sobota, 5 grudnia 2020

CZEKAJĄC NA ŚWIĘTA....

Czekając na Święta zachęcamy do przeczytania kilku książek polskich autorów.



Święta o zapachu piernika...

Szczęście z piernika to historia trojga ludzi, których ścieżki przecinają się w Toruniu tuż przed świętami Bożego Narodzenia. 

Kalina to dziewczyna z charakterem, która o piernikach wie wszystko. Rafał próbuje na nowo odnaleźć się w rzeczywistości, za którą przestał nadążać, a wchodząca w dorosłość Oliwia ma nadzieję na lepszą przyszłość. 

Klimatyczna piernikarnia i jeden z najbardziej tradycyjnych polskich przysmaków – piernik – narobią niezłego zamieszania w życiu bohaterów. Zasypane śniegiem miasto, poruszające serca dźwięki gitary i pachnąca piernikami kawiarnia – czy to dobry przepis, aby zakochać się w Toruniu?



Dagna to młoda dziewczyna z małej miejscowości, której bardzo się wstydzi. Pracuje w telewizji i choć w swoim programie przekonuje widzów o magii rodzinnych świąt, sama nie ma zamiaru odwiedzać rodziców. Jej plany legną jednak zmianie, gdy szef przydzieli jej zadanie przygotowania reportażu o bożonarodzeniowym cudzie w... Kaczorach, rodzinnej wiosce Dagny. Tymczasem jej starsza siostra Andżelika czuje się przytłoczona prowadzeniem zakładu kosmetycznego i matkowaniem czwórce dzieci. Doprowadzona do ostateczności, wybucha tuż przed świętami, zarzucając mężowi zdradę i brak wsparcia.

Z kolei Pola miała spędzić święta jako szczęśliwa mężatka. Poznajemy ją zaś, gdy zapłakana siedzi na podłodze w sukni ślubnej i popija winem tabletki nasenne. Pewien zmęczony lekarz z pobliskiego szpitala nie będzie miał spokojnego wieczoru…

Bywa tak, że wszystkie problemy dnia codziennego kumulują się w okresie, który powinien być dla nas wytchnieniem. Powieść 12 życzeń pokazuje, że nie ma w tym przypadku. Czy istnieje lepszy okres niż Boże Narodzenie, aby przewartościować swoje życie, odnaleźć miłość sprzed lat, odnowić więzi rodzinne i docenić to, co otrzymaliśmy?

Zanurzcie się w wyjątkowej atmosferze grudniowej nocy i poznajcie losy bohaterów, w których odnajdziecie echa własnych przeżyć.


Jedna rodzina, cztery wigilie, kilka dekad historii Polski.

Przewrotnie opowiedziana saga rodzinna, wpisana w historię ostatnich dziesięcioleci. Niepolityczna i pod prąd. Zaczyna się w dobie „bujnego Gierka”, a kończy w dzisiejszych burzliwych czasach.

Wigilia to pretekst do spotkania w familijnym gronie, raz powiększającym się, raz malejącym, w zależności od ślubów, rozwodów i narodzin dzieci. Nie inaczej jest przy rodzinnym stole Niuty i jej męża Edka. Jak to w rodzinie – wszyscy kochają się i kłócą, borykają z problemami i cieszą z sukcesów.

W świąteczne rozmowy wkrada się polska rzeczywistość, rozpalając namiętności biesiadników, dzieląc ich na frakcje i frakcyjki. Ponad wigilijnymi  potrawami, podczas przeżuwania śledzi, uszek i ciast odbywa się bój na argumenty i życiowe doświadczenie. Przeszłość miesza się z teraźniejszością, życie prywatne z polityką. Jest i śmiesznie, trochę strasznie i bardzo po naszemu.



KRECIK NA ŚWIĘTA...

Zachęcamy do przeczytania o przygotowaniach Krecika do Świąt oraz do odkrywania z nim uroków zimy.



Krecik w zaśnieżonym i cichym lesie, ubrany w kolorową czapkę z wielkim pomponem przygotowuje prawdziwe święta Bożego Narodzenia dla swoich przyjaciół pogrążonych jeszcze w głębokim śnie zimowym. Ubiera choinkę w smakołyki, pakuje prezent dla ulubionej myszki. Spotykają go jednak niespodziewane trudności, choinka znika, a on musi stoczyć bitwę na śnieżki z ciotką wroną-złodziejką. Sprytny, dobry Krecik ze wszystkim sobie poradzi i urządzi dla wszystkich mieszkańców lasów i bałwanka najpiękniejszy wieczór świąteczny. 




