Już za chwilę rozpocznie się adwent a po nim przyjdzie Boże Narodzenie może warto zapoznać się ze zwyczajami związanymi z tym okresem, jak i z innymi tradycjami całego roku.
Skąd wzięła się bożonarodzeniowa choinka, co symbolizuje wielkanocne jajko, dlaczego lubimy bociany, kim był swat, a kim drużba, dlaczego o starej pannie mówiono, że "rutkę sieje"?
Encyklopedia pozwala odkryć zaskakująco bogaty, a częściowo zapomniany świat rodzimych obyczajów.
Składa się z dwóch części:
Rok polski. Zwyczaje i obrzędy.
Dom polski. Zwyczaje rodzinne.
Książka barwnie przedstawia zwyczaje i tradycje świąteczne, od wieków pielęgnowane w domach Polaków, wyjaśnia symbolikę gestów, słów i rzeczy. Wprowadza w mistyczny nastrój świąt. Rok liturgiczny, porządkujący czas naszych przodków, jest pełen niezgłębionych treści. I jak pisał Andrzej Kijowski: „W roku liturgicznym nie ma zwyczajnych dat. I to jest piękne, i czas nabiera wartości, rytmu, jest pełen tajemnic i znaków…” Każdy dzień jest niezwykły i pełen czaru. Polskie tradycje świąteczne ukazały się po raz pierwszy w 1988 roku, wydane staraniem Księgarni Św. Wojciecha, pod tytułem „Rok kościelny a polskie tradycje”. Książka od początku cieszyła się zainteresowaniem i sympatią czytelników. Obecna edycja jest znacznie poszerzona, o opisy kilkunastu świąt, w tym narodowych, i wzbogacona licznymi fotografiami i ilustracjami.
Jest to książka przedstawiająca polskie obyczaje, święta, ceremoniały. Te, które dawno przeminęły, i te, z którymi stykamy się do dzisiaj. Te, które zrodziła tradycja kościelna, i te, które należą do sfery świeckości. Te, których pięknem i bogactwem się chlubimy, i te, które są raczej kłopotliwym spadkiem historii.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz