poniedziałek, 11 maja 2020

NA PRZEKÓR NUDZIE... część 7


  • Jest inspektorem w bostońskiej policji .O swoją pozycję i uznanie musiała walczyć, bo niełatwo  być kobietą – policjantką. Porywcza  po włoskich przodkach, pewna siebie, chłopczyca. Ma nadopiekuńczą matkę, która ciągle namawia ją do noszenia kobiecych ubrań i ciągle umawia  na randki. Brat – także  jest  policjantem.W gimnazjum grała w hokeja na trawie Ma uczulenie na psy, a w prawach męsko – damskich ponoć jest beznadziejna. Przyjaciółka jest koronerem sądowym i  pomaga jej w pracy. W pierwszej powieści serii w skład której wchodzi 12 książek ściga seryjnego mordercę, który został wyrzucony z uczelni medycznej…

  • Córka bogacza, chorobliwego skąpca, dla którego najważniejsze w życiu  są pieniądze. Jest młoda, wrażliwa.W dniu dwudziestej trzeciej rocznicy  urodzin, poznaje swego kuzyna. Jego ojciec bankrutuje i prosi swego brata aby ten zaopiekował się jego synem. Chłopak  zrobił na niej duże wrażenie. Młodzi  ślubują sobie dozgonną miłość. Dziewczyna pomaga mu jak potrafi, oddaje mu swe oszczędności i czeka na powrót ukochanego z Indii , gdzie pojechał dorobić się majątku. Ojciec za karę zamyka ją w pokoju o chlebie i wodzie, kiedy nie chce przyznać się co zrobiła z pieniędzmi. Ta sytuacja doprowadza do śmierci jej matki. Ojciec zmuszą ją do oddania mu spadku po matce. Przed śmiercią dopiero wprowadza córkę w zarząd majątkiem. W tym samym roku jej ukochany wraca do kraju – dorobił się majątku w handlu niewolnikami. Miłość do kuzynki dawno wygasła. Żeni się z brzydką, ale z tytułem hrabianki kobietą poznaną na statku.To nic, że kuzynka czekała na niego przez kilka lat. Kiedy jej nadzieje legły w gruzach wychodzi za mąż. Aby kuzyn spełnił swe cele matrymonialne zgadza  się spłacić  półtoramilionowy dług jego ojca. Po śmierci męża wraca do ojcowskiego  domu. Wydaje pieniądze na dobroczynność…

  • Matka i jego ojczym wysyłają go do szkołyz  internatem. Ma  wtedy 9 lat, tam spotyka go wiele nieprzyjemności ze strony nauczycieli  - jest bity, maltretowany. Po śmierci matki chłopiec trafia do fabryki – jego wielkim pragnieniem jest zdobycie wiedzy. Ucieka do ciotki która jest surowa, oschła  – ciągle nie może mu darować , że nie jest dziewczynką. Pomaga mu jednak wybrać dobrą szkołę, finansuje jego naukę. Ma być prawnikiem. Trafia do domu prawnika i mieszka z nim i jego córką. Jednak zawód ten nie bardzo mu się podobał. Pisze artykuły do gazet a potem zostaje pisarzem. Żeni się z córką adwokata, pracuje ciężko by związać koniec z końcem. Po utracie dziecka i ciężkiej chorobie, umiera żona .Wtedy wyjeżdża z kraju. Po kilku miesiącach wraca, uświadamia sobie, że jest zakochany w swej przyjaciółce z którą i z jej ojcem kiedyś mieszkał .Wkrótce  się z nią żeni. Ma kilkoro dzieci i jest sławnym pisarzem. W książkę wplecione są wątki autobiograficzne autora  powieści… Pierwsze wydanie pochodzi z 1850 roku.
  • Po śmierci matki, opiekuje się nim jej brat  – z którym przeprowadza się do Petersburga . Mieszka na stancji. Bardzo lubi córkę właścicieli z którą żeni się, kiedy dorasta. Studiuje medycynę Wolą jej umierającej matki  jest aby się pobrali. Kiedyś poznaje dziewczynę o której nie może zapomnieć – zakochuje się w niej .W czasie  I wojny  ponownie  spotyka ją na froncie  jest pielęgniarką i szuka swojego zaginionego męża. On sam jest ranny i przechodzi rekonwalescencję w małym szpitalu. Wybuch Rewolucji zatrzymuje ich na miejscu -  władza bolszewicka coraz bardziej rośnie w silę. Pojawia się uczucie, ale para nie może być razem  - ona ma męża i córkę, on żonę i syna, widział go tylko raz. W Moskwie mieszka jego rodzina. Ciężka zima, epidemia tyfusu przyczynia się do podjęcia decyzji wyjazdu do majątku pradziadka na Uralu Na miejscu okazuje się, że majątek przeszedł w ręce dawnego zarządcy, który pozwala zamieszkać im w oficynie. Pewnego razu w bibliotece spotyka  znowu swą ukochaną. Zostaje porwany i siłą wcielony do oddziału  partyzanckiego.Leczy rannych, chorych na tyfus i  strzela do białych. Po dwóch latach  udaje mu się uciec . Żona z dziećmi  wyjeżdża do Paryża, opuszcza go. Wraz z kochanką postanawiają uciec w obawie przed komunistami za granicę. On jednak powraca do Moskwy – jest samotny i chory. Umiera na atak serca…
  • Zawsze nosi przy sobie dwa miecze – żelazny i srebrny.Posiada medalion, który drganiem ostrzega przed działaniem magii. Trudni się zabijaniem potworów, prześladujących ludzi – bierze za to sporą zapłatę.Odznacza się niezwykłym refleksem, potrafi posługiwać się wszelką bronią i zna podstawy magii.Nie jest człowiekiem.Dzięki specjalnemu treningowi potrafi tłumić emocje, szybko i cicho się poruszać, ma doskonały  słuch i wzrok.Nie może wiązać się z ludźmi, ale nie przestrzega tego zakazu.W przerwie między zabijaniem potworów pije piwo, gra w kości i walczy na pięści. Jego najlepszy przyjaciel zanim wyruszył w świat był  wykładowcą.Ukochana  jest mądra, odważna i wybuchowa. Ubiera się w czerń i biel , utrzymuje swoja urodę za pomocą magii. Podopieczna z kolei  potrafi podróżować między światami. Sławę przyniosło  mu odczarowanie królewskiej córki zaklętej strzygę.


ODPOWIEDZI – ( część 6)

  • Małgorzata Gautier, Dama kameliowa. A. Dumas (syn)
  • Jagienka ze Zgorzelic, Krzyżacy,  H. Sienkiewicz
  • Kurt Wallander – cykl kryminałów  Komisarz Wallander,  H. Mankell
  • Lord Jim, Lord Jim, J.Corad
  • Cedryk Errol, Mały lord, F.H. Burnett


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ZAPRASZAMY.