknąć;
  • niepokoi się, że odmowa może oddalić wizję realizacji konkretnego celu, np. odmawiając szefowi, można nie dostać awansu w pracy albo odmawiając przyjaciółce pomocy, można później nie mieć wsparcia z jej strony;
  • nie chce się palić za sobą mostów i ryzykować zerwania kontaktów z osobą proszącą.




Asertywność to nie bezczelność ani zwycięstwo za wszelką cenę. To kontakt, w którym mówi się, co się czuje, bez obrażania innych. 

                          Popkiewicz-Ciesielska MariaKawa z psychologiem






















KORZYŚCI Z BYCIA ASERTYWNYM:

  • poczucie własnej wartości, mocy siły
  • wzrost pewności siebie, otwartości
  • dobre poprawne stosunki z innymi
  • poczucie satysfakcji i zadowolenia z siebie
  • szacunek innych


CYTATY:


Dla jakości wzajemnych relacji trzeba czasem powiedzieć NIE, żeby sobie samemu móc powiedzieć TAK.

Człowiek niepotrafiący zadbać o własne granice, jest jak ogród bez ogrodzenia, z którego każdy może korzystać, kiedy tylko mu się podoba.

                            Jesper Jull - „Nie” z miłości. Mądrzy rodzice – silne dzieci.


Myślę, że zawsze warto pytać siebie: Czego ja chcę dla siebie TERAZ? To wymaga ciszy i skupienia. Kiedyś często wydawało mi się, że coś muszę - bo jestem potrzebna, bo beze mnie się nie obejdą. W pewnym momencie zabrakło sił, a ponieważ chciałam iść własną drogą, zaczęłam dokonywać wyboru. (...) Często niepotrzebnie boimy się powiedzieć "nie", "nie chcę". Przekonałam się, że po powiedzeniu "nie" świat się nie zwali.
Stanisława Celińska Redakcja miesięcznika Charaktery, Charaktery, nr 11 (250), listopad


W na­szej kul­tu­rze bar­dziej ak­cep­to­wa­ne są grzecz­ność i hi­po­kry­zja niż bez­po­śred­niość i uczci­wość. Je­śli od­mo­wa jest dla cie­bie pro­ble­mem, two­im ce­lem po­win­na być umie­jęt­ność po­wie­dze­nia „nie” ko­muś, by móc po­wie­dzieć „tak” so­bie sa­mej.

                            Dominique Loreau, Sztuka prostoty

Może nie uda się zrobić wiele z tego, co zamierzam, lecz nigdy nie zrobię tego, czego nie chcę!

                                Lucy Maud Montgomery, Błękitny zamek


ZAPRASZAMY




 

ŚWIATOWY DZIEŃ SŁUCHANIA

Światowy Dzień Słuchania obchodzony 18 lipca, podkreśla wagę tej umiejętności, która jest niezwykle cenna. Wybór padł na 18 lipca ze względu na urodziny kanadyjskiego kompozytora R. Murraya Schafera, jednego z założycieli ruchu Acoustic Ecology





Świętuj z nami i odkrywaj świat audiobooków, które znajdują się w naszej bibliotece







A tak w ogóle :

MÓW TAK, ŻEBY LUDZIE UWIELBIALI CIĘ SŁUCHAĆ. SŁUCHAJ TAK, ŻEBY LUDZIE UWIELBIALI DO CIEBIE MÓWIĆ.”


JAK DOBRZE SŁUCHAĆ:

  • zrozumienie - nawet gdy ktoś mówi chaotycznie
  • rozumienie punktu widzenia, nawet gdy jest on sprzeczny z Twoimi przekonaniami;
  • zezwolenie rozmówcy podejmować własne decyzje, nawet gdy uważasz, że są niesłuszne
  • utrzymanie kontaktu wzrokowego
  • skupienie uwagi


  • zachęcenie do mówienia wyrażając na bieżąco swoje reakcje niewerbalne, np. kiwanie głową, potakiwanie: aha, mhm
  • upewnienie się, czy właściwie zrozumiałeś swego rozmówcę - ujmujesz swoimi słowami to, co powiedział, sprawdzając czy dobrze usłyszałeś i zrozumiałeś jego intencje;
  • zadawanie rzeczowych pytań nawiązujących dobrze wypowiedzi;
  • unikanie atmosfery przesłuchania przez ciągłe zadawanie pytań, a zwłaszcza takich, na które można odpowiedzieć tylko: „tak” lub „nie”.


UMIEJĘTNOŚĆ SŁUCHANIA JEST SZTUKĄ

ZAPRASZAMY.