Święto ustanowiono w 1977 roku w Moskwie. W tym dniu na całym świecie organizowane są wystawy, seminaria i spotkania. Od 1997 roku w majowy weekend poprzedzający Dzień Muzeów obchodzona jest „Europejska Noc Muzeów” (ang. The European Nights of Museums), w Polsce zwana Nocą Muzeów, pod patronatem Rady Europy.
Warto zajrzeć do tych - które mamy w okolicy
MUZEA W KATOWICACH
MUZEUM ŚLĄSKIE - UL. T.DOBROWOLSKIEGO 1
Do najcenniejszych zbiorów Muzeum Śląskiego należą kolekcje: malarstwa polskiego sprzed i po 1945 (w której znajdują się prace m.in. Józefa Chełmońskiego, Artura Grottgera, Tadeusza Makowskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego), sztuki nieprofesjonalnej, fotografii artystycznej i dokumentalnej, plakatu polskiego oraz bogate zbiory etnograficzne i z zakresu polskiej plastyki scenicznej.
W 2012 Muzeum Śląskie udostępniło pierwszą stałą trasę zwiedzania dla osób niewidomych i niedowidzących.
CENTRUM SCENOGRAFII POLSKIEJ
Oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach mieszczący się w budynku dawnego magazynu odzieży KWK Katowice przy ul. T. Dobrowolskiego 1 na terenie Nowego Muzeum Śląskiego. Dawniej mieścił się w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek przy placu Sejmu Śląskiego. . Jedyna w Polsce placówka zajmującą się gromadzeniem i ekspozycją eksponatów związanych ze scenografią teatralną. W Centrum urządzane są tylko czasowe wystawy tematyczne w dziedzinach powiązanych z teatrem i sztukami scenicznymi.
MUZEUM ARCHIDIECEZJALNE - UL.JORDANA 39
Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach – muzeum sztuki religijnej istniejące w Katowicach, gromadzi artefakty związane z historią kościoła katolickiego i mieszkańców Górnego Śląska.
Placówka została powołana do istnienia w 1975 decyzją ówczesnego biskupa katowickiego Herberta Bednorza
MUZEUM HISTORII KATOWIC-DZIAŁ ETNOLOGII MIASTA
NIKISZOWIEC - UL. RYMARSKA 4
Z inicjatywy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Giszowca, Nikiszowca i Janowa w 1996 powstała Galeria Magiel, zajmująca się zbieraniem wśród mieszkańców pamiątek i rzeczy, związanych m.in. ze wschodnimi dzielnicami Katowic, przemysłem i kulturą. Do obiektu przeniesiono Dział Etnologii Miasta MHK, funkcjonujący wcześniej (od 1999) w budynku głównym muzeum przy ul. ks. Józefa Szafranka 9 w centrum Katowi
Wystawy stałe:
- „Woda i mydło najlepsze bielidło. W pralni i maglu na Nikiszowcu” (kurator: Bożena Donnerstag) – wystawa prezentuje wyposażenie i wystrój dawnej pralni i magla, funkcjonującego na terenie robotniczego osiedla Nikiszowiec; wystawę otwarto 25 lutego 2013;
- „Wokół mistrzów Grupy Janowskiej” (kurator: Justyna Jarosz) – wystawa prezentuje dzieła twórców nieprofesjonalnych, należących do tzw.
- „U nos w doma na Nikiszu” (kurator: Bożena Donnerstag) – wystawa prezentuje wnętrze mieszkania robotniczego z oryginalnym wyposażeniem; ekspozycję rozlokowano w trzech salach, urządzonych jako kuchnia, I izba i II izba.
MUZEUM HISTORII GITARY - KATOWICE UL.KRZYWA 4
Muzeum prezentuje kolekcję instrumentów lutniowych z różnych stron świata. Na większości z nich można zagrać w towarzystwie dwóch fascynatów. Ekspozycję uzupełniają dźwięki, teksty, opowieści, historie, melodie. Zwiedzanie po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie.
HARCERSKIE MUZEUM ETNOGRAFICZNE BRYNÓW UL.NASYPOWA 16
Założone i prowadzone przez harcerzy z IV Szczepu Harcerskiego im. Obrońców Katowic w Katowicach Brynowie. Jest muzeum dostępnym dla wszystkich. Zwiedzać muzeum można grupą lub indywidualnie. Mieści się w budynku Szkoły Podstawowej nr 11 im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach.
MUZEUM HISTORII KATOWIC. BUDYNEK GŁÓWNY - KAMIENICA MIESZCZAŃSKA - UL. KS. J.SZAFRANKA 9
Budynek, będący obecnie siedzibą Muzeum Historii Katowic, wzniesiono w latach 1908-09 XX wieku i należał do luksusowych kamienic czynszowych Katowich. Przy wejściu do budynku znajduje się, odsłonięta 19 maja 2007 roku, naturalnej wielkości figura przedstawiająca postać Stanisława Ignacego Witkiewicza.
WYSTAWY STAŁE:
- W kamienicy mieszczańskiej. Codzienność i odświętność,
- W kamienicy mieszczańskiej. U sąsiadów na pokojach i w kuchni,
- Z dziejów Katowic
IZBA ŚLĄSKA -GAWLIKÓWKA - GISZOWIEC PLAC POD LIPAMI 3
W budynku mieści się galeria obrazów Ewalda Gawlika. Pozostałe pomieszczenia urządzone są na wzór tradycyjnej śląskiej izby: z zabytkowymi meblami, sprzętem domowym i przedmiotami codziennego użytku.
Muzeum udostępnione jest do zwiedzania w godz. 9.00-15.00 od poniedziałku do piątku.
MUZEUM ORGANÓW ŚLĄSKICH - UL. ZACISZE 3
Mieści się w podziemiach katowickiej Akademii Muzycznej. Muzeum powstało w roku 2004 i jest pierwszą tego rodzaju placówką na terenie Europy Środkowo-Wschodniej, a zarazem ewenementem na skalę światową.
Znajduje się w nim wiele cennych zabytków śląskiego budownictwa organowego, interesująca ikonografia, a także zbiór 26 fisharmonii m.in. unikatowa fisharmonia zbudowana dla Konserwatorium Śląskiego w Katowicach w 1929 r.
KATOWICKI SKŁAD NEONÓW - PLAC SEJMU ŚL. 2
Skład Neonów mieści się w Strefie Centralnej, klubokawiarni niedawno otwartej na pierwszym piętrze Centrum Kultury Katowice.
W zbiorach Katowickiego Składu Neonów znajduje się w tej chwili blisko 20 eksponatów. Wszystkie z Katowic i okolic, od właścicieli starych obiektów i instytucji. Najsłynniejszy napis KATOWICE pochodzi z nieistniejącego dworca PKP, najstarszy zaś – to blisko 40-letni neon z byłego bogucickiego kina Millenium.
MUZEUM NAJMNIEJSZYCH KSIĄŻEK ŚWIATA ZYGMUNTA SKOCNEGO - PIOTROWICE Ul. TRAKTORZYSTÓW 5
Wystawa stała poświęcona twórczości Zygmunta Szkocnego. Zgromadzone tam zbiory przedstawiają miniaturowe wersje wybitnych dzieł Literatury Polskiej. Wystawa funkcjonuje od 1970 roku w prywatnym domu, w którym żył i tworzył autor.
W zbiorach znajdziemy ok.100 książek, tworzonych od 1935 roku aż do śmierci autora (ostatnie dzieło pozostało niedokończone). Do artysty nieraz zgłaszały się chętni do zakupu kolekcji (m.in. Muzeum Narodowe w Chicago), Zygmunt Szkocny konsekwentnie jednak odmawiał sprzedaży, dzięki czemu zbiory pozostały na Śląsku i są nieodpłatnie udostępniane wszystkim chętnym.
Po śmierci artysty, jego syn kontynuuje bezpłatne udostępnianie zbiorów zwiedzającym. Wystawę można obejrzeć wcześniej rezerwując wejście.
INNE JESZCZE...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz