czwartek, 28 stycznia 2021

ZAMKNIĘCIE BIBLIOTEKI


Informujemy, że od dn. 20 stycznia br. do odwołania
Filia nr 31 MBP będzie  nieczynna

W związku z zamknięciem biblioteki, wypożyczone z niej książki i audiobooki można zwracać w Filii nr 24 
przy Al. Roździeńskiego  88A.
Jednocześnie informujemy, że przypadające na czas zamknięcia terminy zwrotu wypożyczonych dokumentów będą przedłużane do momentu ponownego otwarcia placówki, a naliczanie kar 
w tym czasie - wyłączone.

Przepraszamy za utrudnienia

100 - LECIE URODZIN KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO

W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, polskiej niepodległości i polskiej kultury, w 100-lecie jego urodzin, Sejm podjął uchwałę ogłaszającą rok 2021 min. Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.





Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 22 stycznia 1921 roku w Warszawie - polski poeta, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli tzw. "Pokolenia Kolumbów". Brał udział w Powstaniu Warszawskim, żołnierz Armii Krajowej. Używał pseudonimów: "Jan Bugaj", "Krzysztof Zieliński", "Piotr Smugosz", "Emil" i "Jan Krzyski".
Zmarł 4 sierpnia 1944 roku w czwartym dniu Powstania Warszawskiego śmiertelnie raniony przez niemieckiego snajpera.


Zachowały się wszystkie jego dzieła: ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów i około 20 opowiadań.

Jego wiersze były śpiewane m.in. przez Ewę Demarczyk (utwór Wiersze wojenneDeszczeNa moście w Avignon), Janusza RadkaMichała BajoraGrzegorza Turnaua, zespół Lao Che (utwór Godzina W) i Ankh. Fragment jego wiersza Historia posłużył za tytuł filmu Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni...

Zachowało się również kilkaset rysunków i grafik Baczyńskiego, jak na przykład ilustracje do poszczególnych wierszy poety, projekty okładek własnych tomików, kolekcja rysunków z psem Baczyńskiego, studium kocich łebków czy rysunki o tematyce orientalnej.

Życie i twórczość Baczyńskiego stały się tematem kilku filmów, m.in. Dzień czwarty, w którym poetę zagrał Krzysztof Pieczyński i Baczyński w reżyserii Kordiana Piwowarskiego


  



Krzysztof Kamil Baczynski, fot. J. Kepinska, Warszawa ok. 1933 r. [PHOTO: MUZEUM LITERATURY/EAST NEWS (Muzeum Literatury/East News)






Krzysztof Kamil Baczyński z żoną Barbarą i matką Stefanią





Krzysztof Kamil Baczyński zginął, gdy miał zaledwie 23 lata. Pozostawił jednak po sobie słowa, które poruszają do dziś :
''Trzeba uważać:
czas się zbyt łatwo w przeszłość zamienia''


Jeno wyjmij mi z tych oczu
szkło bolesne - obraz dni,
które czaszki białe toczy
przez płonące łąki krwi.

Jeno odmień czas kaleki,
zakryj groby płaszczem rzeki,
zetrzyj z włosów pył bitewny,
tych lat gniewnych
czarny pył.

Liryki najpiękniejsze . Baczyński 



Umrzeć przyjdzie, gdy się kochało wielkie sprawy głupią miłością.

   Krzysztof Kamil Baczyński Wiersze



środa, 27 stycznia 2021

ZMARŁ ERWIN SÓWKA




   18.06. 1936 - 21.01. 2021

 

  • Urodził się 18 czerwca 1936 roku w Katowicach-Giszowcu, w rodzinie górniczej.
  • W wieku 16 lat podjął pracę w elektrowni Jerzy przy kopalni Giesche i już wtedy namalował swój pierwszy obraz. W krótkim czasie podjął pracę jako górnik w kopalni Giesche, gdzie pracował razem z Ewaldem Gawlikiem
  •  W 1955 roku dołączył do grupy górników-malarzy nieprofesjonalnych, założonej w 1946 r. przy tej kopalni w Katowicach-Janowie przez Teofila Ociepkę - duchowego ojca grupy. Grupę Janowską tworzyło ok. 30 malarzy-amatorów. Fenomen ich malarstwa, inspirowanego m.in. okultyzmem, został przedstawiony w filmie "Angelus" Lecha Majewskiego. Do najwybitniejszych twórców grupy janowskiej zalicza się także m.in. Pawła i Leopolda Wróbli, Gerarda Urbanka, Pawła Stolorza, Ewalda Gawlika i Eugeniusza Bąka.
  • Jego prace prezentowane były w kraju i za granicą m.in. we Francji, Włoszech, i Chorwacji, a odnaleźć je można w zbiorach m.in.:

           - Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie,

           - Muzeum Narodowego we Wrocławiu,

           - Muzeum Śląskiego w Katowicach,

           - Galerii "Barwy Śląska"

            - oraz w wielu polskich i zagranicznych kolekcjach prywatnych.

  •  W 2012 został laureatem Cegły Janoscha, nagrody przyznawanej przez katowicką redakcję Gazety Wyborczej za zasługi w zachowywaniu kulturowej tożsamości Górnego Śląska i rozsławianiu regionu. W 2013 odznaczony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. W 2017 otrzymał srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

 




wtorek, 26 stycznia 2021

NASZA FAJNA KLASA



Nasza klasa, pierwsza klasa 


Klasa roześmiana (roześmiana) 


Jasnym oknem, dużym oknem 


Wita nas od rana (od rana) 


A w tej klasie, naszej klasie 


Są Dorotki, Jaś z Adasiem 


I jest pani, taka sama


Jak ciocia czy mama I 


D. Gellner




 Nasza klasa fajna sprawa : jest nauka i zabawa

Mamy tu przyjaciół wielu,

razem w szkole nam weselej.





PRZEPIS NA ZGRANĄ KLASĘ:

  • Wziąć kilkanaście inteligentnych osób, dodać garść zabawy, szczyptę uśmiechu, zaufania i odwagi. Posypać łyżeczką serdeczności, do smaku dodać kreatywność i kilogram żelków. Wrzucić do sali, wymieszać i gotowe!

BAJKA O ZUPIE Z KAMIENIA

Był sobie wędrowny kupiec, który przemierzał Europę Wschodnią, Afrykę i Azję. Był to czas klęski głodu. W wiosce , do której trafił, poprosił o nocleg, ale mu odmówiono. Nie tylko nie znalazł żadnej wolnej izby, ale tez niczego do jedzenia. Jaka szkoda - zwrócił się do wieśniaków - bo chciałem ugotować magiczną zupę z kamienia. Rozpalił ognisko, zawiesił kociołek z wodą i wrzucił do niego swój magiczny kamień. Zaciekawieni wieśniacy otoczyli go zwartym kręgiem. Zupa z kamienia jest bardzo dobra- rzekł kupiec ale z kapustą jest jeszcze lepsza. Ktoś przyniósł trochę kapusty. Zupa kamienna z kapustą jest pyszna-rzekł kupiec ale kiedyś zrobiłem zupę kamienna z kapustą i soloną wołowiną i była wprost wyśmienita. Wioskowy rzeźnik wyszperał gdzieś kawałek solonej wołowiny. I w ten sam sposób do kociołka trafiała marchew, ziemniaki, grzyby aż zupa była gotowa i cała wioska wzięła udział w uczcie. Wieśniacy zaproponowali kupcowi całe swoje złoto w zamian za magiczny kamień, ale kupiec nie chciał go sprzedać. A wieśniacy długo wspominali najlepszą zupę, jaką kiedykolwiek jedli i atmosferę wspólnoty wioski dzięki której tą zupę wspólnie stworzyli.
Radość niedoskonałości. V.Cambers

Do garnka wkładamy kamień i wlewamy wodę, dodajemy:

Najlepsze cechy uczniów, aby otrzymać wspaniałą atmosferę w klasie- oraz:

WYTRWAŁOŚĆ,
CIERPLIWOŚĆ
SŁUCHANIE INNYCH
EMPATIĘ
ŻYCZLIWOŚĆ
ZAUFANIE
TOLERANCJĘ
PRAWDOMÓWNOŚĆ,
ZROZUMIENIE,
OTWARTOŚĆ,
WYROZUMIAŁOŚĆ,
POCZUCIE HUMORU,
SPRAWIEDLIWOŚĆ
SZACUNEK
..........................
.........................
.........................

             +

SZCZYPTA UŚMIECHU , GARŚĆ RADOŚCI


Mieszać i gotować na wolnym ogniu aż wytworzy się współpraca i wzajemne zrozumienie
Nie czekać zbyt długo, nie schładzać. Gotowe zaraz po przyrządzeniu.



