czwartek, 22 kwietnia 2021

23 KWIETNIA ZMARŁ MIGUEL DE CERVANTES.



 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. W tym dniu zmarł min. Miguel de Cervantes.



Miguel de Cervantes to renesansowy hiszpański pisarz najbardziej znany z powieści 
Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy.



Don Kichote pod wpływem czytanych ksiąg postanowił zostać błędnym rycerzem i wyruszył w świat, aby walczyć przeciwko niesprawiedliwości i ludzkiej krzywdzie.

Bohater Cervantesa stał się symbolem bojownika o ideały, kierującego się najszlachetniejszymi dążeniami i porywami serca. 

Powieść można bowiem odczytywać nie tylko jako dzieje szaleńca i ekscentryka, który zatracił poczucie rzeczywistości. Można ją również odczytać jako epopeję poświęcenia, historię porywów i złudzeń, słabości i siły, apoteozę ludzkiej godności.

Książka do dziś cieszy się ogromną popularnością i zaliczana jest do najgłośniejszych dzieł w literaturze światowej.

Błędny rycerz od lat inspiruje różnych twórców: poetów, pisarzy, malarzy, muzyków. Na podstawie utworu powstały liczne sztuki teatralne, ekranizacje filmowe i kompozycje muzyczne.

Nawet ten, kto nie czytał książki, zna imię Don Kichota, damy jego serca Dulcynei i wiernego giermka Sancho.

wtorek, 20 kwietnia 2021

22 KWIETNIA DZIEŃ ZIEMI.

 


 Z okazji Dnia Ziemi proponujemy zapoznanie się  z dwoma książkami.




Atlas zarządzania planetą to kompendium wiedzy o Ziemi - o jej zasadach, bogactwie i różnorodności form życia, a także o zagrożeniu, jakim jest dla niej działalność człowieka.


Dzięki tej książce młody czytelnik zobaczy jak piękna, zasobna i ciągle niszczona przez człowieka jest  Ziemia. Dzięki kolorowym ilustracjom i diagramom pozna najważniejsze problemy naszej planety, zrozumie, jak należy postępować by uchronić ją od zniszczeń.

poniedziałek, 19 kwietnia 2021

78 ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM.



 Z okazji rocznicy powstania w getcie warszawskim polecamy książkę 
Marka Edelmana - jednego z dowódców.




Życie tam, w getcie, w pojedynkę było niemożliwe. Bez tego nie można było przeżyć i zostać człowiekiem. Zawsze trzeba było mieć kogoś do pary w tym sensie, że trzeba było mieć przy sobie drugiego człowieka, który myśli tak samo, który jest w ciebie tak samo wciągnięty, jak ty w niego. Dla którego zrobisz wszystko, a on dla ciebie. I to jest miłość” – pisał Marek Edelman.  W rozmowie z Paulą Sawicką przywołuje najintymniejsze chwile z życia swoich przyjaciół, znajomych, niekiedy zupełnie obcych ludzi. Wypływa z nich uniwersalne przesłanie: to uczucie pokonuje wszystko, pozwala na szczęście, wyzwala od strachu, także przed śmiercią.    

"I była miłość w getcie" to historia opowiedziana prosto i bez patosu, w przejmujący sposób dotyka jądra człowieczeństwa.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ZAPRASZAMY