sobota, 23 maja 2015

NOWOŚCI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY MAJ 2015

"Liczypieski" [tekst i il.] Ewa Kozyra-Pawlak 
Cóż to musiał być za miły człowiek, który zamieścił to ogłoszenie! Napisał w nim, że przygarnie psa, może nawet dwa pieski, więcej nie pomieści jego dom. Zainteresowanych nie brakowało, z wszystkich stron zaczęły się zjeżdżać większe i mniejsze czworonogi, spragnione własnego kąta. Dlaczego jechały na rowerach, tego nie wiedziała nawet sama autorka, być może na rowerze po prostu szybciej? Każdy, kto zna nędzny los bezpańskiego psa, by się spieszył. Każdy, kto został wyrzucony na bruk i musiał klepać psią biedę. I pędzą te psiaki, pędzą i jest ich coraz więcej… Autorka nie daje żadnej gwarancji, że któryś z psiaków nie wjedzie na rowerze do Waszego mieszkania i nie będzie chciał zostać! 


"Szara mysza"  Waldemar Wolański 
Kiedy jest się małym szczeniakiem w prestiżowej hodowli, słowa „pieskie życie” nabierają całkiem nowego znaczenia. Fela i Mela spędzają całe beztroskie dnie w ogródku z mamą i z zamiłowaniem kradną właścicielom buty. Gdyby tylko udało się jeszcze dorwać te złośliwe wiewiórki, byłoby idealnie…Niestety, wkrótce życie jednej z rodowodowych sznaucerek obróci się o 180 stopni. Zostanie porwana… Opowieść o tym, że dla każdego psa wcześniej czy później znajdzie się dom, a w nim kochający właściciel.



"Tajemnica gazety"  Martin Widmark
Lasse i Maja czytają artykuły zamieszczone w "Gazecie Valleby" i nie wierzą własnym oczom. Muhammed Karat używa fałszywych diamentów! Dyrektor szkoły ściągał na klasówkach! Komisarz policji kradnie jabłka! Czy to wszystko może być prawda? I skąd w gazecie tyle błędów ortograficznych? Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. Książki świetnie nadają się dla dzieci, które właśnie zaczynają samodzielnie czytać. Duża czcionka, duża ilość charakterystycznych czarno-białych ilustracji oraz trzymająca w napięciu akcja sprawiają, że nawet najbardziej oporni mali czytelnicy czytają je z wypiekami na twarzach. 



"Tajemnica pociągu"  Martin Widmark 
W wagonie bagażowym przewożona jest duża suma pieniędzy. Komisarz nadzoruje ten transport. Tym samym pociągiem jadą Lasse i Maja. Nagle pociąg gwałtownie się zatrzymuje - ktoś pociągnął za hamulec bezpieczeństwa. Ale to nie wszystko - zniknął worek z pieniędzmi! Na szczęście Lasse i Maja poczynili już pewne obserwacje... 
Tytuły serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai od kilku lat wybierane są książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce, czyli niemal 50 000 głosujących dzieci, a tym samym nie schodzą w Szwecji z list bestsellerów.



piątek, 22 maja 2015

XIV OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM 30 MAJA – 6 CZERWCA 2015

W dniach 30 maja – 6 czerwca br. odbędzie się XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (OTCD) organizowany przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” w ponad 3270 miastach i miejscowościach. To wielkie święto czytania zostanie zainaugurowane w całym kraju podczas „Nocy Bibliotek" współorganizowanej przez Fundację razem z: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Gazetę Wyborczą, Magazyn „Książki”, Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Instytut Książki. Centralna impreza „Nocy Bibliotek” odbędzie się 30 maja br., w godz. 17.20 – 24.00 w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Honorowy patronat nad XIV OTCD oraz nad Nocą Bibliotek objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska oraz Dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski.


NIE TAKI KOSMOS STRASZNY- ZAJĘCIA EDUKACYJNE DLA PRZEDSZKOLAKÓW Z MP nr 19 GRUPA TYGRYSKI (20.05.2015)

Z okazji Światowego Dnia Kosmosu w filii gościliśmy grupę starszaków.
Dzieci dowiedziały się co to jest kosmos, miały okazję obejrzeć przygotowane przez nasz książki popularno-naukowe o kosmosie, gwiazdach, planetach czy lotach kosmicznych.




Kosmiczny uścisk


Później przedszkolaki same bawiły się w "kosmos" (planety krążyły wokół Słońca)


Przeczytaliśmy dzieciom krótkie wierszyki o kosmosie z książki K. Prudło: "wielka chmura brat i ja"





Kolejną zabawą , na którą zaprosiliśmy dzieci było"puszczanie" latających talerzy UFO, celowanie meteorytami do pierścienia Saturna czy zabawa w kosmonautów.





Nie obyło się bez zabawy plastyczne, która polegała na wspólnym wykonaniu "przedszkolnego" kosmosu.






Na zakończenie dzieci otrzymały naklejkę bohaterskiego kosmonauty.

ZAPRASZAMY


czwartek, 21 maja 2015

NOWOŚCI MAJ 2015

Louisa Young: "Kochanie, chcę Ci powiedzieć"
To doskonałe zestawienie scen wojennych z osobistymi i niezwykle intymnymi: samotnością pięknej kobiety, której mąż walczy za morzem, odsuwając się od niej stopniowo z powodu swoich koszmarnych przeżyć; tęsknotą młodej dziewczyny z dobrego domu, która walczy o prawo do miłości i małżeństwa z ukochanym niższego stanu wbrew woli rodziny. A przede wszystkim jest to powieść, która traktuje straszliwe lata 1914–1918 z wielką wrażliwością, ośmielając się zadać pytanie, czy aby ci, którzy zginęli, nie są większymi szczęściarzami od tych, którzy przeżyli – tylko po to, by rozpocząć najtrudniejszą z walk.



Andrew Pyper: "Demonolog"
David Ullman jest światowym autorytetem w dziedzinach mitologii i wierzeń religijnych. To dlatego tajemnicza chuda kobieta wybrała właśnie jego. Pewnego dnia odwiedza go w gabinecie na Uniwersytecie Columbia i składa propozycję nie do odrzucenia. Profesor ma zbadać pewne zjawisko w Wenecji. Dowód szaleństwa czy opętania? Przytłoczony rozwodem decyduje się wyjechać. Razem z Tess. David wraca do domu sam. Prawie wszystko wskazuje na to, że jego córka nie żyje. Prawie. Czy jest szansa, żeby ją odzyskać? Żeby się tego dowiedzieć, musi dotrzeć do... Nienazwanego. I uwierzyć, że demon istnieje...



Sam Eastland: "Oko czerwonego cara"

Syberia, rok 1929. Po dziewięciu latach zesłania gułag opuszcza tajemniczy więzień 4745-P, były inspektor carskiej policji, który wsławił się niezwykłą skutecznością w tropieniu najgroźniejszych przestępców. W zamian za złagodzenie wyroku Pekkala zbada sprawę zabójstwa rodziny Romanowów, dokonanego rzekomo na rozkaz Lenina. Pomimo iż rząd rewolucyjny przyjął odpowiedzialność za egzekucję, nadal pozostały wątpliwości co do rzeczywistego przebiegu wydarzeń w Jekaterynburgu. Czy zbrodni faktycznie dokonali czekiści? Co stało się z ciałami zabitych? Gdzie podział się legendarny carski skarb...



Christopher. W. Gortner: "Potomek Trudorów"

Młodziutka Elżbieta Tudor zdobywa upragniony tron, ale nie wolno jej jeszcze odetchnąć z ulgą. Protestancka królowa ma wielu wrogów. Za każdym filarem może kryć się skrytobójca, a każdy łyk wina może zawierać truciznę. Na dodatek w niewyjaśnionych okolicznościach znika najwierniejsza dama dworu Elżbiety, lady Parry.Brendan Prescott, zaufany szpieg w służbie królowej, otrzymuje od władczyni sekretną misję: musi za wszelką cenę odnaleźć lady Parry. Jednak podczas poszukiwań uświadamia sobie, że oto trafił na trop tajemnicy tak niewiarygodnej, że gdyby wyszła na jaw, z pewnością przyniosłaby zgubę potężnej królewskiej dynastii... 



Sarah Lark: "Złoto Maorysów" 

Kathleen i Michael chcą opuścić Irlandię. Potajemnie zaręczona para snuje plany lepszego życia w nowym świecie. Ale ich wszystkie marzenia nagle się kończą: Michael zostaje skazany na zesłanie do Australii jako rebeliant. Ciężarna Kathleen wbrew swej woli musi poślubić handlarza bydłem i wyjechać z nim do Nowej Zelandii… Michaelowi dzięki pomocy pomysłowej Lizzie udaje się uciec z kolonii karnej - los rzuca oboje także do Nowej Zelandii. Jednak Michael nie może zapomnieć o swej wielkiej miłości… 



Po te i inne nowości zapraszamy do naszej filii

MARSJANIE NA PRZEDSZKOLNEJ POLANIE- ZABAWY EDUKACYJNE Z PRZEDSZKOLAKAMI Z MP nr 19 (20.05.2015)

Z okazji Światowego Dnia Kosmosu zorganizowaliśmy dla przedszkolaków różne zabawy połączone z pracą plastyczną.
Dzieci wysłuchały krótkiej bajki : "Marsjanie na leśnej polanie" autorstwa W. Drabika.



Później przeczytaliśmy im krótki list od "przybyszów z kosmosu" oraz rozdaliśmy mały prezent- naklejkę z "podobizną" każdego Marsjanina.


Dzieci dowiedziały się czym jest grawitacja a także "poznały" kosmos z przygotowanych wcześniej książek z naszej biblioteki.



Zabawa plastyczna polegała na wykonaniu własnej postaci ufoludka.




A tak się prezentują gotowe prace.


UWAGA WAŻNE


PRZYPOMINAMY O KOSMICZNYCH ZABAWACH - 28.05.2015


BAJKA Z CIASTKIEM: "MAMA JEST NAJWAŻNIEJSZA NA ŚWIECIE" (19.05.2015)

Małym serduszkiem
Dzisiaj życzę Ci mamo
Zdrowia, uśmiechu najwięcej.
A za twą dobroć i miłość
Przyjmij serduszko w podzięce...

      Dziękuję:
-za bajki o królewiczach, smokach, krasnoludkach
- za zabawki z drewna, za krem w rurkach,
- za buty i ubranie, za pieszczotę ręki,
- za oczy niewyspane, za trwogę przy chorobie,
- za uczucia najszczersze dziękuję Tobie Mamo.

Tym razem nasze wtorkowe spotkanie przebiegało inaczej niż zwykle. Wolontariuszki  z Gimnazjum nr  12 w Katowicach  Julia i Martyna  poprowadziły ''część literacką” naszego spotkania – przeczytały wierszyki i opowiadania przypominając dzieciom o najpiękniejszym święcie w roku jakim jest „Dzień Matki”.
Święto matki zaczęto obchodzić w Stanach Zjednoczonych w 1910 roku. W Europie dzień poświęcony mamom pierwsza wprowadziła Austria. W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki w 1923 roku w Krakowie. 




Dzieci odpowiadały na pytania w zabawie pozwalającej sprawdzić jak dobrze znają swoje mamy oraz  uczestniczyły w zabawie ruchowej.
Wszystkie  przygotowały dla mam prezent – serduszko i pięknie pokolorowaną ilustrację














Wspólne zdjęcie z mamą...