13.01.1926 - 27.06.2017
- Urodził się w Newbury w hrabstwie Berkshire w Anglii 13 stycznia 1926 roku jako syn Normana Roberta i Mary Frances Bond. Sześć tygodni później rodzina przeniosła się do Reading, gdzie pan Bond pracował na poczcie.
- Rodzice zaszczepili w nim miłość do książek i nigdy nie poszedł spać bez bajki na dobranoc.
„Wyrosłem w domu, gdzie czytanie było tak naturalne, jak oddychanie” –wspomina swoje dzieciństwo Michael Bond, twórca Paddingtona, w wywiadzie dla „The Telegraph” z 2007 roku.
www.onet.pl
- Michael uczęszczał do Presentation College, rzymskokatolickiej szkoły w Reading, ale porzucił szkołę w wieku 14 lat.
- Podczas II wojny światowej służył zarówno w Royal Air Force, jak i British Army.
- Bond sprzedał swoje pierwsze opowiadanie w 1945 roku i przez następną dekadę utrzymywał się z opowiadań i słuchowisk radiowych.
1973
- Po wojnie rozpoczął pracę dla BBC i pozostał tam do 1965 roku
- Pierwsza książka "A Bear Called Paddington" została opublikowana 13 października 1958 roku. Napisał ją w 10 dni .Siedmiu wydawców odrzuciło książkę
- Po zaakceptowaniu pierwszej książki Paddingtona, Michael Bond napisał całą serię, a do 1965 roku jego książki odniosły taki sukces, że był w stanie zrezygnować z pracy w BBC, aby zostać pełnoetatowym pisarzem.
- Bond napisał również kolejną serię książek dla dzieci, przygody świnki morskiej o imieniu Olga da Polga, a także animowany serial telewizyjny BBC The Herbs. Bond pisze również kulinarne kryminały dla dorosłych z udziałem Monsieur Pamplemousse i jego wiernego ogara, Pommes Frites. W sumie 150 książek w tym swoją autobiografię "Niedźwiedzie i przodkowie".
- 10 stycznia 2018 roku brytyjska firma obsługująca pociągi nazwała jeden ze swoich pociągów klasy 800 "Michael Bond / Paddington Bear". [
Jak się zaczęło ?
Autor wspominał że niedźwiedź Paddington był częściowo zainspirowany jego wspomnieniami o ewakuowanych dzieciach przechodzących przez Reading z Londynu.
"Wszyscy mieli etykietę na szyi z nazwiskiem i adresem oraz małą skrzynką lub paczką zawierającą wszystkie ich cenne rzeczy" - powiedział The Guardian w 2014 roku.
"Więc Paddington, w pewnym sensie, był uchodźcą i myślę, że nie ma smutniejszego widoku niż uchodźcy."Miś przedstawiony jest najczęściej w niebieskim kubraczku, czerwonych kaloszach i czerwonym kapeluszu.
Pochodzi z mrocznych ostępów Peru, a do Anglii przybył krótko po tym, jak jego ukochana ciotka trafiła do domu dla emerytowanych niedźwiedzi. Podróżując na gapę dotarł do Londynu, gdzie na stacji Paddington spotkał Mary i Henryka Brownów oczekujących przybycia ich córki Judyty. Ci, poruszeni losem małego misia, postanawiają zabrać go do swego domu na Windsor Gardens 32, gdzie szybko się zadamawia i staje się ulubieńcem całej rodziny – łącznie z gosposią, panią Bird. Paddington jest bardzo grzecznym i dobrze wychowanym niedźwiadkiem, o silnie zakorzenionym poczuciu sprawiedliwości. Niestety przez to, że przez całe swoje życie mieszkał z dala od cywilizacji, niewiele wie na temat otaczającego go świata, przez co raz po raz ściąga na siebie najprzeróżniejsze kłopoty...
- Paddington, tak jak brytyjska królowa, urodziny obchodzi dwa razy w roku: 25 czerwca i 25 grudnia
- Miś Paddington doczekał się dwóch fabularnych ekranizacji. W obu głosu użyczał mu Ben Whishaw. Misiowi na ekranie partnerował m.in. Hugh Grant.
- Do 1976 powstało 19 książek o Paddingtonie. Ostatnia książka ukazała się w 2014 roku, a na początku 2015 premierę miał film fabularny o perypetiach sympatycznego misia.
- Miś Paddington, zaraz obok Kubusia Puchatka, jest jednym z najbardziej znanych i lubianych bohaterów książek dla dzieci.
- Od czasu pierwszej publikacji książki Paddingtona sprzedały się w ponad trzydziestu pięciu milionach egzemplarzy na całym świecie i zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści różnych języków, w tym łacinę.
- Bardzo lubiana fikcyjna postać w Wielkiej Brytanii, miękka zabawka Paddington Bear została wybrana przez brytyjskich drążących tunele jako pierwszy przedmiot, który przeszedł do ich francuskich odpowiedników, gdy obie strony tunelu pod kanałem La Manche zostały połączone w 1994 roku
- Ostatnią część cyklu książek o Paddingtonie Bond napisał tuż przed śmiercią w wieku 91 lat. Książka „Paddington’s Finest Hour” ukazała się w kwietniu 2017 roku na dwa miesiące przed śmiercią pisarza.
okładki projektował Stanisław Rozwadowski.
Nakład – 3 x 60 tysięcy; wydanie – II
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz