poniedziałek, 16 maja 2022

BIBLIOTEKI, BIBLIOTEKARZE, KSIĄŻKI, CZYTELNICY W POWIEŚCIACH

 


W rezydencji państwa Bantrych zostają znalezione zwłoki młodej dziewczyny. Nikt nie wie, kim ona jest ani jakim cudem trafiła do Gossinghton Hall, ale mieszkańcy St. Mary Mead kierują swoje podejrzenia na właściciela biblioteki, pułkownika Bantry'ego. Dolly Bantry, oburzona zarzutami pod adresem męża, o pomoc w rozwiązaniu zagadki prosi przyjaciółkę, Jane Marple. 



Słynny włoski profesor, wielki miłośnik wygodnych bibliotek i tropiciel bibliotecznych absurdów utrudniających życie uczonemu, opowiada o swoich ulubionych księgozbiorach i z humorem przedstawia dziewiętnastopunktowy "wzorzec złej biblioteki”. Pochwała wiedzy zgromadzonej przez człowieka i... swobody krążenia między półkami.

c

                                        




 


 
 


cykl o Niewidocznym Uniwersytecie: Blask fantastyczny, Równoumagicznienie, Czarodzicielstwo, Ruchome obrazki, Kosiarz, Panowie i damy, Muzyka duszy, Ostatni kontynent, Niewidoczni Akademicy oraz cały podcykl Nauka Świata Dysku



Po dziwnej śmierci ojca młody adwokat Jon dostaje w spadku wspaniały antykwariat. Magiczne miejsce, pełne starych ksiąg, okazuje się siedzibą sekretnego Stowarzyszenia Lektorów: ludzi umiejących wpływać na innych poprzez... czytanie! 

Zbiór pasjonujących esejów, pełnych anegdot i zaskakujących informacji o książkach, których... nie można przeczytać. Chodzi bowiem o dzieła zaginione, ukradzione, zniszczone, zakazane, nigdy nienapisane. Ich historie związane są oczywiście z życiem ich twórców - m.in. Hemingwaya, Joyce'a, Flauberta, Goethego, Puszkina, Balzaka, Kafki. Co się stało z debiutancką powieścią Hemingwaya? Z jakich powodów rodzina lorda Byrona zniszczyła jego dzienniki? O czym chcieli napisać Tomasz Mann i Dostojewski?



Jest wiosna 1227 roku. Królowa Blanka Kastylijska zaginęła w tajemniczych okolicznościach. Na temat królestwa krążą dziwne słuchy, niektórzy mówią, że to sprawka Złego. Jedyną osobą zdolną rozwiązać zagadkę jest Ignacio z Toledo, wielki znawca świata i narodów dzięki licznym wojażom między Wschodem a Zachodem. W Kordobie, dokąd zostaje wezwany przez Ferdynanda III Kastylijskiego, Ignacio spotyka pewnego starca, który wspomina mu o poszukiwanej przez wszystkich księdze.




Kiedy księgarnia Malone’a w Kopenhadze zostaje puszczona z dymem, staje się jasne, że odpowiedzialni za porwanie nie cofną się przed niczym, byle tylko dotrzeć do zaginionych zbiorów Biblioteki Aleksandryjskiej. Jedynie Malone dysponuje wiedzą, która pozwoli im podjąć trop. Stawką w grze są starożytne dokumenty, których ujawnienie może doprowadzić nie tylko do diametralnej zmiany sytuacji na Bliskim Wschodzie, ale nawet wstrząsnąć posadami trzech wielkich religii monoteistycznych…




Cykl CMENTARZ ZAPOMNIANYCH KSIĄŻEK



” Cień wiatru” przenosi nas do Barcelony 1945 roku. Główny bohater Daniel Sempere zostaje wtajemniczony w istnienie Cmentarza Zapomnianych Książek — miejsca, o którym wiedzą tylko nieliczni. Dziesięciolatek musi wybrać książkę, którą uratuje przed zapomnieniem. Podczas poszukiwań, magiczna siła przyciąga go do „Cienia wiatru”, którego autorem jest tajemniczy i mało znany Julian Carax. Zafascynowany Daniel postanawia dowiedzieć się czegoś więcej na temat twórczości Caraxa, jak i samego autora. Niestety, nie spodziewa się, że czyha na niego wielkie niebezpieczeństwo.
 

 
 

 


Central Valley pięć kobiet i mężczyzna spotykają się, by rozmawiać o książkach Jane Austen. Trwa to pół roku, a w tym czasie małżeństwa przechodzą próby, rozkwitają romanse i rodzi się miłość. Zwolennicy Jane Austen odnajdą tu echa jej dzieł, wszyscy zaś mogą delektować się wizją, która ponad stuleciami łączy dwie autorki wyrafinowanej satyry społecznej. To książka, którą Austen mogłaby napisać, gdyby żyła w Kalifornii XXI wieku.

                                                  

i
Jest rok 1946. Juliet, młoda pisarka, objeżdża zniszczoną Anglię, promując swą książkę i szukając tematu do następnej. Przypadkiem dowiaduje się o małej wyspie Guernsey, na której istnieje dziwne Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek. Powołali je podczas wojny rolnicy i gospodynie, by uratować kilka osób przed aresztowaniem. Ale jak się ma literatura do placka z obierek? Zaciekawiona Juliet odwiedza Guernsey. Urzeczona przyrodą, ciszą a przede wszystkim serdecznością ludzi, postanawia osiąść na wyspie. Znajduje tu nie tylko kopalnię tematów, ale także miłość.






Książka opowiada historię pewnej grupy studentów i ich wykładowcy z elitarnej Akademii Welltona, mieszczącej się w stanie Vermont. W szkole panują ścisłe i konserwatywne zasady, oparte na dewizie "tradycja, honor, dyscyplina, doskonałość".Profesor John Keating , który zostaje zatrudniony w Akademii Welltona. postanawia wprowadzić kilka nowatorskich pomysłów w program nauczania, przygotowany dla wykładowców uczelni. Jego zadaniem staje się prowadzenie zajęć dotyczących poezji angielskiej. Stosuje niekonwencjonalne metody, nakazuje swoim słuchaczom pozbyć się używanych dotychczas podręczników, wykorzystywać natomiast indywidualne umiejętności poszukiwania ciekawych utworów poetyckich i podejmować własne próby ich interpretacji. Studenci początkowo są zdezorientowani, trudno jest im pogodzić się z nową sytuacją, jednak z czasem grupie coraz bardziej podobają się zajęcia Keatinga.


Ponadto


 


 

 



 



 







DLA DZIECI I MŁODZIEŻY :


 



 



  
 

 

 


 

                                                       DOBREJ LEKTURY...  
                            I NIEZAPOMNIANYCH WRAŻEŃ


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ZAPRASZAMY