piątek, 19 maja 2023

środa, 17 maja 2023

KATOWICKIE MUZEA ( 18 MAJA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZEÓW)

  Święto ustanowiono w 1977 roku w Moskwie. W tym dniu na całym świecie organizowane są wystawy, seminaria i spotkania. Od 1997 roku w majowy weekend poprzedzający Dzień Muzeów obchodzona jest „Europejska Noc Muzeów” (ang. The European Nights of Museums), w Polsce zwana Nocą Muzeów, pod patronatem Rady Europy

                    Warto zajrzeć do tych - które mamy w okolicy


                      MUZEA W KATOWICACH


MUZEUM ŚLĄSKIE - UL. T.DOBROWOLSKIEGO 1

Do najcenniejszych zbiorów Muzeum Śląskiego należą kolekcje: malarstwa polskiego sprzed i po 1945 (w której znajdują się prace m.in. Józefa Chełmońskiego, Artura GrottgeraTadeusza MakowskiegoJacka MalczewskiegoJana MatejkiJózefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego), sztuki nieprofesjonalnej, fotografii artystycznej i dokumentalnej, plakatu polskiego oraz bogate zbiory etnograficzne i z zakresu polskiej plastyki scenicznej.

W 2012 Muzeum Śląskie udostępniło pierwszą stałą trasę zwiedzania dla osób niewidomych i niedowidzących.



CENTRUM SCENOGRAFII POLSKIEJ

Oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach mieszczący się w budynku dawnego magazynu odzieży KWK Katowice przy ul. T. Dobrowolskiego 1 na terenie Nowego Muzeum Śląskiego. Dawniej mieścił się w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek przy placu Sejmu Śląskiego. . Jedyna w Polsce placówka zajmującą się gromadzeniem i ekspozycją eksponatów związanych ze scenografią teatralną. W Centrum urządzane są tylko czasowe wystawy tematyczne w dziedzinach powiązanych z teatrem i sztukami scenicznymi.





MUZEUM ARCHIDIECEZJALNE - UL.JORDANA 39

Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach – muzeum sztuki religijnej istniejące w Katowicach, gromadzi artefakty związane z historią kościoła katolickiego i mieszkańców Górnego Śląska.

Placówka została powołana do istnienia w 1975 decyzją ówczesnego biskupa katowickiego Herberta Bednorza






MUZEUM HISTORII KATOWIC-DZIAŁ ETNOLOGII MIASTA 
NIKISZOWIEC - UL. RYMARSKA 4

 Z inicjatywy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Giszowca, Nikiszowca i Janowa w 1996 powstała Galeria Magiel, zajmująca się zbieraniem wśród mieszkańców pamiątek i rzeczy, związanych m.in. ze wschodnimi dzielnicami Katowic, przemysłem i kulturą. Do obiektu przeniesiono Dział Etnologii Miasta MHK, funkcjonujący wcześniej (od 1999) w budynku głównym muzeum przy ul. ks. Józefa Szafranka 9 w centrum Katowi

Wystawy stałe:


  • „Woda i mydło najlepsze bielidło. W pralni i maglu na Nikiszowcu” (kurator: Bożena Donnerstag) – wystawa prezentuje wyposażenie i wystrój dawnej pralni i magla, funkcjonującego na terenie robotniczego osiedla Nikiszowiec; wystawę otwarto 25 lutego 2013;
  • „Wokół mistrzów Grupy Janowskiej” (kurator: Justyna Jarosz) – wystawa prezentuje dzieła twórców nieprofesjonalnych, należących do tzw. 
  • „U nos w doma na Nikiszu” (kurator: Bożena Donnerstag) – wystawa prezentuje wnętrze mieszkania robotniczego z oryginalnym wyposażeniem; ekspozycję rozlokowano w trzech salach, urządzonych jako kuchnia, I izba i II izba.






MUZEUM HISTORII GITARY - KATOWICE UL.KRZYWA 4

Muzeum prezentuje kolekcję instrumentów lutniowych z różnych stron świata. Na większości z nich można zagrać w towarzystwie dwóch fascynatów. Ekspozycję uzupełniają dźwięki, teksty, opowieści, historie, melodie. Zwiedzanie po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie.

 


HARCERSKIE MUZEUM ETNOGRAFICZNE 
BRYNÓW UL.NASYPOWA 16

Założone i prowadzone przez harcerzy z IV Szczepu Harcerskiego im. Obrońców Katowic w Katowicach Brynowie. Jest  muzeum dostępnym dla wszystkich. Zwiedzać muzeum można grupą lub indywidualnie. Mieści się w budynku Szkoły Podstawowej nr 11 im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach.







MUZEUM HISTORII KATOWIC. BUDYNEK GŁÓWNY - KAMIENICA MIESZCZAŃSKA - UL. KS. J.SZAFRANKA 9

Budynek, będący obecnie siedzibą Muzeum Historii Katowic, wzniesiono w latach 1908-09 XX wieku i należał do luksusowych kamienic czynszowych Katowich. Przy wejściu do budynku znajduje się, odsłonięta 19 maja 2007 roku, naturalnej wielkości figura przedstawiająca postać Stanisława Ignacego Witkiewicza.

WYSTAWY STAŁE:
  • W kamienicy mieszczańskiej. Codzienność i odświętność,
  • W kamienicy mieszczańskiej. U sąsiadów na pokojach i w kuchni,
  • Z dziejów Katowic






IZBA ŚLĄSKA -GAWLIKÓWKA - GISZOWIEC PLAC POD LIPAMI 3

W budynku mieści się galeria obrazów Ewalda Gawlika. Pozostałe pomieszczenia urządzone są na wzór tradycyjnej śląskiej izby: z zabytkowymi meblami, sprzętem domowym i przedmiotami codziennego użytku.

Muzeum udostępnione jest do zwiedzania w godz. 9.00-15.00 od poniedziałku do piątku.



                                                                                          E.Gawlik








MUZEUM ORGANÓW ŚLĄSKICH  - UL. ZACISZE 3

Mieści się  w podziemiach katowickiej Akademii Muzycznej. Muzeum powstało w roku 2004 i jest pierwszą tego rodzaju placówką na terenie Europy Środkowo-Wschodniej, a zarazem ewenementem na skalę światową.

Znajduje się w nim  wiele cennych zabytków śląskiego budownictwa organowego, interesująca ikonografia, a także zbiór 26 fisharmonii m.in. unikatowa fisharmonia zbudowana dla Konserwatorium Śląskiego w Katowicach w 1929 r.

 




KATOWICKI SKŁAD NEONÓW - PLAC SEJMU ŚL. 2

Skład Neonów mieści się w Strefie Centralnej, klubokawiarni niedawno otwartej na pierwszym piętrze Centrum Kultury Katowice. 

W zbiorach Katowickiego Składu Neonów znajduje się w tej chwili blisko 20 eksponatów. Wszystkie z Katowic i okolic, od właścicieli starych obiektów i instytucji. Najsłynniejszy napis KATOWICE pochodzi z nieistniejącego dworca PKP, najstarszy zaś – to blisko 40-letni neon z byłego bogucickiego kina Millenium.







MUZEUM NAJMNIEJSZYCH KSIĄŻEK ŚWIATA ZYGMUNTA SKOCNEGO - PIOTROWICE  Ul. TRAKTORZYSTÓW 5

 Wystawa stała poświęcona twórczości Zygmunta Szkocnego. Zgromadzone tam zbiory przedstawiają miniaturowe wersje wybitnych dzieł Literatury Polskiej. Wystawa funkcjonuje od 1970 roku w prywatnym domu, w którym żył i tworzył autor.
W zbiorach znajdziemy ok.100 książek, tworzonych od 1935 roku aż do śmierci autora (ostatnie dzieło pozostało niedokończone). Do artysty nieraz zgłaszały się chętni do zakupu kolekcji (m.in. Muzeum Narodowe w Chicago), Zygmunt Szkocny konsekwentnie jednak odmawiał sprzedaży, dzięki czemu zbiory pozostały na Śląsku i są nieodpłatnie udostępniane wszystkim chętnym.

Po śmierci artysty, jego syn kontynuuje bezpłatne udostępnianie zbiorów zwiedzającym. Wystawę można obejrzeć wcześniej rezerwując wejście. 






INNE JESZCZE...

  • Muzem Izba Pamięći kopalni Wujek
  • Muzeum historii komputerów i informatyki
  • Muzeum Misyjne OO. Franciszkanów w Katowicach
  • Old Timers Garage
  • Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków
  • Izba Muzealna Polskiego Radia w Katowicach
  • Walcownia – Muzeum Hutnictwa Cynku

poniedziałek, 15 maja 2023

15.05. - DZIEŃ POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI

 




Dzień Polskiej Niezapominajki wymyślony został przez redaktora Polskiego Radia Andrzeja Zalewskiego w 2002 r. Święto ma na celu promowanie polskiej przyrody, przypominanie o jej ochronie,  ale także o pamiętaniu o ludziach, ważnych chwilach w życiu, o miejscach, w których byliśmy, o naszych małych Ojczyznach


"Jestem skromnym, małym kwiatkiem,
niebieściutkie kwiatki mam.
W mojej nazwie siła drzemie, co pamiętać każe Wam
o tych latach co minęły, ludziach kiedyś bliskich Wam,
o miłości i przyjaźni, o przyrodzie w której trwam.
Niech mój wygląd Was nie zmyli i nie myślcie,
że to bajka.
Ja pamiętam dziś o wszystkim -
jestem niezapominajka".

CIEKAWOSTKI:
  •  Niezapominajka,  z języka greckiego to „mysie uszko” (mys-mysz i us-uszko). W Polsce często nazywana jest niezabudką, żabim oczkiem,  lub trawą skorpiona, ze wzglądu na  kształt główki kwiatu przypominający ponoć ogon tego pajęczaka.
  • Najczęściej spotykamy niezapominajki w kolorze niebieskim z. żółtymi środkami, ale są również białe czy różowe, choć rzadziej występujące. Kwitną od maja do lipca
  •  Niezapominajki rosną w. stanie dzikim w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Australii i Afryce. Rodzaj obejmuje ok. 50 gatunków. 


  • W Polsce rośnie na łąkach, leśnych uroczyskach , bagnach, torfowiskach, nad brzegami strumieni, na obrzeżach lasów. U nas występuje 15 gatunków niezapominajek m. in. alpejska, leśna, błotna i piaskowa.

  • Ziele niezapominajki ma również wiele zastosowań w ziołolecznictwie. Jest stosowane w przypadku uporczywego kaszlu, zapalenia oskrzeli, gruźlicy, zapaleniu krtani i gardła oraz przy krwotokach z nosa. Kąpiel z dodatkiem ususzonych kwiatów niezapominajki wspomaga zdrowy sen i likwiduje bezsenność, a napar likwiduje skutki niedospania.



  • W XIV wieku ten niepozorny kwiatek został emblematem angielskiego króla Henryka IV, a od 1949 r. jest oficjalnym kwiatem stanu Alaska.
  • W sekretnym języku kwiatów niebieski kolor zarezerwowany jest dla wzniosłych uczuć i życzeń, które mogą spełnić się dopiero w przyszłości.
  • Bukieciki niezapominajek panny dawały kawalerom, którzy wybierali się w podróż lub rozpoczynali służbę w wojsku. W ten sposób te niepozorne, ale piękne kwiatki stały się symbolem pamięci i miłości, która pokona wszelkie przeszkody. 



  • Istnieje wiele legend o niezapominajce.
    1. Gdy Pan Bóg tworzył świat, każdej roślinie nadawał nazwę. Przypadkowo pominął drobny, niebieski kwiat. Ten zapytał wreszcie Stwórcę, dlaczego nie dał mu nazwy. Wtedy Pan Bóg odrzekł: – Od teraz będziesz nazywać się niezapominajka.
    2. Gdy pewien rycerz spotkał się z ukochaną, podbiegł dla niej nad rzekę zerwać śliczne, niebieskie kwiaty. Gdy je zrywał, noga mu się osunęła i wpadł
    do wody. Zdążył tylko krzyknąć do ukochanej: – Nie zapomnij o mnie!

  •  Niezapominajki pomagają uwolnić umysł od czarnych myśli, leków, poczucia winy. Łagodzą niepokój i ból głęboko tkwiący w podświadomości. Pozwalają odzyskać szacunek do siebie i współczucie dla innych. Esencje kwiatowe pomagają poradzić sobie z żalem po stracie, zachowując wspomnienia.




ZAPRASZAMY NA SPOTKANIA.






ZAPRASZMY NA WYSTAWY.





 

ZAPRASZAMY.