czwartek, 10 marca 2022

SŁYNNE POLKI - ZNA JE CAŁY ŚWIAT...

 



Wanda Rutkiewicz

Z Alp ruszyła w Himalaje, góry, o których śni każdy, kto zaczyna się wspinać. Zdobywała po kolei trudne szczyty i podbijała rekordy. Była też organizatorką i kierowniczką wypraw górskich innych kobiet jako idolka wielu dziewczyn, które marzyły o wspinaczce wysokogórskiej.

                                       Anna Dziewitt-Meller

Jako pierwsza kobieta zdobyła drugi co do wysokości ośmiotysięcznik na świecie, K2. Jako pierwsza Polka stanęła na szczycie „dachu świata”, czyli Mount Everestu. Zaginęła na stokach Kanczendzongi 12 maja 1992 roku na wysokości około 8200 metrów. Miała 49 lat.




 




Pola Negri

Właściwie Apolonia Chałupiec. Gwiazda kina niemego, do dziś najbardziej znana na świecie polska artystka. Utalentowana i zjawiskowa. Tańczyła w operze, występowała w teatrze. W 1914 r. nakręciła swój pierwszy film Niewolnica zmysłów. Następnie wyjechała do Berlina, a potem do USA, gdzie zdobyła sławę 



                        
                            F. 13, 14, 32                  F. 11,16,8


                                                    F. 23,36





Irena Sendlerowa


Wychowana byłam w duchu, że obojętna jest sprawa religii, narodu, przynależności do jakiejś rasy – ważny jest człowiek!”

To jedna z najbardziej znanych polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Tytuł ten otrzymała za zasługi z czasów II wojny światowej – działając w konspiracji, także w strukturach Rady Pomocy Żydom „Żegota”, prowadziła akcję ratowania dzieci żydowskich z getta warszawskiego. Wraz z grupą współpracowniczek, udało jej się ocalić kilkaset dzieci.









Krystyna Skarbek

bohaterka II wojny światowej, ulubiony szpieg Winstona Churchilla, polska Mata Hari, znienawidzona przez nazistów i owiana legendą.

To właśnie ona, charyzmatyczna kobieta, pochodząca z niewielkiej miejscowości, wpłynęła na losy Europy. Podczas pobytu w Polsce, Krystyna Skarbek zdobyła dokumenty wraz z datą hitlerowskiego ataku na ZSRR. Przekazała je Brytyjczykom. To wpłynęło na opóźnienie niemieckiej operacji Barbarossa, która była początkiem końca II wojny światowej. Nic dziwnego, że Winston Churchill, który utworzył SOE, nazywał Polkę swoją ulubioną agentką. Krystyna Skarbek służbę wojenną zakończyła w Kairze, gdzie w 1945 została zdemobilizowana.

 
     
                     F. 4, 7, 9 12, 18, 23, 36             F. 13,32


                                                         F.25


                         





Olga Boznańska

Wybitna polska malarka tworząca w okresie Młodej Polski. Odtwarzała rzeczywistość tak, jak ją widziała i nie poddawała się malarskim modom. Nazywano ją malarką ludzkich dusz.

. „Boznańska nie maluje oczu, ale spojrzenie, nie maluje ust ale uśmiech lub łkanie, jakie je wykrzywia, skurcz okrucieństwa lub wyraz twarzy naiwnej i szczerej”


pisał krytyk Max Goth w 1913 roku


Olga Boznańska na przestrzeni pięćdziesięciu lat kariery malarskiej otrzymała wiele nagród i odznaczeń, a jej portrety zamawiali i kupowali najmożniejsi Europy. Do najważniejszych wyróżnień, jakich doświadczyła Boznańska, należą:

1898 – złoty medal z rąk arcyksięcia Karola Ludwika w Wiedniu
1900 – złoty medal na wystawie w New Gallery w Londynie
1900 – wyróżnienie na Wystawie Światowej w Paryżu
1901 – rząd Francji zakupił dwa jej obrazy do państwowych zbiorów sztuki
1907 – srebrny medal od Carnegie Institute w Pittsburghu
1912 – na wystawie w Pittsburghu reprezentowała Francję wraz z Claude’em Monetem i Augustem Renoirem
1912 – srebrny medal na Wystawie Międzynarodowej w Amsterdamie
1934 – nagroda Miasta Warszawy za sztukę
1937 – Grand Prix na Wystawie Światowej w Paryżu

 
       
                          F.  7,8.9 13,17 23                             F.13,14


F.13



  






               
                                   

 

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz

Inżynier budowy okrętów i jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, pierwsza kobieta na świecie, która samotnie opłynęła dookoła Ziemię na jachcie żaglowym...

Trasa wiodła przez Ocean Atlantycki, Kanał Panamski, Pacyfik, Australię, Ocean Indyjski, wokół Afryki i ponownie przez Atlantyk. W trakcie podróży pani kapitan zmagała się ze sztormami, usterkami technicznymi, a także problemami zdrowotnymi, spędzając nawet kilka dni w szpitalu. 21 stycznia 1978 roku rozpoczął się prawdziwy wyścig, nie z czasem, lecz z N. James. Chojnowska-Liskiewicz dowiedziawszy się, że Nowozelandka jest tuż za nią, zdecydowała, że ostatni etap o długości 7086 mil morskich, na trasie Kapsztad – Las Palmas, pokona bez zawijania do portu. Zajęło jej to dwa i pół miesiąca. 20 marca 1978 roku, po 401 dniach samotnej żeglugi, Mazurek, przepłynąwszy 28696 tysięcy mil morskich, zamknął pętlę. Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz jako pierwsza samotnie żeglująca kobieta opłynęła Ziemię, zyskując tym samym miano Pierwszej Damy Oceanów.

                              www./klubpodroznikow.com






               
                                    



Zofia Kielan - Jaworowska

Wybitna paleobiolog, organizatorka i szef wypraw paleontologicznych, jeden z najlepszych specjalistów na świecie w zakresie badań nad pierwotnymi ssakami, wykładowczyni na Harvardzie, Uniwersytecie Paris Diderot, Uniwersytecie w Oslo.

Na Pustyni Gobi odkrywa szczątki nieznanych dotąd gatunków dinozaurów i pierwotnych ssaków z okresu późnej kredy. Imponujące znaleziska z tych ekspedycji – szkielety dinozaurów, żółwi, krokodyli, jaszczurek, węży i ssaków po dziś dzień są przedmiotem badań paleontologów z całego świata. W efekcie od jej imienia lub nazwiska nazwano dziesiątki gatunków i rodzajów wymarłych zwierząt (m.in. Kielanodon, Kielantherium, Zofiabaatar, Zofiagale, Indobaatar zofiae)


  





Elżbieta Zawacka

Generał brygady, profesor nauk humanistycznych, nauczycielka, żołnierz Wojska Polskiego, oficer Działu Łączności Zagranicznej Oddziału Łączności Konspiracyjnej Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej, kurierka Komendy Głównej AK, szefowa Wojskowej Służby Kobiet KG AK, oficer Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, uczestniczka obrony Lwowa, Powstania Warszawskiego, więzień UB (Fordon, Grudziądz, Bojanów, 1951-1955), działaczka na rzecz praw kobiet, jedyna cichociemna

                                                    F.8


Janina Lewandowska



Chociaż była śpiewaczką, swoje życie poświęciła innej pasji. Była polskim pilotem szybowcowym oraz samolotowym, a także podporucznikiem lotnictwa Wojska Polskiego II RP. Poza tym, jako pierwsza kobieta na świecie zeskoczyła ze spadochronem z wysokości 5000 metrów. Zginęła w zbrodni katyńskiej i została pośmiertnie awansowana na stopień porucznika.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ZAPRASZAMY.