środa, 17 sierpnia 2022

POLECAMY DO PRZECZYTANIA KSIĄŻKI OLGI MORAWSKIEJ Z SERII MAŁE WIELKIE PODRÓŻE.

To seria książek o podróżach i subiektywnych doświadczeniach autorki, prezentująca świeże spojrzenie na odwiedzane przez nią kraje. 




Olga Morawska – autorka książek podróżniczych, pomysłodawczyni i organizatorka Memoriału im. Piotra Morawskiego „Miej odwagę!”, założycielka i prezes Fundacji „Nagle Sami”.
Była żona  Piotra Morawskiego, polskiego himalaisty, który zginął w Himalajach  w 2009 r.


Olga Morawska pokazuje miejsca ważne w jej życiu. Poza opisami przygód, są tu także informacje o kraju, miastach, historii, sławnych ludziach, smacznych potrawach oraz zabawnych, i nie tylko, nawykach mieszkańców.



Tak pisze o swoich książkach:



To opowieść o Nepalu, który ze względu na historię rodzinną jest dla mnie bardzo ważnym miejscem na ziemi.

Oprócz subiektywnego wyboru, na jaki trekking w Nepalu warto się wybrać, co koniecznie trzeba zobaczyć, co zjeść, opowiadam także o religiach, o historii i o podboju najwyższych gór świata, z których aż 8 leży właśnie w Nepalu. Dowiecie się, gdzie w Nepalu można jeździć na słoniach, jaki ośmiotysięcznik był przez lata uważany za najwyższą górę świata, a jaki został zdobyty jako pierwszy, jakie są dowody na istnienie yeti i czy naprawdę można robić dobrą brandy z jabłek.




Jest to opowieść o kraju, w którym miałam szczęście mieszkać przez kilka miesięcy.

Oprócz zaprezentowania subiektywnego wyboru tego, co w RPA koniecznie trzeba zobaczyć, co warto zjeść i jakie sporty uprawiać, starałam się także opowiedzieć o trudnej historii tego jakże ciekawego państwa.

Książka mówi również o tym, jakie zwierzęta wchodzą w skład tak zwanej afrykańskiej “wielkiej piątki”, gdzie można nurkować z żarłaczami białymi, a gdzie oglądać wieloryby, dlaczego pustynie są tak urzekające oraz czy w południowej Afryce można w jeden dzień zostać znawcą win.




Jest to opowieść o Kanadzie, którą miałam szczęście poznać dzięki grupie moich przyjaciół. Gdyby nie oni, nie zobaczyłabym tylu ciekawych miejsc i nie poznałabym tylu inspirujących historii.

Oprócz przedstawienia subiektywnego wyboru tego, co w Kanadzie koniecznie trzeba zobaczyć, co warto zjeść i jakie sporty można uprawiać, staram się także opowiedzieć o podboju Kanady przez Europejczyków i o trudnych relacjach z Indianami.

Z książki można się również dowiedzieć, gdzie są najlepsze stoki narciarskie, jak smakuje fondue w Quebecu, gdzie odbywa się największy festiwal jazzowy i czy Kanada naprawdę pachnie żywicą.




To opowieść o tym, co przeżyłam i co zobaczyłam w Danii oraz dlaczego warto tam pojechać.

Jestem człowiekiem w podróży, który z polskiej perspektywy patrzy na Danię, Duńczyków i ich mały, wielki świat! Oprócz subiektywnego wyboru tego, co w Danii warto zobaczyć, co zjeść, a co z pewnością można sobie podarować, staram się przybliżyć czytelnikowi historię i kulturę tego kraju. Dowiecie się, jaka atmosfera panuje na festiwalu rockowym w Roskilde, czemu warto pojechać na Wyspy Owcze, co można robić na Grenlandii i jakie duńskie jedzenie lubi Czesław Mozil. 



Jest to opowieść o Norwegii, kraju, który odkrywałam wiele razy i na kilka sposobów – z przyjaciółmi, z dziećmi, sama. Oprócz zaprezentowania subiektywnego wyboru tego, co w Norwegii koniecznie trzeba zobaczyć, co warto zjeść i jakie sporty można uprawiać, starałam się także opowiedzieć o historii i kulturze tego kraju.

Lektura książki pozwoli czytelnikom dowiedzieć się, dlaczego Pokojowa Nagroda Nobla jako jedyna z noblowskich nagród przyznawana jest w Norwegii, czy wyprawa na Spitsbergen to trudne wyzwanie logistyczne, czy wszyscy Norwegowie uprawiają narciarstwo biegowe i czy naprawdę jest tam cały czas zimno i mokro.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ZAPRASZAMY