Święto dedykowane dawcom krwi, obchodzone corocznie 14 czerwca w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 odkrył grupy krwi za co w roku 1930 otrzymał nagrodę Nobla.
Hasło kampanii Światowego Dnia Krwiodawcy 2023 brzmi:
"Oddaj krew, oddaj osocze, dziel się życiem, dziel się często".
W Polsce, aby móc oddać krew, należy mieć ukończone 18 lat (do 65. r. ż.) i ważyć co najmniej 50 kg oraz cieszyć się dobrym zdrowiem. Kobiety mogą oddać krew maksymalnie 4 razy w roku, a mężczyźni – 6 razy w roku.
JAK ODDAĆ KREW?
Przed
- Przed oddaniem krwi należy unikać alkoholu, papierosów i innych substancji psychoaktywnych, ponieważ mogą one wpłynąć na jakość pobranej krwi. Należy unikać zbyt obfitych posiłków, tłustych i pikantnych potraw. Dzień przed oddaniem krwi pić dużo wody, najlepiej niegazowanej i wyśpać się.
- Przed oddaniem krwi należy sprawdzić, czy możemy przyjmować leki. Niektóre z nich, takie jak aspiryna czy leki przeciwzakrzepowe, mogą wpłynąć na krzepliwość krwi i uniemożliwić jej pobranie.
- Przeciwwskazaniem do oddawania krwi to m.in.
- Rejestracja i wypełnienie ankiety
- Badanie poziomu hemoglobiny
- Badanie lekarskie - wywiad, badanie kwalifikacyjne
- 15minutowy odpoczynek, zjedzenie czekolady, wypicie soku
- Nie nosić w ręce, z której pobierano krew, ciężarów - unikać nadmiernego obciążenia ręki, z której pobrano krew.
Unikaj szybkiej zmiany pozycji z leżącej na stojącą.
- Dieta w tym dniu bogatsza w węglowodany
- Nie wolno przebywać w zbyt gorących i dusznych pomieszczeniach.
* Za pośrednictwem krwi dostarczane są wszystkim komórkom ustroju substancje odżywcze i tlen, a odprowadzane produkty przemiany materii i dwutlenek węgla. Krew rozprowadza również szereg hormonów i odgrywa ważną rolę w powstawaniu i utrzymaniu odporności.
* Grupa krwi zero, która ma uniwersalne właściwości. Oznacza to, że w razie potrzeby krew osoby z taką grupą można przetoczyć każdej innej osobie
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz