czwartek, 14 października 2021

WYGINĘŁY Z WINY CZŁOWIEKA...

 W ciągu ostatnich 50 lat przez człowieka zostało zniszczone ponad dwie trzecie świata zwierząt. Wskazują na to badania przeprowadzone przez pozarządową organizację ekologiczną WWF i Londyńskie Towarzystwo Zoologiczne.


WYGINĘŁY...


    Uchatka japońska (Uszanka japońska)
Gatunek wymarły od lat 50. XX wieku



Uszanka japońska, uchatka japońska (Zalophus japonicus) – gatunek drapieżnego ssaka  z rodziny uchatkowatych  uważany za wymarły od roku 1950. 
Zwierzęta te zamieszkiwały wybrzeża  Japonii i Korei. Wyginęły z powodu masowego połowu w  XIX i XX w., gdyż ceniono ich mięso. Wykorzystano  je także do  występów cyrkowych. Ministerstwo Środowiska Korei Południowej podjęło próbę odnalezienia gatunku i przywrócenia go do życia na wolności.

                                 
Żółw olbrzymi z Pinty
Gatunek wymarły od roku 2012


Żółwie te zamieszkiwały wyspę Pinta; jedną z wysp archipelagu Galapagos. W latach 50. ubiegłego stulecia sprowadzono na te wyspy kozy, które całkowicie wyniszczyły roślinność, co w konsekwencji spowodowało masowe wymieranie żółwi.


                                                           Dodo 
       Gatunek wymarły od roku 1662


Odkryty został w 1598 roku. Ostatnie ptaki zostały zabite w 1662 roku. Historia dodo często przytaczana jest jako typowy model wymierania gatunku, który zamieszkując oddaloną od stałego lądu wyspę, w skutek braku naturalnych wrogów stał się gatunkiem nielotnym. Pojawienie się człowieka na wyspie, polowania, przywiezienie na wyspę drapieżników i konkurentów oraz wylesianie spowodowało wymarcie tego ptaka.

Należał do rodziny gołębiowatych i występował wyłącznie na wyspie Mauritius, Dodo w kulturze stał się symbolem wymierania[. W języku angielskim istnieje powiedzenie dead as dodo – martwy jak dodo, oznaczające coś utraconego bezpowrotnie.

Świergotka rajska
Gatunek wymarły od lat 20. XX wieku


Wymarły gatunek ptaka z rodziny papug wschodnich, zamieszkujący niegdyś wschodnią Australię – Queensland oraz Nową Południową Walię. Naturalnymi siedliskami ptaków były doliny rzeczne, trawiaste lasy eukaliptusowe, często położone w pobliżu gniazd termitów. Świergotki rajskie żyły w parach lub małych grupach (prawdopodobnie rodzinnych) liczących do 7–8 osobników, a swoje gniazda zakładały w wydrążonych kopcach termitów i tym podobnych miejscach, często na poziomie lub blisko poziomu gruntu. Świergotki najprawdopodobniej żywiły się prawie wyłącznie nasionami traw. Upierzenie tych ptaków było niezwykle barwne, Ogon świergotki miał prawie taką samą długość jak jej ciało, co wydaje się trudne do zrozumienia w przypadku ptaka, który prawie prowadził ściśle naziemny tryb życia. Możliwą przyczyną mógł być nadmierny wypas zwierząt hodowlanych (co z pewnością przyczyniało się do spadku pożywienia ptaków), ogołacanie pól, polowania organizowane przez kolekcjonerów ptaków i pojawienie się w Australii drapieżnych ssaków. Świergotka stała się rzadka pod koniec XIX wieku. . Ostatni raz świergotkę rajską zaobserwowano 14 września 1927 roku. Od tamtego czasu, pomimo intensywnych poszukiwań, nikt nie przedstawił wiarygodnych dowodów na istnienie gatunku.

Wilk tasmański
Gatunek wymarły od roku 1662


Wilk workowaty, nazywany też wilkoworem tasmańskim lub tygrysem tasmańskim, ze względu na swoje pasiaste umaszczenie, wyginął około 85 lat temu. Uważa się, że gatunek ten wymarł w 1936 roku, kiedy Benjamin - ostatni znany osobnik wilka workowatego – zmarł w niewoli w zoo Beaumaris w Hobart w Australii. Tryb życia wilka workowatego przypominał ten, jaki prowadzą ssaki z rodziny psowatych, włącznie z wydawaniem odgłosów. Płochliwy. Prowadził nocny tryb życia. Lubił wygrzewać się na słońcu. Polował sam, w parach, rzadziej w grupach rodzinnych. Polował na kangury, ptaki i drobne ssaki. Trzebił stada kur i owiec
Został wytępiony przez osadników.


KSIĄŻKI 


Filia 14, 15, 16 ,17, 26 3, 5 MŁ

 




CZARNA KSIĘGA

Zawiera listę wszystkich zwierząt i roślin, które zniknęły z planety Ziemia po 1500 roku.


CZERWONA KSIĘGA GATUNKÓW ZAGROŻONYCH

Ukazała się po raz pierwszy w 1963 roku. Jej edycja z roku 2011 zawierała spis 59 508 gatunków (ponad 45 tysięcy gatunków zwierząt, ponad 14 tysięcy gatunków roślin oraz 18 gatunków grzybów), z których 19 265 jest zagrożonych wyginięciem. Większość z nich uzyskała status zagrożonych w wyniku działalności człowieka.




CMENTARZE WYMARŁYCH ZWIERZĄT - POMNIKI ZWIERZĄT, KTÓRYCH JUŻ NIE MA



U.S.A   - NOWY JORK  ZOO W DZIELNICY BRONX (11GROBÓW)






W 1963 roku ZOO zaprezentowało wystawę "Najniebezpieczniejsze zwierzę na świecie". Pracownicy zoo powiesili po prostu ... lustro na ścianie.

   
                           
                                www.wiedzoholik.pl 



CHINY - MUZEUM PARK JELENI  W PEKINIE





     NIEMCY - ZOO W  UECKERMUNDE

Pięć głazów, symbolizujących nagrobki pięciu kolejnych stuleci. Pod głazami umieszczone są tabliczki z przykładami kilku gatunków, które zniknęły z powierzchni ziemi w XVII, XVIII, XIX i XX wieku. Do każdej dołączony jest szkic jednego z gatunków.



   


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz