środa, 20 lipca 2022

20 LIPCA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ SZACHÓW.

Międzynarodowy Dzień Szachów obchodzony jest od 1966 roku. 
Inicjatywa powstania tego święta została podjęta przez Międzynarodową Federację Szachową. Święto jest obchodzone w 178 krajach.






Pionki występujące w szachach to:




Król.
Najwyższa figura, schwytanie króla to szach mat lub mat. Strata króla to przegrana partia. 




Hetman zwany damą lub królową.
To najsilniejsza figura na szachownicy, w dawnej Persji i Indiach był on nazywany wezyrem.



Wieża.




Goniec.



Skoczek.





Pionki.



Ułożenie figur.



Kilka faktów o szachach:
  • szachy to jedna z najstarszych i bardzo popularnych gier
  • to nie tylko gra planszowa ale także sport
  • miejscem narodzin szachów ą Indie, potem dotarły do Persji
  • słowo szach mat ma pochodzenie perskie najczęściej tłumaczone jako król jest martwy, król jest zabity, król jest bezradny 
  • w 1125 roku wynaleziono składaną szachownicę
  • w Polsce o szachach możemy przeczytać już w kronikach Jana z Czarnkowa, a Jan Kochanowski nawet stworzył poemat Szachy
  • na początku gra w szachy nie miała ograniczeń czasowych
  • pierwszy międzynarodowy, znaczący turniej szachowy odbył się w 1851 roku w Londynie, jego zwycięzcą został Adolf Anderssen
  • pierwszą olimpiadę szachową rozegrano w 1924 roku w Paryżu
  • pierwszy program komuterowy powstał w 1956 roku, jego współautorem był Polak Stefan Ulam
  • lekarze zalecają grę, aby zapobiec chorobie Alzheimera, gdyż podczas gry aktywowane są obie półkule mózgu, przyczynia się to do rozwoju kreatywności, uważności, koncentracji, myślenia strategicznego, a nawet umiejętności czytania
  • partię szachów można wygrać wykonując zaledwie 2 ruchy, przeciwnik musi jednak popełnić zasadnicze błędy na początku rozgrywki i w rezultacie odsłonić króla przed hetmanem - jest to tzw. mat szkolny
  • partia szachowa może składać się teoretycznie z 5949 ruchów, najdłuższą jednak udokumentowaną rozgrywką jest składająca się z 269 posunięć partia rozegrana w 1989 r. przez Ivana Nikolica i Gorana Arsovica


Powieści, w których szachy odgrywają ważną rolę.



W wieku ośmiu lat Beth Harmon trafia do sierocińca. Tam wkrótce odkrywa swoje dwie największe miłości: grę w szachy i środki odurzające. Szachów uczy się w piwnicy, pod okiem gburowatego woźnego, który szybko poznaje się na jej niezwykłym talencie. Małe zielone pigułki są podawane jej i innym maluchom, żeby w domu dziecka łatwiej było utrzymać spokój.
Obie obsesje będą towarzyszyć Beth, kiedy opuści dom dziecka, przeniesie się do rodziny adopcyjnej i spróbuje zbudować dla siebie nowe życie. Wspinając się na szczyty amerykańskich, a potem światowych rankingów szachowych, będzie się równocześnie mierzyć z własnym pragnieniem samozniszczenia.
Gambit królowej to przepiękna książka o samotności i przyjaźni, rywalizacji i współpracy, zagubieniu i poszukiwaniu sensu życia.





Rok 1966. Jerzy Ostrowski, konstruktor samochodów i mistrz szachowy, zostaje uprowadzony przez tajniaków. Jest przekonany, że czeka go egzekucja z zemsty za brata, ułana AK, który naraził się nowym władzom Polski.
Rok 1943. Ludwik Kalkstein, gwiazda podziemnego wywiadu, zmienia front i doprowadza do aresztowania dowódcy AK. Wanda Kuryło, jeszcze niedawno współpracownica Kalksteina, rozpoczyna misję, która może odmienić powojenne losy Polski i Europy. W tym czasie w Oświęcimiu umiera jedyny człowiek, który może jej pomóc.
Co łączy losy mistrza szachowego, zdrajcy i dziewczyny o niezwykłej urodzie, która po wojnie stanie się agentką MI6, a potem amerykańskiego kontrwywiadu? Gdzie ukryty jest bezcenny skarb, do którego chcą dotrzeć za wszelką cenę szpiedzy Hitlera, Stalina, Churchilla i Roosevelta? Czy Wandzie uda się poznać tajemnicę człowieka, którego kochała? Czy powiedzie się jej zemsta?
Maciej Siembieda, czerpiąc z prawdziwej historii i opisując prawdziwych bohaterów, stworzył mistrzowski thriller trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej sceny.




Łużyn jako młody chłopiec był nieatrakcyjny, roztargniony, wycofany i ponury. Rodzice go nie rozumieją, a rówieśnicy wyśmiewają. Dlatego przed problemami codzienności ucieka w świat szachów. Ma ogromny talent i szybko staje się arcymistrzem, ale za jaką cenę?! W obsesyjnym umyśle Łużyna gra w szachy stopniowo wypiera świat rzeczywisty, który zaczyna się rozpadać podczas kluczowej rozgrywki o mistrzostwo. Wymyślona przez niego linia obrony szachowej więdnie pod nieoczekiwaną i nieprzewidywalną linią ataku przeciwnika.





Nowy Jork, 1972 Catherine Velis, specjalistka od komputerów, zatrudniona przez jedną z wielkich firm wyjeżdża służbowo do Afryki. Znajomy antykwariusz prosi ją o przywiezienie figur z bardzo starego kompletu szachowego, które są ponoć ukryte w Algierii...
Francja, 1790 Mireille i jej kuzynka Valentine odbywają nowicjat w opactwie Montglane, gdzie ukryte są szachy, które należały ongiś do Karola Wielkiego. Osoba, która zgromadzi te figury, przejmie władzę nad światem...
W tym fascynującym dziele Neville z odrobiną szaleństwa dawnych alchemików połączyła powieść współczesną, historyczną, thriller, całość zaś okrasiła szczyptą średniowiecznych tajemnic.
Oba intrygujące wątki splatają się ze sobą po mistrzowsku, co sprawia, że od kart tej książki nie można się wprost oderwać. Idealna lektura nie tylko dla wielbicieli Dana Browna.



Ktoś popełnił morderstwo w 1472 roku. Klucz do zagadki tkwi wśród figur przedstawionych na flamandzkim obrazie Partia szachów mistrza Pietera van Huys. Ktoś popełnił morderstwo w 1991 roku. Kluczem do zagadki jest ta sama partia szachów, którą tajemniczy zabójca rozgrywa dalej pięćset lat później.
Obydwie zagadki chce rozwiązać Julia, młoda konserwatorka sztuki - tym bardziej że giną osoby w jej otoczeniu. Musi je rozwiązać, jeśli sama chce przeżyć. Szachownica flamandzka to wspaniała przygoda z pogranicza sztuki, szachów i mrocznej opowieści detektywistycznej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz