czwartek, 9 grudnia 2021

10 GRUDNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ FUTBOLU

Zachęcamy do przeczytania z okazji Światowego Dnia Futbolu książek o tej tematyce dostępnych w naszej bibliotece.



Juventus. Drużyna walecznych serc to książka dla wielbicieli wielkiego futbolu. Opowiada o fascynujących dziejach klubu oraz wspaniałych postaciach, które budowały Juventus przez ponad 100 lat. W książce nie zabraknie ciekawych informacji o Polakach grających w Juventusie: Zbigniewie Bońku czy Wojtku Szczęsnym. Zdjęcia, ciekawostki i anegdoty z  boiska, relacje z meczów, w których polskie drużyny grały z Walecznymi - wszystko to, co prawdziwy fan futbolu powinien wiedzieć.



Czytając książkę poznajcie historię Francka Ribéry’ego. Twardego zawodnika, który zrywa z definicją współczesnego piłkarza dbającego jedynie o swój wygląd i wizerunek, biografię prostego człowieka, który udowodnił całemu światu, że nie liczy się, skąd pochodzisz, ale ważne jest, dokąd zmierzasz. Swój sukces sportowy zawdzięcza wyłącznie ciężkiej pracy, wytrwałości w dążeniu do celu i wierze w samego siebie.




Jest to opowieść o jednym z największych klubów piłkarskich na świecie, prowadzonym przez jednego z najwybitniejszych trenerów piłkarskich epoki. Ale książka ta opowiada również o tym, co oznacza bycie fanem Manchester United przez wspaniałe 25 lat panowania sir Alexa Fergusona, zarówno w najradośniejszych, jak i najtrudniejszych chwilach.
W listopadzie 1986 roku Ferguson otrzymał zadanie przywrócenia byle jakiemu klubowi dawnej świetności z czasów Besta, Charltona i Lawa. Przetrwawszy najgorsze, Ferguson przez 25 lat zdobył z United 12 mistrzostw ligowych, pięć Pucharów Anglii, dwa Puchary Europy oraz tytuł szlachecki. Jego panowanie było i jest nieustannym dramatem odgrywanym przez graczy z dwóch piłkarskich pokoleń.


Dwudziestu największych strategów odpowiada na pytania, jakie stawiamy sobie na temat ich zawodu. Mówią o dniu codziennym i taktyce, o najtrudniejszych wyzwaniach i wydarzeniach pozasportowych, o doborze zawodników i zarządzaniu drużyną, o presji ze strony mediów i kibiców oraz o ciągłym stresie. W szczerych, wypełnionych barwnymi anegdotami zwierzeniach ujawniają różne przepisy na sukces i różne wizje futbolu. I odsłaniają portrety bardzo różnych trenerskich osobowości: od opanowanych i powściągliwych po despotów o nieujarzmionym temperamencie.




Reprezentacja Polski w swojej historii rozegrała ponad 800 spotkań. Stefan Szczepłek wybrał czternaście z nich. Niekoniecznie tych najsłynniejszych. Zawsze były to jednak mecze bardzo istotne, które poprzedzało coś interesującego i coś ważnego po nich następowało. Czasem ciąg przyjemnych zdarzeń prowadził do sukcesu, czasem wszystko zmierzało do nieuchronnego rozczarowania. To opowieść o meczach, w których sytuacja polityczna i gospodarcza w kraju wpływała na boiskowe wydarzenia, a wynik rywalizacji zmieniał społeczeństwo i kształtował nasz futbol. Spotkaniach, w których jedno zagranie, kopnięcie piłki, błąd popełniony na boisku lub poza nim czy decyzje polityków decydowały o losach całej generacji piłkarzy i kibiców. To wielka podróż przez historię, która pozwoli spojrzeć na dzieje polskiej piłki z zupełnie nowej perspektywy.



W grze to mocna, zaskakująca i zmuszająca do refleksji historia jednego z najbardziej „nierozpoznanych” ludzi polskiej piłki. Opowiedziana na wielu poziomach: piłkarskim i prywatnym. Z eliminacjami naszej reprezentacji na EURO 2020 i grozą pandemii koronawirusa w tle. Jest w niej pełnokrwisty bohater, są dramatyczne okoliczności i gwałtowne zwroty akcji. Jest wreszcie sam Jerzy Brzęczek, w którym Małgorzata Domagalik w sposobie rozumienia, pasji i podejściu do piłki nożnej jako takiej widzi w przyszłości kontynuatora trenerskiej myśli Kazimierza Górskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz