czwartek, 12 maja 2022

LUCYNA KRZEMIENIECKA



11.05.1907 - 22.09.1955




Właśc. Wiera Zeidenberg. Polska pisarka i poetka żydowskiego pochodzenia. Pisała powiastki, bajeczki, obrazki sceniczne, opowieści baśniowo - fantastyczne.






  • Córka warszawskich dentystów Michała Zeidenberga i Balbiny z domu Harkavi.
  • Studiowała polonistykę i romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim, Debiutowała na łamach pisma Głos Prawdy, w 1926 roku.
  • Należała do grupy poetyckiej Kwadryga. Publikowała w „Bluszczu”, „Głosie Literackim”, „Głosie Prawdy”.W 1927 roku przeszła na katolicyzm, przyjmując imię chrzestne Lucyna oraz wyszła za mąż za lewicowego poetę Andrzeja Wolicę (rozwiodła się z nim w 1929 roku)
  • W 1928r podjęła współpracę z pismami dziecięcymi i kobiecymi.
  • W okresie stalinowskim pisała również socrealistyczno-propagandowe utwory i zbiory przeznaczone dla najmłodszych, m.in. od poświęconych Warszawie (Warszawska piosenka), Świętu Pracy (Piosenka pierwszomajowa), żołnierzowi Ludowego Wojska Polskiego (Witaj bracie żołnierzu), po gloryfikujące Włodzimierza Lenina (Lenin wśród dzieci) i Józefa Stalina (O wielkim Stalinie).

  • Pracowała także w Teatrze „Baj” i Polskim Radiu.Laureatka Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, pośmiertnie odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
  • Bardzo duży wpływ na jej twórczość miała Janina Porazińska - dzięki niej autorka zaczęła współpracę z Płomyczkiem i Słonkiem oraz ze Świerszczykiem
  • Charakterystyczne dla autorki formy literackie to wiersze, powiastki, małe obrazki i opowiadania, baśnie poetyckie, komedyjki i bajki magiczne. Pisała głównie rymowaną prozą wykorzystując motywy znanych bajek, legend i podań, przysłowia i porzekadła oraz liczne motywy ludowe.

  • Najpopularniejszą i najczęściej wznawianą jest: "Z przygód krasnala Hałabały". Wydana po raz pierwszy w roku 1936, po wojnie miała 25 wydań i do roku 2017 była szkolną lekturą. Tytułowy krasnal Hałabała stał się na początku XXI wieku popularnym patronem polskich przedszkoli, m.in. w Koziegłowach[, Trzebnicy Poznaniu[, Kielcach i w kilkunastu innych miastach










  • Niektóre zbiory i utwory zostały przetłumaczone na języki: angielski, niemiecki, czeski, słowacki, serbsko-chorwacki i słoweński


















Dzieciom warto czytać książki sprzed lat
Jej dzieła nie tracą aktualności i świeżości.



Lucyna Krzemieniecka - niesłusznie zapomniana

Spoczywa na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kw. B2-9-2)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ZAPRASZAMY.