czwartek, 29 września 2022

140 ROCZNICA URODZIN JANINY PORAZIŃSKIEJ.

Janina Porazińska to jedna z czterech dam literatury dla dzieci
 obok Ewy Szelburg-Zarębiny, Marii Kownackiej i Hanny Januszewskiej.



  • urodziła się 29 września 1882 roku w Lublinie
  • zmarła 2 listopada 1971 roku w Warszawie
  • redaktorka, tłumaczka literatury skandynawskiej i literatury szwedzkojęzycznej.
  • swoją twórczość szczególnie poświęciła literaturze dziecięcej.

Najbardziej znane książki Janiny Poraźińskiej


Czarny Nosek to bardzo ciekawski miś należący do małej Małgosi, który uwielbia wyprawy ze swoją panią i zawsze cieszy się z możliwości dowiedzenia się czegoś nowego o świecie. Przeżywa rozmaite przygody, jedne zabawne, inne niebezpieczne, na szczęście ze wszystkich wychodzi cało. Podczas pewnej wyprawy nawet gubi się Małgosi i trafia aż w Tatry, do wiejskiej chatki, gdzie opiekuje się nim inna dziewczynka, Julcia. Wraz z nią Czarny Nosek poznaje życie górali, zupełnie inny świat, o którego istnieniu nie miał pojęcia, gdy mieszkał jeszcze w wielkim mieście... Przeczytajcie tę książkę i wy, a dowiecie się, co ciekawego spotkało Czarnego Noska!



Jest to baśń o biednym szewczyku o dobrym sercu, który musi wykonać trzy trudne zadania, aby uwolnić pannę zamkniętą na wieży przez złą czarownicę. Pomagają mu w tym zaprzyjaźnione zwierzęta: mrówki, pszczoły, kaczki, którym wcześniej pomógł wydostać się z tarapatów.

Inne książki Janiny Poraźińskiej



Powieści dla młodzieży:

Powieść jest fabularyzowaną biografią Jana Kochanowskiego - polskiego poety epoki renesansu.
W powieści autorka odtwarza życie poety od czasów wzrastania w domu rodzinnym, poprzez studia w Krakowie i Padwie, lata służby w charakterze dworzanina, wreszcie okres gospodarowania w rodzinnym Czarnolesie. Autorka, często odwołuje się do historycznych dokumentów z epoki, a także cytuje fragmenty utworów poety, w kontekście opisywanych wydarzeń.



                                                         Pełna ciepła i humoru opowieść o dziecięcych latach pisarki. Zbiór opowiadań chronologicznych na tyle, na ile chronologicznie układamy nasze wspomnienia z dzieciństwa.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz