czwartek, 14 lipca 2022

ŚLADAMI KSIĄŻEK

 

EDYTA  ŚWIĘTEK






 

TRYLOGIA
 
Akcja książki  rozpoczyna się w 1845 roku, w Niepołomnicach i jego okolicach pod zaborem austriackim.
  To 20 lat historii dwóch rodzin Parnickich i Trzosów, których losy są ze sobą związane. Miłość, zdrada, zazdrość, nienawiść, tajemnice, choroby, głód, nędza, jarzmo niewoli, zrywy niepodległościowe i różne oblicza zniewolenia.
Powieść zawiera wiele odniesień do sztuki, literatury, kultury. Autorka wprowadziła do tekstu język, którym kiedyś mówiono - co sprawia według czytelników, ze opisana historia wydaje się być prawdziwa...
         

 NIEPOŁOMICE


Niepołomice leżą w południowej Polsce, w środkowej części województwa małopolskiego i w północnej części powiatu wielickiego.



  • Kiedyś -  miejscowość wypoczynkowa królów i ich rejon łowiecki. 
  • O historycznej przeszłości miasta mówią stare kroniki Jana Długosza, Marcina Bielskiego i Bartosza Paprockiego, zapiski archiwalne, rachunki dworu królewskiego, dowody wizytacji krakowskich biskupów oraz historyczne zabytki – zamek królewski i kościół.





Zamek Królewski

Tutaj przebywali królowie i książęta z dynastii Piastów, Jagiellonów i elekcyjni władcy Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Rezydencję królewską zwano „drugim Wawelem”. XIV-wieczny zamek królewski  został zbudowany przez Kazimierza WielkiegoPrzypuszcza się, że zamek stał już w 1349, ponieważ Kazimierz Wielki wydał wówczas datowany z Niepołomic i podpisany przez kilku świadków dokument państwowy.







Kościół pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników


Jedna z hipotez jako powód jego fundacji wskazuje chęć odkupienia przez władcę win za uwięzienie i utopienie w Wiśle w 1349 roku wikarego Marcina Baryczki, wysłanego przez biskupa Bodzantę w celu doręczenia pozwu o groźbie klątwy, która groziła królowi za rozwiązłe życie i pobieranie dziesięcin z biskupich dzierżaw.




obok zamku znajdują się Ogrody Królowej Bony. To małe labirynty z żywopłotu, które są dodatkowo ułożone we wzory geometryczne. Przy wejściu do ogrodów zobaczycie też pomnik Kazimierza Wielkiego i małego chłopczyka. Ten pomnik swojemu królowi postawili mieszkańcy, jako podziękowanie za zbudowanie w Niepołomicach zamku i kościoła.



Kirkut (cmentarz żydowski), pochodzący z drugiej połowy XIX wieku. W jego granicach znajduje się ponad 100 nagrobków




POCZTÓWKA Z NIEPOŁOMIC







PUSZCZA NIEPOŁOMICKA

Puszcza Niepołomicka - kompleks leśny zajmujący 11 tys. ha, na tym terenie znajduje się dodatkowo kilka rezerwatów przyrody. Nazwa puszczy związana jest ze słowem „niepołomny”, czyli trudny do zagospodarowania, niedostępny.


Pierwsze, historyczne wzmianki o Puszczy Niepołomickiej pochodzą z XIII wieku. W tamtych czasach była własnością polskich królów, którzy ze względu na bliskość Krakowa często urządzali na jej terenach polowania. Na własność skarbu państwa przeszła dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.


Puszcza Niepołomicka jest idealnym miejscem do uprawiania wszelkich rodzajów aktywności fizycznej.
 
szlaki turystyczne piesze
szlaki rowerowe
trasa do jazdy konnej
ścieżka edukacyjna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ZAPRASZAMY.