27.02.1904 - 10.11.1983
Poeta, prozaik, dziennikarz, redaktor, tłumacz literatury włoskiej. Sympatyk Cracovii. Twórca monografii 40-lecia klubu.
- Urodził w 1904 w Krakowie jako Franciszek Kurek. Był najmłodszym z czworga rodzeństwa -miał jeszcze dwóch braci i siostrę. Imię Jalu było dziecięcym przezwiskiem pisarza, nadanym mu przypadkowo przez brata i tak już pozostało przez całe życie pisarza.
- Z Krakowem był związany przez dłuższy okres życia Zdobył edukację w liceum ogólnokształcącym, następnie kontynuował naukę w Uniwersytecie Jagiellońskim. Studiował filologię polską i romańską. Badania nad literaturą kontynuował w Uniwersytecie w Neapolu.
- Karierę zaczął jednak – tuż po maturze, w roku 1923 – od pisania recenzji filmowych. Do wczesnych lat powojennych zdążył opublikować ok. 500 najrozmaitszych tekstów o filmie
- Pierwszy wiersz, Bzy, publikuje w 1922 r. w piśmie „Nasz Przegląd”.
- Zyskał rozgłos powieściami Grypa szaleje w Naprawie (1934, Nagroda Młodych PAL 1935) i Woda wyżej (1935), w których dał przejmujący obraz nędzy wsi podkarpackich
- Był autorem wielu liryków, poematów, opowiadań i powieści. Przez długie lata pracował jako dziennikarz i redaktor, czego pozostałością są jego reportaże, felietony, eseje i artykuły. Autor licznych przekładów poezji włoskiej (m.in. Sonetów do Laury Franciszka Petrarki). Jako tłumacz z języka włoskiego przyczynił się do popularyzacji w Polsce dorobku włoskich futurystów.
- Kochał Tatry - poznawał je, wspinając się po nich jako taternik
Książka jest zbeletryzowaną opowieścią o Zakopanem od połowy XIX wieku, do początku wieku XX .Oprócz fikcji w powieści występują postacie autentyczne jak słynny przewodnik tatrzański Klimek Bachleda, proboszcz Józef Stolarczyk, doktor Tytus Chałubiński i Jan Krzeptowski - Sabała. Jalu Kurek przepiękne opisuje przyrodę tatrzańską, majestat dzikich wówczas i niedostępnych gór ,oraz rozwój Zakopanego.
„Wydaje mi się, a nawet jestem pewien, że Tatry są jedynym miejscem na kuli ziemskiej, gdzie mamy do czynienia z osobistą aktywną interwencją boską. Może więc na tym obszarze wyraża się w taki sposób młodość niedojrzała świata?”.
- Malował obrazy, zajmował się również teatrem i filmem, wędrował po górach (był taternikiem), uprawiał sport (kolarstwo, narciarstwo, skoki narciarskie)
- Słynął z niezwykłego poczucia humoru. W czasie promocji jednego ze swoich tomików, zachwalał go fraszką: „Każdy może sobie siurkać, ze swojego Jalu Kurka”.
- .Swoją rodzinę i karierę pisarską opisał w książce autobiograficznej Mój Kraków (1963), później poszerzanej.
- W Krakowie istnieje park Jalu Kurka w Dzielnicy I Stare Miasto, na Kleparzu przy ul. Szlak 71
- Pisarz zmarł 10.11.1983 r. w szpitalu w Rabce
''...życie nasze jest za krótkie, aby móc przeczytać wszystko, co dotąd napisano. Ale kaleką zaprawdę jest ten ,kto świadomie rezygnuje z tego co szczyty ludzkiej myśli wydały i zamknęły w księgach przez długi ciąg stuleci... "
Jalu Kurek, Jak karmić motyle?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz