- urodził się 14 sierpnia 1867 roku w Warszawie
- zmarł 4 listopada 1931 roku w Warszawie
- poeta okresu Młodej Polski
- żołnierz - oficer Wojska Polskiego
- publicysta
- varsavianista
- redaktor Wędrowca i Tygodnika Ilustrowanego
Współcześnie najbardziej znany jako autor Legend warszawskich.
Legendy warszawskie to zbiór najsłynniejszych legend związanych z Warszawą. Pojawiają się w nich postaci, które do dziś budują warszawską tożsamość – syrenka, bazyliszek czy złota kaczka. Wspomnienia o nich wciąż są widoczne w mieście. Opowieści przenoszą czytelnika w czasy dawnej Warszawy, pokazują życie codzienne jej mieszkańców, a jednocześnie otwierają drzwi do świata fantastyki i cudów.
„Jeżeli przejdziemy się Tamką, to zobaczymy pomnik Złotej Kaczki, która wedle legendy mieszkała w podziemiach pobliskiego Pałacu Ostrogskich. Jeżeli natomiast jesteśmy na Starym Mieście, to na Rynku znajduje się symbol Warszawy, a zarazem jedna z bohaterek legend, czyli Syrena” – wyjaśnia historyk Adrian Sobieszczański.
„Oppman pisał również wiersze o Warszawie, w których opisywał ulice czy różnego rodzaju wydarzenia. Są wśród nich poświęcone Grobowi Nieznanego Żołnierza czy kawalerom Orderu Virtuti Militari. Opisuje zatem rzeczy, które są bardzo warszawskie” – podkreśla Sobieszczański.
"Fenomenalne znawstwo przeszłości warszawskiej łączyło się w nim ze wzruszającym umiłowaniem każdego starego kamienia, każdego zaułka, każdej linii architektonicznej i całej moralnej treści, którą przeszłość Warszawy przekazała. […] Kochał do niepamięci Warszawę nie tylko za jej piękno, ale i za to, że ona mówiła doń i Insurekcją Kościuszkowską, i Kilińskim, i Rzezią Pragi, i Nocą Listopadową, i Pięciu Poległymi, i Rządem Narodowym z 1863 r., i szubienicami Traugutta i towarzyszów. […] Jemu w scenerii murów warszawskich wstawali z grobów ci wszyscy czeladnicy i młódź rzemieślnicza ze stycznia 1863 r. On też w poezji polskiej stał się naczelnym laudatorem warszawskich warsztatów rękodzielniczych, on tym szewcom, krawcom Starego Miasta nadawał herby legendy" – tak wspominał Oppmana Adam Grzymała-Siedlecki, krytyk literacki i teatralny, dramatopisarz, tłumacz, prozaik, reżyser.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz