wtorek, 20 grudnia 2022

20 GRUDNIA - 95 ROCZNICA URODZIN LONGINA JANA OKONIA.

  • Pisarz i poeta
  • urodził się 20 grudnia w Świerszczowie
  •  zmarł 3 kwietnia 2020 r w Chełmie
  • absolwent pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego
  • w 1943 r. debiutował literacko zamieszczając wiersze na łamach prasy podziemnej
  • w latach 1949-1982 był nauczycielem
  • od 1966 roku dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Chełmie
  • w 1987 r. przeprowadził się do Lublina
  • był członkiem-założycielem grupy Pryzmaty, okresowo pełnił funkcję jej kierownika
  • z książek najbardziej znana jest seria Jego powieści młodzieżowych o indiańskim wodzu Tecumsehu
  • 16 czerwca 2007 r. otrzymał honorowy tytuł Chełmianina Roku 2006



Tecumseh to doskonała powieść przygodowa dla młodzieży i jedna z najbardziej znanych książek Longina Jana Okonia.

Tecumseh stanowi część tzw. Trylogii indiańskiej, a jej głównym bohaterem jest Ryszard Kos – polski emigrant, były kościuszkowiec, prześladowany przez carat, emigruje do Ameryki i tam wiedzie nowe życie za oceanem, tęskniąc za ojczyzną. Tam też spotyka się z okrucieństwem, jakie europejscy przybysze wyrządzają Indianom i przenosi swoje ideały wolności i sprawiedliwości na grunt amerykański. Ryszard Kos nie zgadza się na taką niesprawiedliwość i staje po stronie czerwonoskórych. Zaprzyjaźnia się z wodzem Szawanezów – Tecumsehem, który pragnie zjednoczyć wszystkie plemiona indiańskie i powołać Związek Oporu, którego nadrzędnym celem ma być walka Indian o swoje prawa.



"Śladami Tecumseha" Longina Jana Okonia - to powieść zamykająca historyczno-przygodową trylogię indiańską, osnutą na tle wojny amerykańsko-brytyjskiej w latach 1812-1815, zbrojnego zrywu Indian i powstaniu murzyńskich niewolników na Południu Stanów Zjednoczonych (1815-1819).

Treścią książki są dalsze dzieje Ryszarda Kosa - Polaka, który stanął po stronie Kriksów i z Menewą - idąc za wskazaniami Tecumseha - podjął wojnę w obronie indiańskich terytoriów, zagrożonych przez białych najeźdźców. 

Egzotyczne zwyczaje Indian, bitwy, pościgi i porwania, wplecione w epizody wojny, tworzą barwną i frapującą fabułę, która zainteresuje nie tylko młodego Czytelnika, ale każdego, kto po tę książkę sięgnie.

Inne książki autora.




Akcja powieści toczy się w Peru w latach 1780-1798 i przedstawia zbrojne powstanie Inków przeciw hiszpańskim konkwistadorom. Indianami dowodzi Inka Tupac Amaru II (Jose Gabriel Condorcanqui). Przez karty utworu przewija się cała plejada autentycznych bohaterów Indian i Hiszpanów, Kreolów i Murzynów, a także Sebastiano Berzewiczy, związany inkaską legendą z Nidzicą.




Książka ilustruje dzieje Chełma i okolic - od czasów najdawniejszych, wychodząc poza region, dotyka wielu miejscowości 
Lubelszczyzny i kraju.



Zbiór 10 opowiadań historycznych z północnej części ziemi lubelskiej. Autor przedstawił w nich w sposób zbeletryzowany kilka ważnych momentów z przeszłości Lubelszczyzny od czasów najdawniejszych aż po rok 1944.



Zbiór opowiadań.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TYDZIEŃ BIBLIOTEK.