czwartek, 21 grudnia 2023

WOKÓŁ ŚWIĄT - SZOPKA

Szopki bożonarodzeniowe to symboliczne przedstawienie miejsca, w którym urodził się Jezus. Są także opowieścią o pierwszych dnia Jego życia na ziemi.






Św. Franciszek, z okazji wigilii Bożego Narodzenia zorganizował w 1223 roku pierwszą na świecie żywą szopkę. Zrobił to po to, by wyjaśnić istotę narodzin Jezusa prostemu ludowi. Od tego czasu w różnych zakątkach Europy zaczęły pojawiać się szopki bożonarodzeniowe, które szczególnie rozpowszechniane były przez zakon franciszkanów oraz dominikanów. W kolejnych stuleciach szopki zmieniały nieco swój wygląd, nie ingerowano jednak w przedstawiane tam postaci. Największy rozkwit szopek przypadł na w. XVIII.

 W XIII wieku powstała pierwsza szopka na ziemiach polskich, za sprawą Elżbiety Węgierskiej, siostry króla Kazimierza Wielkiego.


                                Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP                                                           KATOWICE -PANEWNIKI


SZOPKI KRAKOWSKIE 

Pierwsze powstały w połowie XIX stulecia. Przedstawiają zabytkowe budowle Krakowa. Tworzyli je w owych czasach pracownicy budowlani zamieszkujący przedmieścia, a cierpiący na brak zleceń poza sezonem. Od 1937 roku, z przerwą na czas okupacji, odbywają się coroczne konkursy na najpiękniejszą krakowską szopkę. Ekspozycję konkursowych kolorowych dzieł można obejrzeć obok pomnika Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku.

Co ciekawe, w krakowskich szopkach zobaczymy figurki przedstawiające nie tylko Świętą Rodzinę czy pasterzy, ale też postacie z polskich legend, polityków oraz innych znanych Polaków.

 krakowskie szopkarstwo zostało  wpisane na specjalną listę UNESCO!

Najbogatszą kolekcję szopek krakowskich ma w swoich zasobach Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Można tam zobaczyć szopki pochodzące jeszcze z 1945 roku.

ŻYWE SZOPKI W POLSCE 

To przedstawienia sceny narodzin Jezusa z udziałem ludzi i zwierząt.

Żywe szopki bożonarodzeniowe są chętnie odwiedzanymi, świątecznymi atrakcjami. W Polsce można podziwiać je w wielu miejscowościach - zarówno w czasie Bożego Narodzenia, jak i w okresie poświątecznym




SZOPKI ŚWIATA

               Nie ma jednego przepisu na szopkę


                         
NOWY MEKSYK - www.aleteia.pl

                                           
                                         LAOS -  www.aleteia.pl

                                 
                           TANZANIA -  www.national-geographic.pl


 Szopkę można przygotować już początkiem grudnia,  figurkę Dzieciątka Jezus kładziemy na żłóbek dopiero w nocy z 24 na 25 grudnia, a figurki Trzech Króli szóstego stycznia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ZAPRASZAMY