czynna poniedziałek, wtorek środa: 11.30 -19.00 czwartek, piątek: 8.00 -15.00
piątek, 2 października 2020
środa, 30 września 2020
GODZINY OTWARCIA FILII BIBLIOTECZNYCH OD PAŹDZIERNIKA
Od 1 października 2020r. obowiązują nowe godziny otwarcia filii bibliotecznych:
Filie otwarte dla czytelników od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-19.00 oraz w soboty w godz. 9.00-15.00:
F.1, F.3, F.4, F.7, F.8, F.9, F.10, F.11, F.12, F.13, F.14, F.15, F.16, F.17, F.18, F.20, F.21, F. 23, F.24, F.25, F.26, F.27, F.28, F.30, F.32, F.36
Filie otwarte w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 11.30-19.00, we wtorki w godz. 8.00-15.00 oraz w soboty w godz. 9.00-15.00:
F.6, F.22, F.31, F.33, F.35
Pozostałe filie:
F.19 będzie otwarta w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 11.30-19.00, we wtorki i czwartki w godz. 8.00-15.00, w soboty filia będzie nieczynna
F.5 Mł. będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-19.00, w soboty filia będzie nieczynna
F.34 (filia szpitalna) będzie czynna w godz. 12.00-14.00
F.38 (filia szpitalna) pozostaje zamknięta do odwołania.
Nadal obowiązywać będzie trzydniowa kwarantanna dla zwracanych dokumentów oraz w dalszym ciągu wymagane jest zachowanie bezpiecznego dystansu, osłanianie nosa i ust, a także dezynfekcja rąk po wejściu do biblioteki.
CIEKAWE LEKTURY: W CIENIU SŁAWY. ZAPOMNIANE RODZEŃSTWA SŁAWNYCH POLAKÓW.
wtorek, 29 września 2020
PONADCZASOWI BOHATEROWIE: ACH TE BLIŹNIĘTA...
W książkach dla dzieci i młodzieży występują także bliźniacy - jedni są grzeczni inni nie... Oto kilka tytułów.
- WALIGÓRA I WYRWIDĄB
Pewnego razu wybrali się w podróż , bo byli ciekawi świata. W czasie wyprawy napotykali na różne przeszkody, które pokonywali z łatwością. Waligóra powalał góry, a Wyrwidąb wyrywał dęby...
- TELESKOPEK I TELESKOPKA
Dzieci Pana Astronoma” to zabawna wierszowana opowieść o bliźniętach Teleskopku i Teleskopce. Jest to psotne rodzeństwo, które dzięki swojemu ojcu poznaje świat kosmosu i wszechświata.Rodzina mieszka przy ulicy Astronoma, prowadzi życie zgodne i szczęśliwe. Dzieci są niezwykle żywe, wszędzie ich pełno, nieustannie poszukują nowych wrażeń. Niestety lubią być również niegrzeczne i rozrabiać, co przysparza rodzicom dużo zmartwień. Dlatego też Pan Astronom stara się poświęcać pociechom jak najwięcej czasu, a w wolnych chwilach opowiada im o kosmosie i różnych planetach.
''..Przy ulicy Astronomów, w jednym z bardzo wielu domów, mieszkał sobie razem z żoną roztargniony pan Astronom. W domu nie widziało go się, bo wciąż błądził po Kosmosie, przez ogromne teleskopy, których zresztą miał na kopy, przez soczewki i lunety badał gwiazdy i planety.Kiedyś, kiedy przez teleskop patrzył właśnie w dal niebieską, kiedy w nos mu Księżyc świecił, głos usłyszał: – Mamy dzieci! Urodziła nam się naraz bardzo miłych bliźniąt para! Syn i córka – on i ona! Jakie nadać im imiona? Drogi mężu, pomyśl krzynę, jak się ma nazywać synek? – Teleskopek, droga żono – – rzekł natychmiast pan Astronom. – A córeczka? – Teleskopka! Teleskopki, no i kropka! Mija roczek, drugi, trzeci – jak na drożdżach rosną dzieci. Rosną we dnie, rosną nocą, jedzą, piją oraz psocą...."
- KUBA I JASIA
- KLIMEK I KLEMENTYNKA
Tytułowi bohaterowie to para jedenastoletnich bliźniąt. Klimek jest nie lada urwisem, a Klementynka, jak się okazuje, nie ustępuje mu w poszukiwaniu przygód i odwadze. Akcja toczy się podczas insurekcji kościuszkowskiej, kiedy Warszawa przygotowuje się do obrony, a jej mieszkańcy masowo ruszają sypać szańce.
..
. i wreszcie para bliźniąt, jedenastoletnich, czarnowłosych diabelców: Klimek i Klementynka!""... te czarne jak smoła włosy należą do Klementynki. Są zresztą tak samo czarne jak czupryna zagladającego chłopca - nie darmo przecież są bliźniętami, podobnymi do siebie jak dwie krople wody. I nazywają się podobnie - Klemens i Klementyna. Trochę to może śmiesznie - ale i ładnie. Przynajmniej wszyscy w rodzinie tak uważają".