PAMIĘTAJCIE :
  • W zgranej klasie lepiej się uczyć.
  • Wszyscy ze sobą współpracują
  • Uczniowie w klasie sobie ufają i wiedzą, że mogą na siebie liczyć
  • W zgranej klasie łatwiej zapobiegać złemu zachowaniu (np. dokuczanie, wykluczanie)
  • Dobre doświadczenia ze szkoły budują kapitał na przyszłość. Uczeń, który funkcjonował w zgranej klasie będzie umiał odnaleźć się w innych grupach w dorosłym życiiu
  • W zgranej klasie wszyscy się lubią pomimo : innego koloru skóry, wyznania, narodowości, różnych pasji, hobby, zainteresowań.

 TĘSKNIĄCYM ZA POWROTEM DO SZKOŁY POLECAMY: -)




 


 
 

SERIA O MIKOŁAJKU:




DLA MŁODZIEŻY:


 



poniedziałek, 25 stycznia 2021

ZMARŁ HENRYK JERZY CHMIELEWSKI - PAPCIO CHMIEL



                                                           07.06. 1923 - 21.01.2021


  • harcerz
  •  żołnierz Armii Krajowej. Posługiwał się pseudonimem "Jupiter", 
  • powstaniec warszawski
  • rysownik
  • autor kontynuacji serii komiksowej „Sierżant King z królewskiej konnicy” (1947) oraz komiksów własnego pomysłu „Półrocze bumelanta” (1951) i „Witek sprytek” (1955–1956).
  • twórca serii komiksów "Tytus, Romek i A'Tomek" - które ukazały się po raz pierwszy w 1957 roku. ( 22.10. - Świat Młodych) Do maja 2010 roku  ukazało się 32 części serii komiksów.. Ostatnia zatytułowana "Tytus, Romek i A'Tomek na jedwabnym szlaku" ukazała się w roku 2019.
  • napisał też autobiografię - 3 części

 

 

  • wielokrotnie doceniony różnymi nagrodami. Za swoją twórczość został odznaczony Orderem Uśmiechu. W 2007 roku otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Dwa lata później, podczas 65. rocznicy Powstania Warszawskiego uhonorowano go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury. Dostał też między innymi wyróżnienie "Zasłużony dla Warszawy" i Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.


Tytus, Romek i A’Tomek i ich twórca na tablicy pamiątkowej przy ul.  Nawrot 8 w Łodzi



  • na podstawie komiksów powstał pełnometrażowy film animowany „Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń. Reży­se­ria: Leszek Gałysz. Gło­sy pod­kła­da­li m.in. Marek Kon­drat, Woj­ciech Malaj­kat, Gustaw Holo­ubek, Olga Boń­czyk i Artur Bar­ciś

  • w 2009 r. Poczta Polska wprowadziła na rynek serię znaczków pocztowych, przedstawiających podobizny "Papcio Chmiela" i trójki jego bohaterów. Wszyscy zostali zobrazowani w konwencji zdjęć z kartoteki policyjnej.
  • W 2009 roku Chmielewski namalował w Muzeum Powstania Warszawskiego mural, przedstawiający Tytusa, Romka i A'Tomka jako uczestników Powstania Warszawskiego.




                            To najdłużej ukazująca się polska seria komiksowa.
To komiks o przygodach dwóch przyjaciół- harcerzy, Romka i A’Tomka – starających się uczłowieczyć małpę – wszędobylskiego i odważnego Tytusa de Zoo. Bohaterowie cały czas zagłębiają się w rozmaite dziedziny wiedzy podróżując w wymyślnych pojazdach skonstruowanych przez prof. T’Alenta. A kto interweniuje w przygody bohaterów? Oczywiście Papcio Chmiel!









 figurka zarozumiałego i inteligentnego harcerza o zdolnościach przywódczych, głównodowodzącego całej trójki A'Tomka


Romek - wysoki, chudy, długowłosy, złośliwiec-buntownik, zarazem tchórzliwy. Wątpi w uczłowieczenie Tytusa.




Tytus był małpką doświadczalną, którą na pokładzie rakiety (wykonanej w Polsce) odnaleźli Romek i A’Tomek. Obaj chłopcy próbowali Tytusa „uczłowieczyć”. Jak na małpę był wyjątkowo inteligentny – nosił ubrania i mówił. Tytus ma rodzinę w fikcyjnym Trapezfiku, leżącym w Afryce Środkowej.
Waga średniośmieszna, wzrost 90 cm albo 130 (w zależności o tego, czy stał na nogach, czy na rękach.