sobota, 11 marca 2023

HORST ECKERT (JANOSCH) - 92 ROCZNICA URODZIN

 

                                                               

                                                                 11.03.1931 


Autor przeszło trzystu ilustrowanych przez siebie książeczek dla dzieci, tłumaczonych na 40 języków, sprzedanych na całym świecie.

Mówi o sobie, że nie jest ani Niemcem, ani Polakiem, a już na pewno nie Górnoślązakiem. – Jestem tym, w zależności od tego, gdzie jestem.

  • Urodził się w Zabrzu ( dzielnica Zaborze) w biednej robotniczej rodzinie  urodził się 11 marca 1931 roku w Hindenburgu na Górnym Śląsku - syn Johanna Valentina Eckerta i jego żony Hildegardy z domu Godny
  • W domu bije go nie tylko ojciec. Także matka, która wygląda coraz posępniej, bo straciła wszystkie zęby. Jest coraz bardziej rozdrażniona i bije tak długo, aż syn traci przytomność. Janosch zdradza później, że nienawidził matki jak największego swego nieszczęścia.
Kiedy Janosch był mały, jego ojciec Johann Eckert często wracał do domu pijany. Rzuca się do mieszkania, wykrzywia twarz i krzyczy: "Pobiję was wszystkich na śmierć". Bije swoją żonę Hildegardę i syna skórzanym batem. Rodzina jest biedna - często do jedzenia jest tylko kapusta. W latach trzydziestych mieszka w małym mieszkaniu na Górnym Śląsku. Zapach tytoniu unosi się w powietrzu, ponieważ ojciec mocno pali.
                                                                                                                                    www.spiegel.de


 Nie pojawił się na pogrzebie rodziców. Zapytany w "My No Man's Land", jak się czuł po wiadomości o śmierci matki, odpowiada: "Przykro mi, że była taką złą osobą i musiała żyć".
                                  www.tolle.pl



                                                          
                                                                janosch-gesellschaft.de/de/leben/biografie/



                                                                           
   Janosch - w wieku 6 lat



  • W wieku lat 13 porzucił j szkołę, by podjąć pracę w kuźni i uczyć się zawodu ślusarza
  • W 1946 roku rodzina uciekła najpierw do Oldenburga.( Dolna Saksonia.potem przenoszą się do Krefeld w Nadrenii Północnej-Westfalii. . 
Podczas podróży bydlęcym wagonem miał zachorować na tyfus, a ojciec miał próbować leczyć go bimbrem, co "ledwo przeżył")

  • Koszmary dzieciństwa przez długie lata leczył alkoholem. 
  • W wieku 19 lat, chodził do szkoły włókienniczej w Krefeld.
  •  Dostał  się do Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Zaledwie dwa semestry później poradzono mu, aby opuścił akademię "z powodu braku talentu".

  • Od 1956 roku regularnie rysował dla "Die Zeit" i "Süddeutsche Zeitung".
  •  Opublikował swoją pierwszą książkę "Die Geschichte von Valek dem Pferd" (Historia konia Valka) w 1960 roku. Praca i kolejne książki nie odniosły wielkiego  sukcesu

  •  Na świecie jego imię rozsławiła literatura dziecięca. Jego opowiadania o dwóch wielkich przyjaciołach, Misiu i Tygrysku, przyniosły mu ogromną popularność. Podobno napisał ich aż 160 (według niektórych źródeł 120). W Polsce zostało opublikowane kilka z nich. Ach, jak cudowna jest Panama” jest pierwszym opowiadaniem



Janosch jest autorem ponad 300 książek dla dziecI przetłumaczonych na 40 języków świata


KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH:
  • W 1970 wydał książkę “Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny” (Cholonek oder Der liebe Gott aus Lehm), wzruszającą historię, opowiadającą o losach mieszkańców Górnego Śląska od lat 30. do 50. XX w. Powieść została przeniesiona na deski Teatru Korez w Katowicach.

      



                    można ją czytać jako swego rodzaju kontynuację książki
                                    " Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny"

                              F. 3,8,10,11,18,19,21,23,28,30,32





                                                                 F. 1,7,25,30

                                                       
  • Swój pseudonim literacki zawdzięcza ponoć błędowi niemieckiego drukarza. Nie dementowana przez autora anegdota głosi, że podczas wydawania pierwszego dzieła, publikowanego pod pseudonimem Janusz, niemiecki zecer dokonał korekty na Janosch. Podczas ostatniej wizyty na Śląsku poprosił, by używać polskiej wersji


BIOGRAFIA:



                       dostępna  na fili MBP : 1,7,8,9,11,12,1314,16,19,2021,23,33,36


AUTORKA O JANOSCHU:

 Jest bardzo pozytywnym, optymistycznym człowiekiem. Ostatnio pytałam go, czy szklanka jest dla niego do połowy pełna czy do połowy pusta? Odpowiedział mi, że zawsze „halb halb” (pół na pół). Jest to niezwykle empatyczny pisarz. Kocha zwierzęta. Bardzo kocha dzieci. Lubi kuchnię. Kocha życie, słońce i ciepło. Dlatego uciekł na Teneryfę w poszukiwaniu tego, co mu nie było dane w dzieciństwie ...
                                                                                                                                                 www.dw.com/pL

Janosch jest ascetą. Nie potrzebuje wiele do życia. Miałam okazję obserwować, jak on żyje: skromne ubranie, hamak – wszechobecny, bo hamaki wiszą wszędzie. On też śpi w hamaku...
                               www.dw.com/pL                                                                                                                                          

      FILMOWA BIOGRAFIA „ MÓJ NIEMANDSLAND  ”  
              WOJCIECHA KRÓLIKOWSKIEGO

 




  • Od 2005 lokalny oddział redakcji “Gazety Wyborczej” przyznaje Ślązakom rozsławiającym swój region nagrodę nazwaną "Cegłą Janoscha". Są to autentyczne cegły ze ściany rodzinnego domu autora, wydobyte przed rozbiórką budynku.

         

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz