wtorek, 10 maja 2022

ZNANI BIBLIOTEKARZE

Z okazji Tygodnia Bibliotek 8 - 15 maja przedstawiamy znane osoby, które przez jakiś czas albo na zawsze związane były z biblioteką





Giacomo (Jacques) Girolamo Casanova, kawaler de Seingalt

Europejski awanturnik, podróżnik i literat. Pamiętnikami (Historia mojego życia), barwnie opisującymi życie w osiemnastowiecznych stolicach europejskich, zyskał sobie pamięć, a zawartym tam licznym opisom miłosnych podbojów zawdzięcza to, że jego nazwisko stało się w wielu językach synonimem uwodziciela.
Pełnił m. in. funkcję sekretarza weneckiego ambasadora Sebastiano Foscariniego w Wiedniu, a po jego śmierci w 1785 r. zatrudnił się jako bibliotekarz na zamku Dux, należącym do hrabiego Karola von Waldsteina. Opiekował się tam księgozbiorem. W tym czasie powstały jego słynn
e pamiętniki.

                             

                                        Gottfried Wilhelm

Niemiecki niemiecki polihistor: prawnik, dyplomata, historyk[ i bibliotekarz, zajmujący się też filozofią, matematyką, fizyką teoretyczną i inżynierią mechaniczną; doktor prawa i filozofii, przez większość kariery zatrudniony na dworze Księstwa Hanoweru.
Wieloletni bibliotekarz księcia Hanweru opracował wciąż powszechnie stosowany w bibliotekach uniwersyteckich na całym świecie system katalogowy, zwany dzisiaj klasycznym, numerycznym systemem katalogów rzeczowych.



 Grimm Wilhelm      Grimm Jacob    

                                                             
 
Obaj bracia byli absolwentami prawa, obaj podjęli później pracę w bibliotece w Kassel, w efekcie czego obaj zostali wykładowcami uniwersytetu w Getyndze. Następnie jako członkowie Akademii Nauk w Berlinie zostali twórcami filologii germańskiej, czyli nauki o języku niemieckim i literaturze. Działali także będąc członami Akademii Nauk w Berlinie.
Jakub - pracował w bibliotece króla Wesfalii
Wilhelm - bibliotekarz w w Kassel


Anatole France

poeta, powieściopisarz i krytyk francuski, bibliofil i historyk. Laureat Literackiej Nagrody Nobla (1921). W 1866 otrzymał posadę bibliotekarza w Senacie, gdzie od 1876 zajmował się tworzeniem katalogu systematycznego.


                                      Johann Wolfgang von Goethe

najwybitniejszy niemiecki poeta okresu romantyzmu i jeden z najbardziej znaczących w skali światowej, dramaturg, prozaik, uczony, polityk. Od 1797 był bibliotekarzem w Bibliotece Księżnej Anny Amalii w Weimarze.



Jorge Luis Borgès
argentyński pisarz, poeta i eseista, jedna z najbardziej charakterystycznych postaci literatury XX wieku. W 1938 r. otrzymał posadę w Bibliotece Miejskiej w Buenos Aires, skąd został usunięty w 1946 r. za antyrządowe poglądy. Po obaleniu Juana Peróna, w 1955 r. został dyrektorem Biblioteki Narodowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ZAPRASZAMY