18 stycznia obchodzimy międzynarodowy dzień najsłynniejszego misia na świecie - Kubusia Puchatka. Jest to rocznica urodzin Alana Alexandra Milne
A.A. Milne
18.01.1882 - 31.01.1956
Jedna z najpoczytniejszych książek wszech czasów, napisana przez A.A. Milne’a zilustrowana przez E.H. Sheparda, w wydaniu książkowym ukazała się po raz pierwszy w Londynie w październiku 1926 roku. Dwa lata później wyszła kontynuacja przygód misia: „Chatka Puchatka”. Wydawca książek Methuen liczył na sukces od początku. Pierwsze wydanie „Kubusia” ukazało się w nakładzie 35 tys. egzemplarzy, a „Chatki” – 75 tysięcy. Od tamtej pory książki o Kubusiu Puchatku przetłumaczone zostały na ponad 30 języków, przynosząc milionowe zyski.
CZY WIESZ ŻE...Autorką pierwszego i najbardziej znanego polskiego przekładu książki A. A. Milne'a jest Irena Tuwim, siostra Juliana Tuwima. To ona wymyśliła, by oryginalny Winnie The Pooh w Polsce nazywany był "Kubusiem Puchatkiem". - 1938 rok
Irena Tuwim
W 1986 roku Monika Adamczyk-Garbowska przetłumaczyła tą książkę jako „Fredzia Phi-Phi”. Nadała żeńskie imię męskiemu osobnikowi, co do dzisiaj budzi wielkie kontrowersje. W oryginale Puchatek nie ma określonej płci.
❌❌❌
❌❌❌
❌❌❌
❌❌❌
www. grzegorzkulik.pl/niedzwiodek-puch/
Wydanie uzupełnia słowniczek wyrazów śląskich i audiobook w wykonaniu popularnego śląskiego aktora Mirosława Neinerta.
❌❌❌
- małe Co nieco,
- krewni i znajomi królika,
- pewne rzeczy tygrysy lubią najbardziej
- z pszczołami nigdy nic nie wiadomo.
❌❌❌
❌❌❌
❌❌❌
❌❌❌
Zabawki będące pierwowzorami bohaterów książek Milne'a znajdują się obecnie w Nowym Jorku. Brakującą zabawką jest Maleństwo, które Christopher zgubił jeszcze w latach 30. XX wieku.
Wśród zabawek nie zobaczymy Sowy i Królika, bowiem te postaci zostały stworzone przez ilustratora książek, Ernesta Sheparda w celu urozmaicenia listy bohaterów.
W 1988 r. brytyjska parlamentarzystka Gwyneth Dunwoody zaczęła nawoływać do repatriacji Kubusia i spółki. Burmistrz Rudolf Giuliani zadeklarował, że zrobi wszystko, żeby zabawki pozostały w Stanach.
www.webowadbp.wixsite.com
Kubuś Puchatek doczeka się kolejnej książki. Tym razem będzie to oficjalny prequel. „Once There Was a Bear” (z ang. „Pewnego razu był miś”) przybliży czytelnikom, co działo się w życiu Misia o Bardzo Małym Rozumku, zanim trafił do Stumilowego Lasu.
Empik - data premiery 23.03. 2022
❌❌❌
To książka dla czytelników przygód Puchatka, ale już dorosłych - książka o prawdziwym Krzysiu, napisana przez niego samego, w której opisuje życie w cieniu twórczości ojca. Książka o dzieciństwie w latach dwudziestych i trzydziestych w Londynie i w wiejskim domu w Cotchford, w południowej Anglii.
❌❌❌
Empik - data premiery 23.03. 2022
Nagle rozległo się burczenie w brzuszku. To mógł być tylko Kubuś Puchatek. Choć wtedy miś tak się nie nazywał. Nie znał jeszcze Krzysia i był tylko jednym z wielu pluszaków na wystawie w sklepie. www.empik.pl
❌❌❌
❌❌❌
Film „Krzysiu, gdzie jesteś” („Christopher Robin”) opowie o losach postaci znanych z powieści Milne’a, z tym, że kilkadziesiąt lat później.
Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka jest dobrą okazją do przypomnienia i przeczytania książek. Przygody Krzysia, Kubusia, Prosiaczka, Kłapouchego, Tygryska i innych mieszkańców Stumilowego Lasu nie tylko bawią, ale też pokazują moc wyobraźni i uczą empatii. W prostych słowach i historyjkach kryje się wiele mądrości,
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz