- Joseph Conrad, właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski, herbu Nałęcz
- urodził się 3 grudnia 1857 w Berdyczowie
- zmarł 3 sierpnia 11924 w Bishopsbourne
- angielski pisarz i publicysta polskiego pochodzenia
- wyjechał w 1874 do Francji i zaciągnął się na statek jako prosty marynarz
- w 1894 osiadł w Anglii i poświęcił się pracy pisarskiej
- w 1895 wydał pierwszą powieść Szaleństwo Almayera
- w swojej twórczości łączył w sobie nurt romantyzmu z pozytywizmem, symbolizmu z impresjonizmem
- większość przekładów na język polski, autoryzowanych przez Korzeniowskiego, jest dziełem kuzynki pisarza Anieli Zagórskiej
- najbardziej znany jest z takich dzieł jak: Lord Jim i Jądro ciemności
Książki o Josephie Conradzie
Joseph Conrad i narodziny globalnego świata łączy w sobie historię, biografię i relację z podróży. Maya Jasanoff, jedna z najlepiej zapowiadających się historyczek młodego pokolenia, podąża śladami Conrada i historii z jego czterech największych dzieł: Tajnego agenta, Lorda Jima, Jądra ciemności i Nostromo. W wizjonerskim stylu zgłębia życie i czasy Conrada, ukazując dwie burzliwe epoki globalizacji – współczesną i tę z przełomu XIX i XX wieku.
Joseph Conrad urodził się w Berdyczowie, w zaborze rosyjskim, w 1857 roku jako Józef Teodor Konrad Korzeniowski. W wieku szesnastu lat porzucił majątek opiekuna prawnego Tadeusza Bobrowskiego, by zostać marynarzem. W ciągu dwudziestu lat opłynął wszystkie morza świata, po czym zamieszkał na stałe w Anglii i chwycił za pióro. Obserwował wzbierający, nastawiony na rywalizację „nowy imperializm”, który panoszył się w niemal każdym zamieszkanym zakątku naszego globu. Przyglądał się również z bliska miejscom położonym "o trzysta mil od wszelkich poczt i telegrafów". Widział hipokryzję, stojącą za najważniejszymi ideałami Zachodu.
W tej wykraczającej poza ramy gatunkowe, porywającej intelektualnie i głęboko ludzkiej publikacji, wyruszamy z autorką w podróż do mrocznego jądra Conradowskiego świata – a stamtąd prosto do naszego własnego jądra ciemności.
Dlaczego jego nazwisko jest ciągle obecne w prasie, a twórczość odchodzi w niepamięć? To kolejny aspekt obecności (lub raczej nieobecności) Conrada – spadek czytelnictwa jego utworów. Badacze utyskują na brak zainteresowania polskich czytelników prozą Conrada – w przeciwieństwie do Francji czy Japonii, gdzie Conrad jest obecny czytelniczo. Paradoksalnie Conrad jest ciągle postrzegany jako mistrz dla współczesnych pisarzy, takich jak np. Orhan Pamuk, Arturo Pérez-Reverte czy John Maxwell Coetzee. Niniejszy tom szkiców próbuje odpowiedzieć nie tylko na te i inne pytania, ale również stara się w przystępny i ciekawy sposób przybliżyć twórczość Josepha Conrada-Korzeniowskiego współczesnemu czytelnikowi.
Joseph Conrad-Korzeniowski był postacią niezwykłą: Polak, który został znakomitym pisarzem angielskim, chociaż język angielski poznał dopiero jako człowiek dorosły; zawodowy oficer marynarki, który nagle zrezygnował ze służby na morzu i został literatem; szlachcic z Ukrainy, który wszedł do grona najwybitniejszych pisarzy tradycyjnie mieszczańskiej literatury. "Życie Conrada-Korzeniowskiego"-to biografia, która zainteresuje nie tylko specjalistów, ale wszystkich miłośników autora "Lorda Jima" oraz tych, których pasjonują złożone związki między życiem a twórczością pisarzy.
Autor, historyk literatury, zbierał materiały do tej książki, penetrując archiwa amerykańskie, angielskie, francuskie, polskie i radzieckie. Wykorzystał także wiele nie ogłoszonych dotąd listów Conrada.
Nigdy dotąd w publikacjach o Conradzie nie przedstawiono tak dokładnie życiorysu Korzeniowskiego, jego rodziny, przyjaciół, warunków, w jakich pisał, okoliczności, w jakich podejmował ważne decyzje życiowe, a także kształtowania się poglądów filozoficznych, moralnych i politycznych pisarza, który zawarł w swych książkach tyle piękna i tyle mądrości.
Inne książki o J. Conradzie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz