czynna poniedziałek, wtorek środa: 11.30 -19.00 czwartek, piątek: 8.00 -15.00
piątek, 19 maja 2023
20 MAJA - ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ.
środa, 17 maja 2023
KATOWICKIE MUZEA ( 18 MAJA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZEÓW)
Święto ustanowiono w 1977 roku w Moskwie. W tym dniu na całym świecie organizowane są wystawy, seminaria i spotkania. Od 1997 roku w majowy weekend poprzedzający Dzień Muzeów obchodzona jest „Europejska Noc Muzeów” (ang. The European Nights of Museums), w Polsce zwana Nocą Muzeów, pod patronatem Rady Europy.
Warto zajrzeć do tych - które mamy w okolicy
MUZEA W KATOWICACH
MUZEUM ŚLĄSKIE - UL. T.DOBROWOLSKIEGO 1
Do najcenniejszych zbiorów Muzeum Śląskiego należą kolekcje: malarstwa polskiego sprzed i po 1945 (w której znajdują się prace m.in. Józefa Chełmońskiego, Artura Grottgera, Tadeusza Makowskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego), sztuki nieprofesjonalnej, fotografii artystycznej i dokumentalnej, plakatu polskiego oraz bogate zbiory etnograficzne i z zakresu polskiej plastyki scenicznej.
W 2012 Muzeum Śląskie udostępniło pierwszą stałą trasę zwiedzania dla osób niewidomych i niedowidzących.
Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach – muzeum sztuki religijnej istniejące w Katowicach, gromadzi artefakty związane z historią kościoła katolickiego i mieszkańców Górnego Śląska.
Placówka została powołana do istnienia w 1975 decyzją ówczesnego biskupa katowickiego Herberta Bednorza
Wystawy stałe:
- „Woda i mydło najlepsze bielidło. W pralni i maglu na Nikiszowcu” (kurator: Bożena Donnerstag) – wystawa prezentuje wyposażenie i wystrój dawnej pralni i magla, funkcjonującego na terenie robotniczego osiedla Nikiszowiec; wystawę otwarto 25 lutego 2013;
- „Wokół mistrzów Grupy Janowskiej” (kurator: Justyna Jarosz) – wystawa prezentuje dzieła twórców nieprofesjonalnych, należących do tzw.
- „U nos w doma na Nikiszu” (kurator: Bożena Donnerstag) – wystawa prezentuje wnętrze mieszkania robotniczego z oryginalnym wyposażeniem; ekspozycję rozlokowano w trzech salach, urządzonych jako kuchnia, I izba i II izba.
Założone i prowadzone przez harcerzy z IV Szczepu Harcerskiego im. Obrońców Katowic w Katowicach Brynowie. Jest muzeum dostępnym dla wszystkich. Zwiedzać muzeum można grupą lub indywidualnie. Mieści się w budynku Szkoły Podstawowej nr 11 im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach.
- W kamienicy mieszczańskiej. Codzienność i odświętność,
- W kamienicy mieszczańskiej. U sąsiadów na pokojach i w kuchni,
- Z dziejów Katowic
W zbiorach Katowickiego Składu Neonów znajduje się w tej chwili blisko 20 eksponatów. Wszystkie z Katowic i okolic, od właścicieli starych obiektów i instytucji. Najsłynniejszy napis KATOWICE pochodzi z nieistniejącego dworca PKP, najstarszy zaś – to blisko 40-letni neon z byłego bogucickiego kina Millenium.
- Muzem Izba Pamięći kopalni Wujek
- Muzeum historii komputerów i informatyki
- Muzeum Misyjne OO. Franciszkanów w Katowicach
- Old Timers Garage
- Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków
- Izba Muzealna Polskiego Radia w Katowicach
- Walcownia – Muzeum Hutnictwa Cynku
poniedziałek, 15 maja 2023
15.05. - DZIEŃ POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI
- Niezapominajka, z języka greckiego to „mysie uszko” (mys-mysz i us-uszko). W Polsce często nazywana jest niezabudką, żabim oczkiem, lub trawą skorpiona, ze wzglądu na kształt główki kwiatu przypominający ponoć ogon tego pajęczaka.
- Najczęściej spotykamy niezapominajki w kolorze niebieskim z. żółtymi środkami, ale są również białe czy różowe, choć rzadziej występujące. Kwitną od maja do lipca
- Niezapominajki rosną w. stanie dzikim w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Australii i Afryce. Rodzaj obejmuje ok. 50 gatunków.
W Polsce rośnie na łąkach, leśnych uroczyskach , bagnach, torfowiskach, nad brzegami strumieni, na obrzeżach lasów. U nas występuje 15 gatunków niezapominajek m. in. alpejska, leśna, błotna i piaskowa.
- Ziele niezapominajki ma również wiele zastosowań w ziołolecznictwie. Jest stosowane w przypadku uporczywego kaszlu, zapalenia oskrzeli, gruźlicy, zapaleniu krtani i gardła oraz przy krwotokach z nosa. Kąpiel z dodatkiem ususzonych kwiatów niezapominajki wspomaga zdrowy sen i likwiduje bezsenność, a napar likwiduje skutki niedospania.
- W XIV wieku ten niepozorny kwiatek został emblematem angielskiego króla Henryka IV, a od 1949 r. jest oficjalnym kwiatem stanu Alaska.
- W sekretnym języku kwiatów niebieski kolor zarezerwowany jest dla wzniosłych uczuć i życzeń, które mogą spełnić się dopiero w przyszłości.
- Bukieciki niezapominajek panny dawały kawalerom, którzy wybierali się w podróż lub rozpoczynali służbę w wojsku. W ten sposób te niepozorne, ale piękne kwiatki stały się symbolem pamięci i miłości, która pokona wszelkie przeszkody.
- Istnieje wiele legend o niezapominajce.
- 1. Gdy Pan Bóg tworzył świat, każdej roślinie nadawał nazwę. Przypadkowo pominął drobny, niebieski kwiat. Ten zapytał wreszcie Stwórcę, dlaczego nie dał mu nazwy. Wtedy Pan Bóg odrzekł: – Od teraz będziesz nazywać się niezapominajka.
2. Gdy pewien rycerz spotkał się z ukochaną, podbiegł dla niej nad rzekę zerwać śliczne, niebieskie kwiaty. Gdy je zrywał, noga mu się osunęła i wpadł
- Niezapominajki pomagają uwolnić umysł od czarnych myśli, leków, poczucia winy. Łagodzą niepokój i ból głęboko tkwiący w podświadomości. Pozwalają odzyskać szacunek do siebie i współczucie dla innych. Esencje kwiatowe pomagają poradzić sobie z żalem po stracie, zachowując wspomnienia.
-
Z okazji Dnia Morza oraz Światowego Dnia Wody bajka z ciastkiem poświęcona była wodzie. Spotkanie rozpoczęła zabawa w "wyimaginowany...
-
Bajka zaczęła się inaczej niż zawsze bo od przygotowania do pracy plastycznej. na kartce z bloku zrobiliśmy farbą z tubki kleksa, potem zg...
-
Wspólnie czytaliśmy książkę A. i Cz. Centkiewiczów "Zaczarowana zagroda". Dzieci zobaczyły zdjęcia autorów ksią...