poniedziałek, 28 października 2024

CHOTOMSKA WANDA

 


                                                           
                                                              26.10. 1929 - 02. 08. 2017

Poetka, pisarka, autorka ponad dwustu książek i mnóstwa wierszy dla dzieci. Twórczyni piosenek, słuchowisk radiowych orazdobranocki PRL-u "Jacek i Agatka"
         
                        "Była Tuwimem, Brzechwą 
                                  i Makuszyńskim w spódnicy"
                                                                                                          www.polskieradio.pl



  •  Jej rodzicami byli Stefan Chotomski i Romualda z domu Nyckowska
- Mój tata wraz ze swoimi dwoma braćmi, Wincentym i Stanisławem, prowadził przedsiębiorstwo przewozowe. Mama zajmowała się domem. Obydwoje ukończyli jakieś szkoły handlowe, ale mama tylko średnią, a tata miał wykształcenie wyższe

 - wspominała Wanda Chotomska w audycji Katarzyny Hagmajer-Kwiatek z cyklu "Głosy z przeszłości".

  • Pierwszy wiersz napisała w drugiej klasie

 "Tata nie wraca wieczory i ranki, łowi nad Wisłą żaby i kijanki. Żonę swoją z domu wywleka, żona na niego nad Wisłą czeka. A biedne dziadki, ofiary tatki, są pozbawione opieki matki"
                                                                                   www.polskieradio.pl

  • Podczas Powstania Warszawskiego była sanitariuszką. Po kapitulacji przebywała w obozie przejściowym w Pruszkowie, skąd udało się jej uciec i zamieszkała w Mosznie

  • W 1947 r. zdała maturę. Studiowała na Wydziale Społeczno-Politycznym i Wydziale Dziennikarskim Akademii Nauk Politycznych.

  • Debiutowała jako dwudziestolatka w młodzieżowym czasopiśmie „Świat Młodych” i "Świerszczyku" (1951–1952). 
Przyjaźniłam się z Mironem Białoszewskim, razem pisaliśmy niektóre teksty, podpisując Wanda Miron

  • Swe wiersze, fraszki, prozę i teksty sceniczne dla dzieci drukowała także w "Płomyku" - dwutygodniku dla młodzieży, od 1953 r. w "Płomyczku" oraz od 1957 r. w "Misiu", czasopiśmie dla najmłodszych.

  • W 1958 roku Chotomska wydała pierwszy tomik wierszy dla dzieci zatytułowany "Tere fere". Recenzentem był  Jan Brzechwa, ilustratorem Bohdan Butenko


                                   


Wyd. I z 1958 roku

  • W latach sześćdziesiątych pracowała jako reżyserka teatralna w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu.Później przeniosła się do Telewizji Polskiej, gdzie zrealizowała programy dla dzieci i młodzieży.: „Klub Trzynastki”, „Klub Ósemki”,,„Klanza" i „Wielka Łamigłówka”.
                          


  • W 1958 r. rozpoczęła współpracę z radiowym teatrzykiem piosenki dziecięcej "Wiolinek". W tym samym czasie pisała też piosenki dla dziecięcego zespołu "Gawęda"

  • W 1960 r. zadebiutowała w TVP dobranocką jej autorstwa  "Jacek i Agatka". Bajka była emitowana przez 10 lat.

Podobno wieczorynką interesował się sam Gomułka, o czym poetka wspominała w wywiadach: – Z jego sekretariatu (Gomułki) wysłano do redakcji list z uwagami na temat… piegów Jacka. Zarzucał nam, że „wyśmiewamy się z kalectwa” – wspominała po dekadach Wanda Chotomska. –



  • W 1969 r. Chotomska otrzymała przyznawany przez dzieci Order Uśmiechu, którego sama była pomysłodawczynią

Międzynarodowe odznaczenie nadawane od 1968 roku za działania przynoszące dzieciom radość.

  • W 1976 r. została wpisana na międzynarodową Listę Honorową IBBY, a w 2003 r. otrzymała za całokształt twórczości Medal Polskiej Sekcji IBBY.

  • Jej imieniem nazwano wiele przedszkoli i szkół, a także bibliotekę w Płocku. Pisarka została Honorowym Obywatelem dwóch miast: Słupska i Zgierza.

  • W 2003 r. otrzymała za całokształt twórczości Medal Polskiej Sekcji IBBY W 2005 roku otrzymała Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2012 roku Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w twórczości literackiej, za działalność społeczną na rzecz dzieci i młodzieży.







  • Była żoną Jerzego Steinmetza, z którym miała córkę Ewę, znaną również z działalności dla dzieci – między innymi za sprawą roli Ciotki Klotki w programach dziecięcych z lat 80.: Tik-Tak, Fasola, Ciuchcia. Po rozwodzie związała się z artystą Eugeniuszem Stecem.

  • Jej imieniem została nazwana biblioteka w Płocku oraz liczne przedszkola i szkoły

           Wanda Chotomska zmarła 2 sierpnia 2017 roku. Miała 87 lat.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz