środa, 30 września 2020

GODZINY OTWARCIA FILII BIBLIOTECZNYCH OD PAŹDZIERNIKA

Od 1 października 2020r. obowiązują nowe godziny otwarcia filii bibliotecznych:


 Filie otwarte dla czytelników od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-19.00 oraz w soboty w godz. 9.00-15.00:

F.1, F.3, F.4, F.7, F.8, F.9, F.10, F.11, F.12, F.13, F.14, F.15, F.16, F.17, F.18, F.20, F.21, F. 23, F.24, F.25, F.26, F.27, F.28, F.30, F.32, F.36


Filie otwarte w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 11.30-19.00, we wtorki w godz. 8.00-15.00 oraz w soboty w godz. 9.00-15.00:


F.6, F.22, F.31, F.33, F.35

 

Pozostałe filie:

F.19 będzie otwarta w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 11.30-19.00, we wtorki i czwartki w godz. 8.00-15.00, w soboty filia będzie nieczynna

F.5 Mł. będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-19.00, w soboty filia będzie nieczynna

F.34 (filia szpitalna) będzie czynna w godz. 12.00-14.00

F.38 (filia szpitalna) pozostaje zamknięta do odwołania.

 

Nadal obowiązywać będzie trzydniowa kwarantanna dla zwracanych dokumentów oraz w  dalszym ciągu wymagane jest zachowanie bezpiecznego dystansu, osłanianie nosa i ust, a także dezynfekcja rąk po wejściu do biblioteki.

CIEKAWE LEKTURY: W CIENIU SŁAWY. ZAPOMNIANE RODZEŃSTWA SŁAWNYCH POLAKÓW.




Polecamy książkę Ewy Jałochowskiej o losach braci i sióstr sławnych Polaków pokazując łączące ich relacje. Książka wydobywa z cienia zapomniane rodzeństwa 18 znanych Polaków a byli nimi min.:


- Ludwik Norwid

- Franciszek Edward Matejko

- Leon Głowacki brat Bolesława Prusa

- Izabela Boznańska

- Bronisław Piłsudski

- Bronisława Dłuska siostra Marii Cure-Skłodowskiej

- Józef Skłodowski

- Helena Skłodowska-Szalay


- Stanisław Gabriel Żeleński


- Andrzej Witos


- Maria Czapska


Autorka opisała swoich bohaterów chronologicznie, od końca XVIII wieku do lat 90 - tych XX wieku. Każdy rozdział zaczyna się zdjęciami, metryczką oraz skróconą historią życia bohatera. Postaci w książce reprezentują różne dziedziny życia. Są to losy tych członków rodziny, którym powiodło się trochę mniej, bo zostali przez historię zapomniani.

Autorka jako absolwentka historii sztuki wybrała do swojej książki wiele fotografii dotyczących opisywanych osób, miejsc, budynków oraz wydarzeń.  W książce znajdziemy także fragmenty listów, wierszy i innych utworów literackich.

Zachęcamy do przeczytania tej książki, by dowiedzieć się czegoś więcej o sławnych Polakach i jego rodzeństwie i prześledzić łączące ich relacje i emocje.

wtorek, 29 września 2020

PONADCZASOWI BOHATEROWIE: ACH TE BLIŹNIĘTA...

 W  książkach dla dzieci i młodzieży występują  także bliźniacy -  jedni są grzeczni inni nie...  Oto kilka tytułów.


  • WALIGÓRA I WYRWIDĄB

 


Żona myśliwego zbierała w lesie jagody. Urodziła tam dwóch synów, a sama umarła. Chłopców wychowała wilczyca i niedźwiedzica. Ten, którego wychowała niedźwiedzica nazywał się Wyrwidąb, a ten, którym opiekowała się wilczyca Waligóra. Obaj bracia obdarzeni byli nadzwyczajną siłą.
Pewnego razu wybrali się w podróż , bo byli ciekawi świata. W czasie wyprawy napotykali na różne przeszkody, które pokonywali z łatwością. Waligóra powalał góry, a Wyrwidąb wyrywał dęby...
  • TELESKOPEK I TELESKOPKA

 


Dzieci Pana Astronoma” to zabawna wierszowana opowieść o bliźniętach Teleskopku i Teleskopce. Jest to psotne rodzeństwo, które dzięki swojemu ojcu poznaje świat kosmosu i wszechświata.Rodzina mieszka przy ulicy Astronoma, prowadzi życie zgodne i szczęśliwe. Dzieci są niezwykle żywe, wszędzie ich pełno, nieustannie poszukują nowych wrażeń. Niestety lubią być również niegrzeczne i rozrabiać, co przysparza rodzicom dużo zmartwień. Dlatego też Pan Astronom stara się poświęcać pociechom jak najwięcej czasu, a w wolnych chwilach opowiada im o kosmosie i różnych planetach.

''..Przy ulicy Astronomów, w jednym z bardzo wielu domów, mieszkał sobie razem z żoną roztargniony pan Astronom. W domu nie widziało go się, bo wciąż błądził po Kosmosie, przez ogromne teleskopy, których zresztą miał na kopy, przez soczewki i lunety badał gwiazdy i planety.

Kiedyś, kiedy przez teleskop patrzył właśnie w dal niebieską, kiedy w nos mu Księżyc świecił, głos usłyszał: – Mamy dzieci! Urodziła nam się naraz bardzo miłych bliźniąt para! Syn i córka – on i ona! Jakie nadać im imiona? Drogi mężu, pomyśl krzynę, jak się ma nazywać synek? – Teleskopek, droga żono – – rzekł natychmiast pan Astronom. – A córeczka? – Teleskopka! Teleskopki, no i kropka! Mija roczek, drugi, trzeci – jak na drożdżach rosną dzieci. Rosną we dnie, rosną nocą, jedzą, piją oraz psocą...."


  • KUBA I  JASIA


Tytułowe straszne bliźnięta - Kubuś Flegmatyk i Jasia Wybij-Okno - przybywają do leśniczówki, by spędzić w niej wakacje. Od tego dnia nikomu nie będzie dane zaznać spokoju, zwłaszcza ich ojcu usiłującemu napisać nową książkę.

  • KLIMEK I KLEMENTYNKA



Tytułowi bohaterowie to para jedenastoletnich bliźniąt. Klimek jest nie lada urwisem, a Klementynka, jak się okazuje, nie ustępuje mu w poszukiwaniu przygód i odwadze. Akcja toczy się podczas insurekcji kościuszkowskiej, kiedy Warszawa przygotowuje się do obrony, a jej mieszkańcy masowo ruszają sypać szańce. 

..

. i wreszcie para bliźniąt, jedenastoletnich, czarnowłosych diabelców: Klimek i Klementynka!"
"... te czarne jak smoła włosy należą do Klementynki. Są zresztą tak samo czarne jak czupryna zagladającego chłopca - nie darmo przecież są bliźniętami, podobnymi do siebie jak dwie krople wody. I nazywają się podobnie - Klemens i Klementyna. Trochę to może śmiesznie - ale i ładnie. Przynajmniej wszyscy w rodzinie tak uważają".

  • MANIA I ANIA


Pewnego dnia w miejscowości letniskowej spotykają się dwie dziewczynki. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że są do siebie podobne jak dwie krople wody i do tej pory nie wiedziały o swoim istnieniu. Ania Pafly z Wiednia ma wprawdzie długie kręcone włosy, a Mania Körner z Monachium dwa warkocze – ale to naprawdę jedyna różnica.
Ania i Mania postanawiają odkryć tajemnicę swojego podobieństwa: Ania jedzie do Monachium jako Mania, a Mania jako Ania do Wiednia…
I wydanie - 1949 r. Historia została wiele razy sfilmowana zarówno w Niemczech, jak w Stanach Zjednoczonych, gdzie  została przeniesiona w amerykańskie warunki.

  • JACEK I PLACEK

W chacie ubogiego mieszkańca wsi Zapiecek przychodzą na świat dwaj żarłoczni, leniwi i okrutni bliźniacy - Jacek i Placek. Bez przerwy płatają złośliwe figle spokojnym mieszkańcom. Aby oddalić od siebie na zawsze widmo jakiejkolwiek pracy, postanawiają ukraść z nieba złoty księżyc i go sprzedać. Wyruszają w drogę; by mieć co jeść, zabierają swej matce ostatni bochenek chleba, który niebawem zamienia się w kamień. Po wielu perypetiach udaje się im złowić księżyc w sieć, ale wpadają w ręce zbójców. Ponieważ księżyc przeszedł w nów i zniknął z sieci, biorą udział w zbójeckiej wyprawie do złotego miasta. Tu przekonują się o pozornej wartości wszelkich skarbów. Postanawiają wrócić do Zapiecka i pomagać rodzicom w pracy.

"...tak są do siebie podobni, że własna matka nie może ich odróżnić, więc jednemu przywiązaliśmy do nogi czerwoną wstążeczkę, a drugiemu białą. Wtedy ten, co dostał biała, rozgniewał się i chciał zerwać bratu czerwoną, bo mu się, widać, bardziej podobała, a tamten nie chciał oddać. Powstał z tego powodu taki krzyk i rwetes, że nie było innej rady, tylko zdjęliśmy im tasiemki, aby nie było awantury. [...] Kiedy zaczęli ludzkim przemawiać językiem, hałas w miasteczku stał się nie do wytrzymania. Spokojni ludzie zatykali sobie uszy woskiem albo papierem, w oknach drżały szyby, a pochylona wieża lekko się chwiała. Darli się tak bez rozumnego powodu, lecz z jakiejś uciechy, im tylko znanej. Ponieważ zawsze wszystko robili tak samo, więc Jacek nie miał zamiaru milczeć, kiedy Plackowi zachciało się krzyczeć, i krzyczeli obaj.
- Czego wyjesz? - pytał ni stąd ni zowąd jeden drugiego.
- Bo ty wyjesz! - odpowiadał drugi.
- Rozumiem! - mówił pierwszy i czynili wrzask w dalszym ciągu."


  • BĄBLE




Poznajemy perypetie rodziny Leśniewskich, składającej się z ośmioletnich bliźniaków, Beaty i Pawła, znanych jako „Bąble”, nastolatków: Leszka i Agnieszki, mamy „Mufki” oraz taty. Mama postanawia iść na studia, co przy czwórce potomstwa jest nie lada wyzwaniem…
Na podstawie książki nakręcono serial "Rodzina Leśniewskich" z Agatą Młynarską w roli Agnieszki.



Książka jest kontynuacją powieści "Nie głaskać kota pod włos". Teraz sympatyczna para bliźniaków: Beata i Paweł wyjeżdża z rodzicami - wydaje się, że będzie spokojnie i przeciętnie, jednak bliźniaki, dzięki wrodzonej skłonności do pakowania się w kłopoty, zamieniają spokojny wypoczynek na niespodziewaną i pełną przygód wyprawę.


KSIĄŻKI NOWE 


  • MACIUPEK I MALEŃTAS


Maciupek i Maleńtas mieszkają jeszcze w Brzuchu Mamy. Szykują się do przyjścia na świat i zastanawiają nad różnymi ważnymi sprawami. Jak jest na zewnątrz i jak się tam przedostaną? Jak wygląda Mama? Do czego służą ,,palce nożne"? Jak zaczerpnąć pierwszy oddech?

