Co roku nasza biblioteka z okazji Dnia Języka Ojczystego organizuje w SP 31 konkurs ortograficzny. Tym razem klasowymi MISTRZAMI ORTOGRAFII zostali:
KLASA II A
YEVHEN L.
KLASA II B.
KLASA III A
KLASA III B
ZNAJOMOŚĆ ZASAD ORTOGRAFII JEST WAŻNA...
- Znajomość ortografii wpływa na to, jak postrzegają Cię znajomi. Z nimi często komunikujesz się na różnego rodzaju czatach. O ile pisząc na telefonie możesz mieć włączoną autokorektę, o tyle na komputerze zwykle nie ma automatycznego poprawiania. Ewentualnie błędy zostają podkreślone, ale poprawianie co chwilę jakiegoś wyrazu może być kłopotliwe i czasochłonne. Z drugiej strony, Twój rozmówca widząc, ile błędów popełniasz może mieć nienajlepsze odczucia względem Ciebie. Jak widać, z pozoru niepotrzebna umiejętność jaką jest znajomość prawidłowej pisowni jest niezbędna w dorosłym życiu. Dotyczy to każdego, bez względu na plany zawodowe jakie snuje na przyszłość.
- ... każdy człowiek w dorosłym życiu spotka się z sytuacją, kiedy będzie na przykład musiał sporządzić pismo urzędowe bądź dokument. Wbrew pozorom takie sytuacje nie należą do rzadkości. Dziś bardzo dużo spraw realizowanych jest w formie pisemnej, bowiem szybką realizacje spraw zapewnia nam poczta elektroniczna. Jednak napisanie służbowego, czy urzędowego e-maila również wymaga znajomości zasad ortografii, zatem każdy dorosły człowiek powinien posiąść umiejętność prawidłowego posługiwania się zarówno językiem mówionym jak i pisanym.
www.dyktandaonline.pl
- Znajomość zasad pisowni ma ogromne znaczenie dla efektywnej komunikacji. Poprawna pisownia pozwala na precyzyjne przekazanie myśli i informacji, unikanie nieporozumień oraz budowanie profesjonalnego wizerunku. Znajomość pisowni wpływa również na odbiór naszych tekstów przez innych – błędy ortograficzne mogą sprawić, że czytelnik uzna nas za mniej kompetentnych lub niepoważnych. Dlatego warto zainwestować czas i wysiłek w naukę ortografii.
- Stosowanie się do reguł ortograficznych to wyraz szacunku dla czytelnika, czyli odbiorcy komunikatu. Pisząc tekst, z reguły chcemy, by ktoś go przeczytał. Powinniśmy więc napisać go w najbardziej zrozumiały z możliwych sposobów. A najlepszym sposobem nie jest taki, który zmusza odbiorcę do nadmiernego domyślania się, odgadywania, bawienia się kontekstem. Trzeba pisać, respektując zasady, którymi posługuje się odbiorca, a że większość z nas jednak uznaje zasady ortografii, to takich zasad należy się trzymać.
- Pisanie nieortograficzne spowodować może odrzucenie pisma urzędowego. W takich pismach ważna jest dokładność i precyzyjność. Trudno je sobie wyobrazić, gdybyśmy uznali, że od dzisiaj piszemy tak, jak nam się podoba.
www.jezykowedylematy.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz