4 stycznia to Światowy Dzień Braille’a – najbardziej popularnego na świecie pisma dla niewidomych i słabowidzących. To jeden z pierwszych przykładów umożliwiających niepełnosprawnym większą niezależność. ( niewidomi czytają książki, poruszają się po mieście, robią zakupy, notatki bo tym sposobem można wszystko. Istnieją notacje: matematyczna, chemiczna, fizyczna i muzyczna. Pomagają one osobom z dysfunkcją wzroku poznawać świat nauki i techniki, a także kształcić się muzycznie. pispi) . Święto przypada w dniu urodzin twórcy alfabetu Luisa Braille’a. i obchodzone jest od 2019 r. z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Podstawa alfabetu to sześciopunkt ułożony w kształt prostokąta, który – dzięki różnorodnej konfiguracji liczby punktów – może uzyskać aż 63 znaki. Ze względu na swój uniwersalny charakter, posługują się nim osoby niewidome i niedowidzące na całym świecie. 04.01. 1809 - 06.01. 1852
- Istnieją specjalne maszyny do pisania jak i klawiatury do komputerów wykorzystujące ten alfabet. Istnieją również specjalne czytniki e-booków „wyświetlające” litery alfabetu Braille’a, jak i nawet smartwatche.
- Niezbędne okazały się także dostosowania alfabetu Braille’a do różnych języków. Język polski potrzebował na przykład oznaczenia na „ą”, „ę”, „rz”, „ż” itd. Dostosowanie to pojawiło się już w dwudziestoleciu międzywojennym dzięki dwóm zakonnicom – Elżbiecie Czackiej i Teresie Landy.
- lustracje najczęściej pojawiają się w podręcznikach i literaturze dla dzieci. Są one zamieszczane jako wypukłe kontury lub z użyciem różnych fakturowo materiałów (które układają się w kolaż). Rysunki uwypuklone na brajlowskim papierze składają się ze zlokalizowanych bardzo blisko siebie wypukłych punktów, które tworzą linie i powierzchnie
- Harry Potter w języku Braille’a to aż…36 tomów! To dlatego, że wersja drukowana Braille’a zajmuje kilkakrotnie więcej miejsca niż czarny druk.
MBP Katowice - dla niewidomych i osób słabowidzących
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz