poniedziałek, 15 maja 2023

15.05. - DZIEŃ POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI

 




Dzień Polskiej Niezapominajki wymyślony został przez redaktora Polskiego Radia Andrzeja Zalewskiego w 2002 r. Święto ma na celu promowanie polskiej przyrody, przypominanie o jej ochronie,  ale także o pamiętaniu o ludziach, ważnych chwilach w życiu, o miejscach, w których byliśmy, o naszych małych Ojczyznach


"Jestem skromnym, małym kwiatkiem,
niebieściutkie kwiatki mam.
W mojej nazwie siła drzemie, co pamiętać każe Wam
o tych latach co minęły, ludziach kiedyś bliskich Wam,
o miłości i przyjaźni, o przyrodzie w której trwam.
Niech mój wygląd Was nie zmyli i nie myślcie,
że to bajka.
Ja pamiętam dziś o wszystkim -
jestem niezapominajka".

CIEKAWOSTKI:
  •  Niezapominajka,  z języka greckiego to „mysie uszko” (mys-mysz i us-uszko). W Polsce często nazywana jest niezabudką, żabim oczkiem,  lub trawą skorpiona, ze wzglądu na  kształt główki kwiatu przypominający ponoć ogon tego pajęczaka.
  • Najczęściej spotykamy niezapominajki w kolorze niebieskim z. żółtymi środkami, ale są również białe czy różowe, choć rzadziej występujące. Kwitną od maja do lipca
  •  Niezapominajki rosną w. stanie dzikim w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Australii i Afryce. Rodzaj obejmuje ok. 50 gatunków. 


  • W Polsce rośnie na łąkach, leśnych uroczyskach , bagnach, torfowiskach, nad brzegami strumieni, na obrzeżach lasów. U nas występuje 15 gatunków niezapominajek m. in. alpejska, leśna, błotna i piaskowa.

  • Ziele niezapominajki ma również wiele zastosowań w ziołolecznictwie. Jest stosowane w przypadku uporczywego kaszlu, zapalenia oskrzeli, gruźlicy, zapaleniu krtani i gardła oraz przy krwotokach z nosa. Kąpiel z dodatkiem ususzonych kwiatów niezapominajki wspomaga zdrowy sen i likwiduje bezsenność, a napar likwiduje skutki niedospania.



  • W XIV wieku ten niepozorny kwiatek został emblematem angielskiego króla Henryka IV, a od 1949 r. jest oficjalnym kwiatem stanu Alaska.
  • W sekretnym języku kwiatów niebieski kolor zarezerwowany jest dla wzniosłych uczuć i życzeń, które mogą spełnić się dopiero w przyszłości.
  • Bukieciki niezapominajek panny dawały kawalerom, którzy wybierali się w podróż lub rozpoczynali służbę w wojsku. W ten sposób te niepozorne, ale piękne kwiatki stały się symbolem pamięci i miłości, która pokona wszelkie przeszkody. 



  • Istnieje wiele legend o niezapominajce.
    1. Gdy Pan Bóg tworzył świat, każdej roślinie nadawał nazwę. Przypadkowo pominął drobny, niebieski kwiat. Ten zapytał wreszcie Stwórcę, dlaczego nie dał mu nazwy. Wtedy Pan Bóg odrzekł: – Od teraz będziesz nazywać się niezapominajka.
    2. Gdy pewien rycerz spotkał się z ukochaną, podbiegł dla niej nad rzekę zerwać śliczne, niebieskie kwiaty. Gdy je zrywał, noga mu się osunęła i wpadł
    do wody. Zdążył tylko krzyknąć do ukochanej: – Nie zapomnij o mnie!

  •  Niezapominajki pomagają uwolnić umysł od czarnych myśli, leków, poczucia winy. Łagodzą niepokój i ból głęboko tkwiący w podświadomości. Pozwalają odzyskać szacunek do siebie i współczucie dla innych. Esencje kwiatowe pomagają poradzić sobie z żalem po stracie, zachowując wspomnienia.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz