czwartek, 28 stycznia 2021

100 - LECIE URODZIN KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO

W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, polskiej niepodległości i polskiej kultury, w 100-lecie jego urodzin, Sejm podjął uchwałę ogłaszającą rok 2021 min. Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.





Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 22 stycznia 1921 roku w Warszawie - polski poeta, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli tzw. "Pokolenia Kolumbów". Brał udział w Powstaniu Warszawskim, żołnierz Armii Krajowej. Używał pseudonimów: "Jan Bugaj", "Krzysztof Zieliński", "Piotr Smugosz", "Emil" i "Jan Krzyski".
Zmarł 4 sierpnia 1944 roku w czwartym dniu Powstania Warszawskiego śmiertelnie raniony przez niemieckiego snajpera.


Zachowały się wszystkie jego dzieła: ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów i około 20 opowiadań.

Jego wiersze były śpiewane m.in. przez Ewę Demarczyk (utwór Wiersze wojenneDeszczeNa moście w Avignon), Janusza RadkaMichała BajoraGrzegorza Turnaua, zespół Lao Che (utwór Godzina W) i Ankh. Fragment jego wiersza Historia posłużył za tytuł filmu Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni...

Zachowało się również kilkaset rysunków i grafik Baczyńskiego, jak na przykład ilustracje do poszczególnych wierszy poety, projekty okładek własnych tomików, kolekcja rysunków z psem Baczyńskiego, studium kocich łebków czy rysunki o tematyce orientalnej.

Życie i twórczość Baczyńskiego stały się tematem kilku filmów, m.in. Dzień czwarty, w którym poetę zagrał Krzysztof Pieczyński i Baczyński w reżyserii Kordiana Piwowarskiego


  



Krzysztof Kamil Baczynski, fot. J. Kepinska, Warszawa ok. 1933 r. [PHOTO: MUZEUM LITERATURY/EAST NEWS (Muzeum Literatury/East News)






Krzysztof Kamil Baczyński z żoną Barbarą i matką Stefanią





Krzysztof Kamil Baczyński zginął, gdy miał zaledwie 23 lata. Pozostawił jednak po sobie słowa, które poruszają do dziś :
''Trzeba uważać:
czas się zbyt łatwo w przeszłość zamienia''


Jeno wyjmij mi z tych oczu
szkło bolesne - obraz dni,
które czaszki białe toczy
przez płonące łąki krwi.

Jeno odmień czas kaleki,
zakryj groby płaszczem rzeki,
zetrzyj z włosów pył bitewny,
tych lat gniewnych
czarny pył.

Liryki najpiękniejsze . Baczyński 



Umrzeć przyjdzie, gdy się kochało wielkie sprawy głupią miłością.

   Krzysztof Kamil Baczyński Wiersze



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

KIM JEST ASTRONAUTA - WARSZTATY LITERACKO-PLASTYCZNE DLA DZIECI Z MP NR 19

GRUPA : SMERFY GRUPA: TYGRYSKI