czynna poniedziałek, wtorek środa: 11.30 -19.00 czwartek, piątek: 8.00 -15.00
sobota, 30 grudnia 2023
piątek, 29 grudnia 2023
czwartek, 28 grudnia 2023
KSIĄŻKI NA NOWY ROK.
środa, 27 grudnia 2023
sobota, 23 grudnia 2023
ŻYCZENIA ŚWĄTECZNE
czwartek, 21 grudnia 2023
WOKÓŁ ŚWIĄT - SZOPKA
Św. Franciszek, z okazji wigilii Bożego Narodzenia zorganizował w 1223 roku pierwszą na świecie żywą szopkę. Zrobił to po to, by wyjaśnić istotę narodzin Jezusa prostemu ludowi. Od tego czasu w różnych zakątkach Europy zaczęły pojawiać się szopki bożonarodzeniowe, które szczególnie rozpowszechniane były przez zakon franciszkanów oraz dominikanów. W kolejnych stuleciach szopki zmieniały nieco swój wygląd, nie ingerowano jednak w przedstawiane tam postaci. Największy rozkwit szopek przypadł na w. XVIII.
W XIII wieku powstała pierwsza szopka na ziemiach polskich, za sprawą Elżbiety Węgierskiej, siostry króla Kazimierza Wielkiego.
Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP KATOWICE -PANEWNIKI
SZOPKI KRAKOWSKIE
Pierwsze powstały w połowie XIX stulecia. Przedstawiają zabytkowe budowle Krakowa. Tworzyli je w owych czasach pracownicy budowlani zamieszkujący przedmieścia, a cierpiący na brak zleceń poza sezonem. Od 1937 roku, z przerwą na czas okupacji, odbywają się coroczne konkursy na najpiękniejszą krakowską szopkę. Ekspozycję konkursowych kolorowych dzieł można obejrzeć obok pomnika Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku.
Co ciekawe, w krakowskich szopkach zobaczymy figurki przedstawiające nie tylko Świętą Rodzinę czy pasterzy, ale też postacie z polskich legend, polityków oraz innych znanych Polaków.
krakowskie szopkarstwo zostało wpisane na specjalną listę UNESCO!
Najbogatszą kolekcję szopek krakowskich ma w swoich zasobach Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Można tam zobaczyć szopki pochodzące jeszcze z 1945 roku.
ŻYWE SZOPKI W POLSCE
To przedstawienia sceny narodzin Jezusa z udziałem ludzi i zwierząt.
Żywe szopki bożonarodzeniowe są chętnie odwiedzanymi, świątecznymi atrakcjami. W Polsce można podziwiać je w wielu miejscowościach - zarówno w czasie Bożego Narodzenia, jak i w okresie poświątecznym
wtorek, 19 grudnia 2023
WOKÓŁ ŚWIĄT - KOLĘDY
KOLĘDA CZY PASTORAŁKA?
KOLĘDA:
- słyszysz ją w kościele
- tekst ma charakter religijny - mówi o narodzeniu Zbawiciela i zbawieniu
- śpiewana jest na melodię : krakowiaka, poloneza lub oberka
- muzyka jest bardzo podniosła, dostojna
Najsłynniejszą kolędą jest Cicha noc, którą przetłumaczono na ponad 300 języków Powstała w roku 1818
Kolęda nie oznaczała początkowo wcale pieśni bożonarodzeniowej. Źródłosłowem polskiego słowa „kolęda” jest najprawdopodobniej łaciński wyraz „calende”, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza „pierwszy dzień miesiąca”.
Za pierwszą znaną kolędę uważa się łaciński hymn autorstwa św. Hilarego pt. „Jesus refulsit omnium” („Jezus oświeca wszystko”), który powstał w 336 roku.
- ma radosny, sielankowy charakter
- tekst odnosi się do sceny narodzenia Chrystusa i radości jaka temu towarzyszy
- opowiada o pasterzach, mędrcach, gwiazdach i zwierzętach
- śpiewana jest na róże melodie: ludowe, bluesowe, jazzowe, a nawet rockowe
- śpiewana głównie poza kościołem
- pastorałki są zazwyczaj bardziej radosne, melodyjne i mogą zawierać elementy humorystyczne, sielankowe , mają mniej religijny charakter
- pastorałki to przyśpiewki ludowe i wszystkie piosenki o tematyce świątecznej puszczane w radiu czy telewizji.
poniedziałek, 18 grudnia 2023
sobota, 16 grudnia 2023
WOKÓŁ ŚWIĄT - CHOINKA
Jako drzewko bożonarodzeniowe pojawiła się w XVI wieku. Zwyczaj ubierania choinki przywędrował do Polski z Niemiec. A skąd wziął się w Niemczech? Z Francji (a dokładnie z Alzacji, północno-wschodniej części Francji). Alzacki zwyczaj ubierania choinki bardzo spodobał się Marcinowi Lutrowi.
W Polsce choinka pojawiła się dość późno, bo dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Tradycję bożonarodzeniowego drzewka „zawdzięczamy” kolonistom niemieckim, którzy pojawili się u nas w podczas zaborów
Naszym przodkom podczas wieczerzy wigilijnej towarzyszyły gałązki jodły lub tylko jej czubki.
Podłaźniczka to słowiańska przodkini współczesnej choinki. Podłaźniczkę (zwaną też jutką, jeglijką lub sadem) wieszano na zewnątrz – nad drzwiami wejściowymi oraz wewnątrz – wysoko, u sufitu lub nad oknem. Jako że miała chronić od zła – gospodarze pamiętali, by nie zabrakło jej u wejścia do obory.
W ludowych wierzeniach jemioła postrzegana była jako święta roślina, która miała zapewnić domownikom szczęście i dobrobyt.
Istniał również zwyczaj ustawiania w domu diducha. Był to snop słomy wykonany z ostatniego ściętego zboża, ozdabiany kolorowymi, suszonymi liśćmi, barwnymi kamykami, kawałkami metalu i owocami. Z nadejściem wiosny rozpoczynano siewy od nasion z tego właśnie snopka
Na stole i na podłodze rozścielano siano. Każdy bowiem dom ma przypominać stajnię betlejemską, bo Jezus przyszedł na świat w ubogiej stajence, a Jego pierwszym posłaniem było siano
Dawniej choinkę w Polsce dekorowały głównie dziewczynki. Zajmowały się tym w wigilijny wieczór. Najpopularniejszymi ozdobami umieszczanymi na gałązkach drzewka były pierniczki, czekoladki, jabłka, suszone owoce, orzechy oraz łańcuchy wykonane ze słomy czy papieru.
SYMBLIKA OZDÓB:
słodycze — radość z narodzin Bożej Dzieciny. Pierniczki wieszamy, by zapewnić miłość, dobrobyt i przychylność sił nadprzyrodzonych oraz długie i zdrowe życie domowników.
łańcuch — scala rodzinę, pomagając utrzymać jedność i nierozerwalność więzów domowników i krewnych.
dzwoneczki — wierzono, że rodzina będzie dostawać dużo pomyślnych i radosnych wieści, a według tradycji chrześcijańskiej zwiastowały radość z pokonanego zła.
anioł — opiekun domu i ludzi, ma chronić dom i jego mieszkańców przed złymi mocami.
jabłka — zapewnienie domownikom zdrowia i urody.
światełka i lampki — chronią przed złem, ciemnością i odwracają ludzką nieżyczliwość.
gwiazda — umieszczana na czubku choinki na pamiątkę gwiazdy, która wskazywała drogę. Pomagać w powrotach do domu z dalekich stron tym, którzy z nich wyjechali
orzechy włoskie — zapewniają dobrobyt, siłę oraz mądrość.
NIETYPOWE, ORYGINALNE, INNE...
-
Z okazji Dnia Morza oraz Światowego Dnia Wody bajka z ciastkiem poświęcona była wodzie. Spotkanie rozpoczęła zabawa w "wyimaginowany...
-
Bajka zaczęła się inaczej niż zawsze bo od przygotowania do pracy plastycznej. na kartce z bloku zrobiliśmy farbą z tubki kleksa, potem zg...
-
Wspólnie czytaliśmy książkę A. i Cz. Centkiewiczów "Zaczarowana zagroda". Dzieci zobaczyły zdjęcia autorów ksią...