Sympatyczny Krecik zamiast zapaść w sen, poznaje uroki mroźnej zimy. A ponieważ mało przyjemnie jest bawić się samemu, Krecik lepi sobie nowego przyjaciela - bałwanka. Razem poznają siłę prawdziwej przyjaźni i pomagają sobie w kłopotach. A poza tym wesoło spędzają czas: fikają koziołki na śniegu, toczą bitwy na śnieżki, jeżdżą na nartach i sankach, i nie tylko!



Tym razem o przygodach Krecika opowiada znakomita polska poetka Małgorzata Strzałkowska, która napisała zabawne teksty do oryginalnych ilustracji Zdenka Milera. Każda historyjka dotyczy innej pory roku i mieści się w osobnej kartonowej książeczce. W tej przeczytacie o zimie. Krecik wybiera się na sanki, a mali czytelnicy dowiedzą się, jak powstaje śnieg.


ZAPRASZAMY NA SPOTKANIA ONLINE.



piątek, 4 grudnia 2020

DZIEŃ GÓRNIKA


                                                                    

                                                                                            "To Oni"


To Oni
W głębi ziemi
Czarne zwalają bryły,
Żeby we wszystkich oknach
Jasne się światła paliły.

To Oni
W ciemnych chodnikach,
W kurzu węglowych ścian,
Trudem codziennej pracy
Dają Ojczyźnie blask.

To Oni
Z czeluści kopalń,
Filarów, szybów i sztolni,
W swych uznojonych dłoniach
Niosą górnicze plony.
                                    J. Babicz
                                  

Dziękujemy  górnikom za ich całoroczną ciężką pracę.
 Doceniamy ich trud.
Życzymy zdrowia, bezpiecznej pracy i  zawsze szczęśliwego powrotu do domu.
 Niech Wasza patronka  św.  Barbara czuwa nad Wami. 




Patronką święta górników jest Barbara z Nikomedii, męczennica, żyjąca w III wieku naszej ery, która została uznana za świętą przez Kościół katolicki i cerkiew prawosławną. Legenda głosi, że wywodząca się z pogańskiej rodziny Barbara przeszła na wiarę chrześcijańską, za co została ścięta mieczem przez własnego ojca. Tuż po tym zdarzeniu oprawcę raził piorun, zaś Barbara została okrzyknięta patronką dobrej śmierci i trudnej pracy. Świętą Barbarę od wieków czczą osoby, które w swojej pracy są narażone na wybuchy. Jej kult jest wyznawany przede wszystkim w społeczności górników. Niewiele osób wie, że świętą Barbarę czczą także hutnicy, marynarze, rybacy, kamieniarze i więźniowie.


GRISHAM I BALDACCI NA ŚWIĘTA...

Zachęcamy do przeczytania książek o tematyce świątecznej, autorów którzy normalnie kojarzą się nam z sensacją, thrillerami i kryminałami . To John Grisham najbardziej znany z takich książek jak Firma, Raport Pelikana  oraz David Baldacci znany  z książki min. Władza absolutna.





Szaleństwo w sklepach. Korki na ulicach. Bezsensowne prezenty. Kłopotliwi goście. To po prostu Boże Narodzenie. A może by tak w tym roku nie kupować choinki? Niczego nie szykować? Luter wpada na genialny pomysł. Nie potrafi sobie jednak nawet wyobrazić, co czeka tego, kto ośmieli się marzyć, by ominąć święta...

Na podstawie powieści powstała amerykańska komedia filmowa z 2004 roku znana w Polsce Święta Last Minute.





Tuż przed Bożym Narodzeniem dziennikarz Tom Langdon wyrusza ekskluzywnym ekspresem Capitol Limited z Waszyngtonu do Los Angeles. W Mieście Aniołów czeka na niego Lelia - dziewczyna , z którą ma spędzić Wigilię. Przejazd pociągiem to dla Toma także okazja , by zebrać materiał do nowego reportażu. W trakcie podróży spotka Eleanor, swoją wielką miłość sprzed lat - kobietę, która nadal nie jest mu obojętna. Wśród pasażerów grasuje nieuchwytny złodziej. Sprawy komplikują się, gdy w połowie drogi w pociągu pojawia się Lelia, proponując małżeństwo. Tymczasem szalejąca zamieć i wywołana nią lawina śnieżna uruchamiają pociąg w górskiej pułapce... Mimo grożącego im niebezpieczeństwa pasażerom udziela się nastrój świąteczny, a cała podróż staje się wielkim emocjonalnym przeżyciem.

CZEKAJĄC NA MIKOŁAJA I ŚWIĘTA...

Czekając na Mikołaja i Święta zachęcamy dzieci do zapoznania się z książkami z naszej filii



Kilka historyjek opowiadających o świątecznych przygodach dzieci. Ilustrowane przez Carlosa Busqueta. Poszukiwania zaginionego renifera, pogotowie ratownicze dla górskich zwierzątek i duch w starym zamku. 



W oczekiwaniu na Boże Narodzenie najmłodsi będą mogli obejrzeć scenki związane z tymi świętami oraz znajdować na obrazkach różne przedmioty, zwierzęta i postacie. Dzięki temu poznają różne zwyczaje dotyczące świąt Bożego Narodzenia.


czwartek, 3 grudnia 2020

CZEKAJĄC NA MIKOŁAJA i ŚWIĘTA...

Czekając na Mikołaja i święta zachęcamy dzieci do zapoznania się z książkami z naszej filii



Mały skrzat Jaś ma świetny pomysł-chce obdarować prezentami Świętego Mikołaja! Do świąt zostało tylko dwanaście dni i tyle właśnie prezentów ma otrzymać Święty Mikołaj. Tymczasem w wiosce pod górą Korvatunturi, gdzie mieszka Święty Mikołaj i gdzie docierają listy od dzieci z całego świata, trwają gorączkowe przygotowania do Świąt. Jaś też ma pełne ręce roboty! Czy uda mu się wymyślić i wykonać dwanaście wspaniałych prezentów? Czy Święty Mikołaj będzie zadowolony? Przekonajcie się sami!




Agatka miała to szczęście, że mogła sobie wybrać prezent od Świętego Mikołaja. Jaki? Dowiecie się, czytając tę zabawną historię.




Ilustrowana bajeczka dla najmłodszych Natalii Usenko. Barwne ilustracje i zabawne rymowanki zachwycą z pewnością każdego malca!


ZAPRASZAMY NA WARSZTATY ONLINE.



U NAS NA ŚLĄSKU...

 Rdzennym Ślązakom  oraz tym Czytelnikom, którzy postanowili żyć, mieszkać pracować w naszym regionie polecamy książki  o naszym regionie - powieści i książki popularno - naukowe przekazujące historię, zwyczaje, obyczaje, gwarę. Ciekawie czyta się książki  gdzie akcja dzieje się w miejscach doskonale nam znanych...


ANDRZEJ KAPŁANEK - ŚLĄSKIE MECYJE




Autor książki jest rybniczaninem. Wydał 17 książek - twierdzi: Nie jestem pisarzem, to tylko moja pisanina. Akcja książki dzieje się w latach 1945 -2000 i opisuje Śląsk z jego tradycjami, gwarą, którego dzisiaj jak mówi autor już nie ma. Jest także ściśle związana z górnictwem i polecana tym na kopalni przepracowali wiele lat...

Krytycy uważają, że tę książkę powinien przeczytać każdy Ślązak. Autor podziela ich zdanie:

Głównym bohaterem najnowszej książki Kapłanka jest Gustlik. To, że jest Ślązakiem, jest dla niego powodem do dumy i smutku. Urodził się w czasach, kiedy najbardziej liczyła się tradycja, rodzina i szacunek. Życiowe rady dawał mu starzyk. Mały Gustlik widział w nim swojego mentora. Ale starzyk w końcu umiera, a życie na Śląsku toczy się dalej. Niestety, wartości takie jak przyzwoitość i uczciwość nie są w cenie. Gustlik się nie poddaje, rozpoczyna pracę w kopalni. Chce być nadal wierny śląskości, ale czy to mu się uda?







ZBIGNIEW ROKITA - KAJŚ.OPOWIEŚĆ O GÓRNYM ŚLĄSKU
                                                                                                     
Jeśli należysz do czytelników kochających reportaże, a jednocześnie interesuje Cię historia polskiego regionu Górnego Śląska, to pozycja Zbigniewa Rokity "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku" jest właśnie dla Ciebie.



Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” Zbigniewa Rokity to odpowiedź dla tych, którzy uważają, że już wszystko o nim wiedzą.                                        

                                                                                      27 LISTOPADA 2020 JÓZEF KRZYK                                                                                                                                   KATOWICE.WBORCZA.PL  

                                           


Zbigniew Rokita jest polskim dziennikarzem oraz reporterem. Publikował między innymi w "Tygodniku Powszechnym", "Polityce" i "Dzienniku Gazecie Prawnej", a przez pięć lat, w okresie od 2012 do 2018 roku, pełnił funkcję redaktora "Nowej Europy Wschodniej". Do jego szczególnych zainteresowań należy tematyka Europy Środkowo-Wschodniej. Prócz "Kajś. Opowieści o Górnym Śląsku" stworzył takie dzieła, jak "Rzeczpospolita atlantycka", "Na końcu języka" oraz "Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium".


KAZIMIERZ KUTZ - PIĄTA STRONA ŚWIATA




 
Debiut powieściowy Kutza jest w pewnym sensie opowieścią autobiograficzną -     I wyd.- 2010 rok

Składa się z 15 rozdziałów i była tworzona przez 15 lat

Powieść rozgrywa się w okolicach Katowic, między Szopienicami a Mysłowicami, a czasowo obejmuje niemal całą historię XX wieku. Kutz opowiada dzieje kilku rodzin, które mieszkały w bliskim sąsiedztwie, główny bohater nosi nazwisko Basista - to samo, które nosili bohaterowie filmu „Sól ziemi czarnej” z 1970 roku. 
Autor podzielił się swoją historią z narratorem, przetworzył życiorysy przyjaciół, wykorzystał wspomnienia z dzieciństwa i młodości, łączy w jednej opowieści setki anegdot.


                                                              1929 - 2018

                reżyser, filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta filmowy, publicysta, pisarz



JAKUB ĆWIEK - CIEMNOŚĆ PŁONIE  
                                                                                                                                                                                     

                                                                          HORROR
                     Przerażająca podróż po tonących w ciemności Katowicach.


Głównym miejscem akcji są Katowice. Stary dworzec jest miejscem, przez które przewijają się dziennie tysiące ludzi, są tam też bezdomni...

Natalia-studentka kulturoznawstwa -zostaje pewnego dnia obsypana obelgami przez młodzież na przystanku .Nikt nie zwraca na to uwagi. Pewien starszy mężczyzna z laską postanawia odstraszyć osoby, które wyzywały kobietę. Natka w zamian daje mu monetę inną niż wszystkie, którą nie wie skąd ma w portfelu. Dla starca rozpoczyna się nowe życie, a dla niej piekło...Od teraz dworzec to jedyne bezpieczne miejsce...

Historie bezdomnych, które złożyły się na zarys powieści,  autor zbierał z pierwszej ręki, przez pół roku sypiając na dworcu i na ile było to możliwe, dzieląc los jego mieszkańców.


Widok bezdomnych na dworcu wzbudza irracjonalną obawę. Czasem zastanawiamy się, jakie historie za nimi stoją? Ta powieść dużo wyjaśnia. I przeraża!
                                                                                  Kamil Śmiałkowski, red. nacz. naEkranie.pl




Jakub Ćwiek jest polskim pisarzem, publicystą, konferansjerem, znawcą popkultury i miłośnikiem muzyki rockowej. Urodził się 24 czerwca 1982 roku w Opolu, wychowywał w Głuchołazach. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od czasu studiów jest członkiem Śląskiego Klubu Fantastyki. Dawniej był członkiem, wiceprezesem oraz opiekunem sekcji teatralnej Słudzy Metatrona. Debiutował w roku 2005 zbiorem opowiadań Kłamca. Opowiadanie Cicha noc zostało nominowane do Nagrody Janusza A. Zajdla. Do tej nagrody nominowany był dziesięciokrotnie. Otrzymał ją w 2011 roku za opowiadanie Bajka o trybach i powrotach. Opowiadanie Samobójca zostało wystawione przez grupę teatralną Słudzy Metatrona, Jakub Ćwiek wcielił się w postać Lokiego. Ogromną popularność przyniósł mu także cykl Chłopcy. W swojej twórczości nawiązuje do popkultury: filmów, seriali, utworów muzycznych, a także mitologii

ANNA  KAŃTOCH - WIOSNA ZAGINIONYCH



                                                                           KRYMINAŁ

Krystyna, emerytowana policjantka, jako młoda dziewczyna straciła w tajemniczych okolicznościach brata. W 1963 roku piątka studentów, dwie dziewczyny i trzech chłopaków, wyruszyła w Tatry, troje z nich zostało odnalezionych martwych, jeden – brat Krystyny – zaginął bez wieści. Wrócił tylko Jacek.

Teraz, po ponad pięćdziesięciu latach, Krystyna niespodziewanie spotyka go w osiedlowym sklepie w katowickim Nikiszowcu. Okazuje się, że Jacek od jakiegoś czasu pod zmienionym nazwiskiem mieszka w tej samej dzielnicy...



KRÓLOWA BUDOWANIA NAPIĘCIA

Anna Kańtoch to polska autorka powieści i opowiadań z gatunku fantastyki i kryminału, pięciokrotna laureatka Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla oraz zdobywczyni nagrody Kryminalna Piła i Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Anna Kańtoch jest autorką takich książek jak „Łaska”, „Światy Dantego”, „Wiara” oraz cyklu „Przedksiężycowi”.
Anna Kańtoch urodziła się 28 grudnia 1976 roku w Katowicach. Ukończyła orientalistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach wróciła do rodzinnych Katowic, gdzie zaczęła pracować w biurze podróży.
W 2003 roku Anna Kańtoch zapisała się do Śląskiego Klubu Fantastyki i tak zaczęła się jej przygoda z pisaniem – zadebiutowała już rok później na łamach czasopisma „Science Fiction”, gdzie ukazało się jej opowiadanie pod tytułem „Diabeł na wieży”, które równocześnie zapoczątkowało cykl opowiadań o jego głównym bohaterze, Domenicu Jordanie. Od czasu ciepło przyjętego debiutu opowiadania Anny Kańtoch regularnie ukazują si w prasie, na łamach takich czasopism jak „Science Fiction” oraz „Nowa Fantastyka”, jak również w zbiorach i antologiach, jak „Światy Dantego” oraz „Bajki dla dorosłych”.
Pierwsza powieść Anny Kańtoch ukazała się w 2004 roku – była to książka „Miasto w zieleni i błękicie”  
                                www.merlin.pl


środa, 2 grudnia 2020

CZEKAJĄC NA MIKOŁAJA i ŚWIĘTA...

Czekając na Mikołaja i Święta  zachęcamy do przeczytania książek z naszej filii


Dla dzieci 



Dzieci kochają, kiedy opowiada im się o Świętym Mikołaju!

Ta urocza pięknie ilustrowana książka przenosi je w magiczny i radosny świat całkiem podobny do naszego, tyle że oprócz ludzi żyją w nim Święty Mikołaj, elfy leśne zwane Troszkami i Pani Zima.

 W opowiadaniach przeczytamy między innymi o liście do Świętego Mikołaja i podbiegunowej fabryce zabawek, czarodziejskich piernikach i aniołkach, cudownej choince czy dobrodusznym zakonniku Gerwazym. 

Teksty przekazują chrześcijańskie przesłanie miłości i wzajemnej pomocy. 

Przeplatane są opisami ozdób do zrobienia przez dzieci oraz przepisami na pyszne ciasteczka.

Połączenie literackości i praktycznych zadań tworzy spójną kompozycyjnie książkę, wprowadzającą małego czytelnika w tradycję Bożego Narodzenia i zachęcającą do współuczestniczenia w przygotowaniach do świąt.

opis od wydawcy


Dla dorosłych



To historia o tym, co najważniejsze. O tym, co jest w każdym z nas, czasem ukryte, czasem zapomniane. O miłości, przebaczaniu, zrozumieniu i tolerancji. O tym, że święta mogą się udać, pod warunkiem, że pozwolimy sobie na szczerość.

Co wywołuje prawdziwego, dickensowskiego ducha świąt? Kolejna pościel z Mikołajem? Kolorowe bombki na choince? Pierniczki w puszce?

To nieprawda, że święta Bożego Narodzenia dla każdego pachną miłością, szczęściem, pierniczkiem i spełnieniem marzeń. To najbardziej ponury okres w życiu niektórych ludzi. Samotnej matki z kredytem na głowie oraz zbuntowanym dwunastolatkiem albo kobiety, która próbuje za wszelką cenę zdobyć żonatego mężczyznę. I wreszcie pary, nie potrafiącej odnaleźć miłości w świecie, w którym na pierwszym miejscu stawia się konsumpcjonizm.

Czy te Święta można jeszcze uratować? Odnaleźć w nich magię i wszystko to, co za czym każdy z nas tęskni?

opis od wydawcy

wtorek, 1 grudnia 2020

BAŚNIE BRACI GRIMM

 Bracia Grimm to dwaj rodzeni bracia, pisarze i uczeni niemieccy.


Wilhelm Karl Grimm (1786-1859)



Jacob Ludwig Karl Grimm(1785-1863)

Dużą część swoich dzieł publikowali wspólnie, autorzy Baśni braci Grimm. Obaj byli członkami Akademii Nauk w Berlinie i językoznawcami o znacznym dorobku. Najwybitniejszym ich dziełem naukowym był słownik niemiecki, którego publikację rozpoczęli w 1852 roku. Dzieło to kontynuowane było przez następne pokolenia uczonych niemieckich a jego ostatni tom ukazał się w 1961 roku.

Baśnie powstały na podstawie wieloletnich badań podań, mitów i opowieści ludowych. stały się klasyką literatury. Po raz pierwszy zostały opublikowane T.1 w 1812 a T.2 w 1815 roku.

Pierwszw wydanie polskie ukazało się w roku 1895.


W baśniach braci Grimm dobro i przezorność zwycięża a przedstawione okrucieństwo nawiązuje do najstarszego wzorca motywów baśniowych.

Przypominamy najbardziej znanych bohaterów baśni
 braci Grimm


Czerwony Kapturek - mała dziewczynka nosząca czerwone nakrycie głowy.




Kopciuszek - przydomek głównej bohaterki, pochodzący od słowa kopeć , oznaczającego osad z sadzy.




Śnieżka



Jaś i Małgosia




Roszpunka




Paluszek





Żabi król

poniedziałek, 30 listopada 2020

CZEKAJĄC NA MIKOŁAJA ...

Czekając na Mikołaja zachęcamy do przeczytania książek z naszej filii

Dla dzieci 


To oczywiste, że Świętego Mikołaja kochamy wszyscy! Kochamy też śnieg, lepienie bałwanów i zabawy na śniegu.

 Czy zastanawialiście się jednak kiedyś, kto pomaga Mikołajowi, co robi on wieczorami i czy lubi zupę ogórkową? Lub czy zwyczajny śnieg może zaczarować wujka albo też czy to możliwe, aby bałwanki przyjaźniły się z piecami? 

Ta książka wyjawi Wam kilka mikołajowych i bałwankowych tajemnic.
od wydawcy

Dla dorosłych 


Gdy wiara, nadzieja i miłość otwierają zamknięte drzwi.

Jaśmina całe życie marzyła o własnej pracowni. Na drutach potrafiła wyczarować niemal wszystko. Zakochana i ufna postanowiła odłożyć swoje marzenia na później i zainwestować w firmę narzeczonego. Chociaż przyjaciele i babcia ostrzegali ją przed Radkiem, poszła za głosem serca.

W pewną przedgrudniową noc mały chłopiec z zadartym nosem przekazuje Jaśminie wiadomość, która wywraca jej życie do góry nogami. Gdy dziewczyna już niemal traci resztki nadziei, z pomocą zjawia się tajemniczy Nieświęty Mikołaj.

Czy Jaśmina zdoła jeszcze komuś zaufać? Czy poradzi sobie z problemami, które niejednego przytłoczyłyby na dobre? Czy magia świąt zadziała? I jaką rolę odegra w jej życiu chłopiec z zadartym nosem?

Nieświęty Mikołaj i Ciebie obdaruje wiarą w świąteczne cuda.

od wydawcy

KIM JEST ASTRONAUTA - WARSZTATY LITERACKO-PLASTYCZNE DLA DZIECI Z MP NR 19

GRUPA : SMERFY GRUPA: TYGRYSKI