- MANIA I ANIA
Ania i Mania postanawiają odkryć tajemnicę swojego podobieństwa: Ania jedzie do Monachium jako Mania, a Mania jako Ania do Wiednia…
I wydanie - 1949 r. Historia została wiele razy sfilmowana zarówno w Niemczech, jak w Stanach Zjednoczonych, gdzie została przeniesiona w amerykańskie warunki.
"...tak są do siebie podobni, że własna matka nie może ich odróżnić, więc jednemu przywiązaliśmy do nogi czerwoną wstążeczkę, a drugiemu białą. Wtedy ten, co dostał biała, rozgniewał się i chciał zerwać bratu czerwoną, bo mu się, widać, bardziej podobała, a tamten nie chciał oddać. Powstał z tego powodu taki krzyk i rwetes, że nie było innej rady, tylko zdjęliśmy im tasiemki, aby nie było awantury. [...] Kiedy zaczęli ludzkim przemawiać językiem, hałas w miasteczku stał się nie do wytrzymania. Spokojni ludzie zatykali sobie uszy woskiem albo papierem, w oknach drżały szyby, a pochylona wieża lekko się chwiała. Darli się tak bez rozumnego powodu, lecz z jakiejś uciechy, im tylko znanej. Ponieważ zawsze wszystko robili tak samo, więc Jacek nie miał zamiaru milczeć, kiedy Plackowi zachciało się krzyczeć, i krzyczeli obaj.
- Czego wyjesz? - pytał ni stąd ni zowąd jeden drugiego.
- Bo ty wyjesz! - odpowiadał drugi.
- Rozumiem! - mówił pierwszy i czynili wrzask w dalszym ciągu."
- BĄBLE
Poznajemy perypetie rodziny Leśniewskich, składającej się z ośmioletnich bliźniaków, Beaty i Pawła, znanych jako „Bąble”, nastolatków: Leszka i Agnieszki, mamy „Mufki” oraz taty. Mama postanawia iść na studia, co przy czwórce potomstwa jest nie lada wyzwaniem…
Na podstawie książki nakręcono serial "Rodzina Leśniewskich" z Agatą Młynarską w roli Agnieszki.
KSIĄŻKI NOWE
- KUBA I BUBA
Kuba i Buba rozrabiają jak zawsze i zabierają czytelników na wycieczkę po Warszawie. Oprócz śmiesznych przygód - książka zawiera przepisy kulinarne, gry i zagadki
- MELA I KOSTEK
Mela i Kostek są niezwykłymi bliźniakami. Mela to raczej roztargniona wolna dusza, dla której o wiele ciekawsze niż sprzątanie pokoju, jest na przykład wymyślanie zabawnych imion dla zwierzaków. Z kolei Kostek lubi porządek, lubi wszystko liczyć, segregować i planować.
Na każdej stronie książki dowiadujemy się o dzieciach odrobinę więcej. Ale samo oglądanie obrazków to nie wszystko.
Przed małym czytelnikiem stoi mnóstwo zadań do wykonania. Na każdej stronie jest jakieś wyzwanie, które przy okazji zachęca do ćwiczenia koncentracji.
silent booki służą pobudzaniu wyobraźni, spostrzegawczości oraz umiejętności komunikacyjnych
FRED I GEORG WEASLEY
Bliźnięta to Fred i George Weasley, bracia Rona, najlepszego przyjaciela Harry'ego. Wszystkich miłośników magii (nie-mugoli) zachęcam do lektury. Fred i George pojawiają się częściej w pozostałych tomach cyklu o Harrym Potterze.
"Wszyscy mieli płomiennie rude włosy i każdy pchał przed sobą kufer bardzo podobny do tego, który stał przed Harrym. I mieli sowę. (...)
- Fred, teraz ty - powiedziała pulchna kobieta.
- Nie jestem Fred, jestem George - odrzekł chłopiec. - Naprawdę, kobieto, i ty uważasz się za naszą matkę? Nie wiesz, jak ma na imię twoje dziecko?
- Przepraszam, George.
- To był żart, jestem Fred. - powiedział chłopiec i odszedł. Jego brat bliźniak zawołał za nim, żeby się pospieszył, co też chyba uczynił, bo sekundę później już go nie było - ale jak on to zrobił?"
poniedziałek, 28 września 2020
29.09. OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
- zaspakaja ono potrzeby emocjonalne dzieci.
- wspiera ich rozwój psychiczny
- wzbogaca słownictwo
- ćwiczy pamięć
- poprawia koncentrację
- uczy samodzielnego myślenia
- dzięki niemu dorosły buduje silną więź z dzieckiem
- odczytywana historia to nie tylko źródło wiedzy, ale także pretekst do wspólnych rozmów o świecie
- nawyk czytania
-
Z okazji Dnia Morza oraz Światowego Dnia Wody bajka z ciastkiem poświęcona była wodzie. Spotkanie rozpoczęła zabawa w "wyimaginowany...
-
Bajka zaczęła się inaczej niż zawsze bo od przygotowania do pracy plastycznej. na kartce z bloku zrobiliśmy farbą z tubki kleksa, potem zg...
-
Wspólnie czytaliśmy książkę A. i Cz. Centkiewiczów "Zaczarowana zagroda". Dzieci zobaczyły zdjęcia autorów ksią...