  • KUBA I BUBA




Kuba i Buba są bliźniakami. Jak łatwo się zorientować, jedno z nich jest dziewczynką, a drugie chłopcem. Rzecz w tym, że nie zawsze wiadomo, które jest które, bo Kuba zachowuje się czasami jak dziewczynka, a Buba wręcz przeciwnie.
Kuba jest grzeczny i dobrze wychowany, Buba zaś - to istny potwór (wybija szyby, bije się z chłopakami i potrafi doprowadzić swoją nauczycielkę do szału)
Kuba świetnie się uczy, Buba raczej nie...



Kuba i Buba rozrabiają jak zawsze i zabierają czytelników na wycieczkę po Warszawie. Oprócz śmiesznych przygód - książka zawiera przepisy kulinarne, gry i zagadki



Co to jest savoir-vivre? Mniej więcej to samo co bon ton, tylko że trudniej to się wymawia. No dobrze, a co to jest bon ton? Wiedza o tym, jak człowiek dobrze wychowany zachowuje się w różnych sytuacjach. A kto to właściwie jest ten dobrze wychowany człowiek? Ktoś, kto nie zachowuje się jak małpa i kogo nie trzeba chować do szafy, gdy przychodzą goście. Czyli każdy, kto przeczyta tę książkę i czegoś się z niej nauczy!

  • MELA I KOSTEK


Mela i Kostek są niezwykłymi bliźniakami. Mela to raczej roztargniona wolna dusza, dla której o wiele ciekawsze niż sprzątanie pokoju, jest na przykład wymyślanie zabawnych imion dla zwierzaków. Z kolei Kostek lubi porządek, lubi wszystko liczyć, segregować i planować.

Na każdej stronie książki dowiadujemy się o dzieciach odrobinę więcej. Ale samo oglądanie obrazków to nie wszystko.
Przed małym czytelnikiem stoi mnóstwo zadań do wykonania. Na każdej stronie jest jakieś wyzwanie, które przy okazji zachęca do ćwiczenia koncentracji. 


Obserwowanie tak szczegółowych obrazków jest wysiłkiem (ale też frajdą) dla kilkulatka. Dzieci w ten sposób ćwiczą cierpliwość i skupienie

silent booki służą pobudzaniu wyobraźni, spostrzegawczości oraz umiejętności komunikacyjnych


  •    FRED  I GEORG  WEASLEY  



Bliźnięta to Fred i George Weasley, bracia Rona, najlepszego przyjaciela Harry'ego. Wszystkich miłośników magii (nie-mugoli) zachęcam do lektury. Fred i George pojawiają się częściej w pozostałych tomach cyklu o Harrym Potterze.

"Wszyscy mieli płomiennie rude włosy i każdy pchał przed sobą kufer bardzo podobny do tego, który stał przed Harrym. I mieli sowę. (...)


- Fred, teraz ty - powiedziała pulchna kobieta.
- Nie jestem Fred, jestem George - odrzekł chłopiec. - Naprawdę, kobieto, i ty uważasz się za naszą matkę? Nie wiesz, jak ma na imię twoje dziecko?
- Przepraszam, George.
- To był żart, jestem Fred. - powiedział chłopiec i odszedł. Jego brat bliźniak zawołał za nim, żeby się pospieszył, co też chyba uczynił, bo sekundę później już go nie było - ale jak on to zrobił?"


                                                                                POLECAMY !   

Przypominamy:

Ogólnopolski Dzień Bliźniąt -  19 maja           

poniedziałek, 28 września 2020

29.09. OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA  - został ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 roku

Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.


29. 09. 1882 - 03.11.1971


ZALETY CZYTANIA NA GŁOS:
  • zaspakaja  ono potrzeby emocjonalne dzieci.
  • wspiera ich rozwój psychiczny
  • wzbogaca słownictwo
  • ćwiczy pamięć
  • poprawia koncentrację
  • uczy samodzielnego myślenia
  • dzięki niemu dorosły buduje silną więź z dzieckiem
  • odczytywana historia to nie tylko źródło wiedzy, ale także pretekst do wspólnych rozmów o świecie
  • nawyk czytania