Tradycja przystrajania bożonarodzeniowego drzewka jest pogańska – dopiero później przejął ją kościół katolicki. Tradycja ozdabiania choinek narodziła się w Niemczech w okolicy XVI wieku, gdzie wówczas dominował protestantyzm. Właśnie w Niemczech wstawiano pierwsze iglaste drzewka do domów, a następnie dekorowano
Na początku na świątecznym drzewku wieszano jabłka, orzechy, pierniczki oraz ozdoby wykonane z papieru, kolorowe wydmuszki i słomkiorzechy - symbol dobrobytu
jabłka - miały dać zdrowie
łańcuch papierowy - był symbolem rodzinnych więzi
Pomysł szklanych bombek zrodził się z biedy.Co zrobić, gdy nie ma się pieniędzy na ciastka, jabłka i orzechy? - Wymyślić coś w zamian.
Na taki pomysł wpadł Hans Greiner w 1840 roku -pracownik huty szkła w miejscowości Lauscha w Niemczech. Szklane kule, puste w środku zawisły na jego choince. Greiner uznał, że ozdoby wyszły mu naprawdę ciekawie, wobec czego zaczął ich robić coraz więcej. Właśnie tak rozpoczęła się masowa produkcja bombek. Ludzie się w nich zakochali! Swoim innowacyjnym pomysłem Hans Greiner uratował hutę przed bankructwem, gdyż ta z czasem zaczęła zarabiać olbrzymie pieniądze ze sprzedaży bombek. W przeciągu kolejnych stu lat od dnia, gdy Greiner wydmuchał pierwszą bombkę, na świecie otworzyło się mnóstwo zakładów rzemieślniczych, w których wytwarzano podobne ozdoby choinkowe.
POLSKA
W 1948 roku Jan Fogiel założył w Warszawie pierwszą fabrykę bombek. Po nim interes przejął syn Jerzy a potem wnuk Paweł.
Bogatą historię ma fabryka w Miliczu ( Dolny Śląsk), która działała nieprzerwanie od 1958 roku do 2008 i każdego roku produkowała ok. milion bombek.
Dzisiaj w jej budynkach znajduje się muzeum - czynne przez cały rok.
Najcenniejsze bombki to te, które pamiętają nasze dzieciństwo, albo jeszcze starsze. Jeśli jednak się podniszczyły dajcie im drugie życie.
- sprey albo lakier do paznokci - i gotowe
- włóczka, wstążki papier pakowy, wzorzysta tkanina i klej na gorąco
- brokat i cekiny i klej
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz